Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na jakim paliwie jeździmy w całej Polsce i Kujawsko-Pomorskiem? Na coraz lepszym

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na polskich stacjach można tankować coraz bezpiecznie – z roku na rok jakość paliw poprawia się.
Na polskich stacjach można tankować coraz bezpiecznie – z roku na rok jakość paliw poprawia się. Marek Weckwerth
Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 1,88 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To minimalnie więcej niż w 2019 roku (1,86 proc.). Nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny niż oleju napędowego.

Zobacz wideo: 70 lat bydgoskich inżynierów. Jubileuszowa wystawa UTP

Inspekcja Handlowa kontroluje kilka rodzajów paliw ciekłych dostępnych na rynku - olej napędowy, benzynę, gaz LPG oraz biopaliwa. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. odsetek próbek paliw niespełniających wymogów jakościowych wyniósł aż 30 proc.

- W efekcie monitorowania polskiego rynku paliw ciekłych z roku na rok poprawia się ich jakość. Od kilku lat nieprawidłowości jakie wykrywamy oscylują na poziomie poniżej 4 proc. W 2020 roku norm nie spełniało tylko niespełna 2 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na stacjach paliwowych – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do kontroli. IH sprawdza też przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości. Kontrolą obejmuje się producentów, hurtowników, magazynujących oraz firmy prowadzące stacje paliw.

Tak było w 2020 roku

W ubiegłym roku do badań na stacjach i w hurtowniach pobrano 1491 próbek paliw ciekłych, w tym 779 benzyn i 712 oleju napędowego.

Badań laboratoryjnych nie przeszło pozytywnie 28 próbek paliw ciekłych (23 oleju napędowego, 5 benzyny) co stanowi 1,88 proc. zbadanych próbek.

Podczas kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: zachodniopomorskim (6,25 proc.), lubuskim (6,06 proc.) i pomorskim (3,45 proc.). Natomiast w przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie informacji od kierowców najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach: opolskim (15,38 proc.), warmińsko – mazurskim (10,00 proc.) oraz pomorskim (9,09 proc.).

Trwa głosowanie...

Kto zostanie mistrzem Europy 2021?

W ramach kontroli gazu skroplonego LPG zakwestionowano 0,84 proc. próbek na stacjach paliw. Nie stwierdzono nieprawidłowości w hurtowniach. Wszystkie próbki lekkiego oleju opałowego spełniały wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu.

Od stycznia do końca kwietnia 2021 r. do badań pobrano 532 próbki paliw , w tym 248 benzyn i 284 oleju napędowego. Inspektorzy stwierdzili, że 12 próbek nie spełnia wymagań jakościowych, co stanowi 2,26 proc. zbadanych próbek. Większość to olej napędowy. Pobrane w tym okresie próbki LPG spełniały normy.

Sam sprawdź!

W Kujawsko-Pomorskiem kontrole wypadły dobrze. Kontrolowane stacje można zobaczyć na mapie pod adresem: www.uokik.gov.pl/kontrola_jakosc_paliw_mapa.php

  • Przepisy przewidują za obrót paliwem złej jakości – grzywnę w wysokości do 1 mln zł lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Polecamy

Już od 17 maja otwarty będzie nowy basen. Aqua Fordon to 3-piętrowy park wodny!

17 maja otwarcie Aqua Fordon. Tak wygląda jeden z największy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto