Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dworcu PKP w Bydgoszczy powstał punkt informacyjny dla uchodźców. Obywatele Ukrainy otrzymają pomoc

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W sobotę, 26 lutego, na dworcu PKP w Bydgoszczy otwarty został punkt informacyjny dla cudzoziemców.
W sobotę, 26 lutego, na dworcu PKP w Bydgoszczy otwarty został punkt informacyjny dla cudzoziemców. KPUW/nadesłane
W sobotę, 26 lutego, na dworcu PKP w Bydgoszczy otwarty został punkt informacyjny dla cudzoziemców, w szczególności obywateli Ukrainy. Będą oni mogli uzyskać tu informacje m.in., gdzie powinny się zgłosić, by uzyskać pomoc medyczną, schronienie, wyżywienie i wszelkie potrzebne wsparcie.

Zobacz wideo: Dron obserwował kierowców na ulicy Wyszyńskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Jak poinformował podczas sobotniej (26.02.) konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy zostaną utworzone we wszystkich miastach wojewódzkich – także w Bydgoszczy. Wszyscy, którzy przekroczą granicę, będą mieli okazję uzyskać w nich wszelkie informacje dotyczące dalszych dróg postępowania - gdzie dana osoba powinna się zgłosić, by uzyskać pomoc medyczną, schronienie, wyżywienie i wszelkie potrzebne wsparcie. Osoby, które nie będą miały możliwości transportu, zostaną przewiezione do poszczególnych miejsc.

Pierwsi uchodźcy dotarli do powiatu świeckiego

Obecnie w województwie kujawsko-pomorskim przygotowanych jest 1000 miejsc dla uchodźców – dostępnych od razu. W przygotowaniu są już kolejne. Do regionu dotarły już pierwsze osoby z Ukrainy. To grupa licząca 46 osób. Wśród nich są przede wszystkim kobiety, dzieci i osoby starsze. W sobotę, 26 lutego, dotarły one od ośrodka w powiecie świeckim. Część z nich zamieszka w najbliższym czasie ze swoimi rodzinami. Pozostałe osoby zostaną w ośrodku, gdzie otrzymają potrzebną pomoc, w tym także medyczną.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomina o dużej roli konsultacji organizatorów inicjatyw pomocowych z lokalnymi władzami, tak by pomoc ta była jak najbardziej adekwatna do potrzeb obywateli Ukrainy.

- Chęć pomocy wśród Polaków jest ogromna. Widzimy to i chcemy, aby ta pomoc trafiała w punkt, aby była odpowiednio przygotowana, przekazana w czasie. Dlatego prosimy inicjatorów pomocy, by w tych przygotowaniach oparły się o o samorządy oraz nasze kanały informacyjne. Każda sytuacja na pewno będzie rozpatrzona – apeluje wojewoda kujawsko-pomorski.

W konferencji wziął udział także Krzysztof Sikora, Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy. Przypomniał on o potrzebie stałej pomocy - nie tylko w tych pierwszych dniach kryzysu, a także przestrzegł przed dezinformacją ze strony Rosjan.

- Na wschodzie naszej granicy jest totalna wojna, w której jest dobrze zorganizowana armia i dobrze zorganizowane państwo. Ukraina w 2022 roku jest państwem, które ma wszystkie służby. Dzisiaj nie potrzeba im jedzenia, nie potrzeba im dodatkowych rzeczy. Im w przyszłości będzie potrzebne wsparcie bronią - dlatego, że amunicja się zużyje. Potrzebne będzie też jedzenie - ale nie za tydzień czy dwa, tylko za miesiąc - podkreśla Krzysztof Sikora. I dodaje: - Mamy kontakt z kilkuset miejscami na Ukrainie. Dzięki temu mamy orientację, co się dzieje w poszczególnych miastach. Żadne duże miasto nie jest całkowicie zdobyte, trwają mocne walki.

Kujawsko-pomorscy strażacy w gotowości

Na granicy od kilku dni pracują strażacy Państwowej Straży Pożarnej, również strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego. Obecnie działa tam ośmiu strażaków - kierowców, którzy przewożą autokarami uchodźców do punktów recepcyjnych, a także kilkunastu, którzy od piątku, 25 lutego, są w stałej gotowości. Jak zapewnia st. bryg. Jacek Kaczmarek, Komendant Wojewódzkim PSP w Toruniu, w razie potrzeby do działań zostaną zaangażowane setki strażaków.

Przypominamy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomione zostały numery telefonów i adres mailowy, na które mogą zgłaszać się osoby potrzebujące pomocy.

  • Infolinia Urzędu do spraw Cudzoziemców: 47 721 75 75
  • Pomoc dla obywateli Ukrainy: www.gov.pl/web/udsc/ukraina
  • Infolinie dla cudzoziemców (język ukraiński i rosyjski): 52 349 74 61 lub 52 349 78 02.

Infolinie czynne są w godz. 7-22.

Infolinia w języku polskim (52 587 27 71) czynna całą dobę.

Osoby, które chcą wesprzeć cudzoziemców przybywających z Ukrainy proszone są o kontakt mailowy: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto