Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na "Łączce" w Bydgoszczy odnaleziono kolejne szczątki zamordowanych członków AK [zdjęcia]

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoski IPN w poniedziałek (12.07) kontynuował prace poszukiwawcze na bydgoskiej "Łączce" na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Odnaleziono szczątki dwóch kolejnych zamordowanych przez UB osób.
Bydgoski IPN w poniedziałek (12.07) kontynuował prace poszukiwawcze na bydgoskiej "Łączce" na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Odnaleziono szczątki dwóch kolejnych zamordowanych przez UB osób. IPN Bydgoszcz
W poniedziałek (12.07) specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza komunalnego przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy. Wczoraj odnaleziono najprawdopodobniej szczątki Mariana Olejniczaka, łącznika Okręgu Pomorskiego AK, i Stanisława Kamińskiego „Młota”, członka grupy dywersyjnej.

Zobacz wideo: Bydgoszcz. Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu gotowe.

Dzięki badaniom prowadzonym przez Alicję Paczoską-Hauke z delegatury IPN w Bydgoszczy wiemy, że więźniowie polityczni, zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy, zostali pochowani w dwóch kwaterach cmentarza przy Kcyńskiej. Nazywa się je bydgoską "Łączką".

- Głównym źródłem – niestety wybiórczym – są księgi cmentarne. W przypadku przedstawicieli polskiego państwa podziemnego bardzo często notowano: nieznany mężczyzna, NN. Dopiero w drugiej poł. 1946, kiedy odbywały się procesy pokazowe, odważono się wpisywać nazwiska, ale nie była to reguła – informuje dr Alicja Paczoska-Hauke z bydgoskiej delegatury IPN.

W poniedziałek (12.07) podczas prac odnaleziono najprawdopodobniej szczątki Mariana Olejniczaka - łącznika Okręgu Pomorskiego AK ( 1942-1945), członka poakowskiej grupy dywersyjnej Stanisława Kamińskiego „Młota” (1946-1949), działającej w powiecie bydgoskim i inowrocławskim.

W 1946 r. Marian Olejniczak zaczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Bydgoszczy. Tam poznał żołnierza Okręgu Rzeszowskiego AK, Stanisława Kamińskiego „Młota”, który wciągnął go do swojej antykomunistycznej grupy zbrojnej. W kwietniu 1949 r. funkcjonariusze UB przygotowali zasadzkę na Olejniczaka w jednym z mieszkań w Inowrocławiu.

- W porę ostrzeżony Olejniczak zbiegł, ale w czasie ucieczki ranił w nogę jednego z funkcjonariuszy milicji. W wyniku obławy przygotowanej przez grupę operacyjną UB-MO 15 kwietnia 1949 r. został aresztowany w okolicach Złotnik Kujawskich. Ranny został najpierw przewieziony do aresztu PUBP w Inowrocławiu, a następnie na długie śledztwo do aresztu WUBP w Bydgoszczy – informuje dr Alicja Paczoska–Hauke. - 17 września 1949 r., wraz ze swym dowódcą S. Kamińskim został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Uznano, że jest winny tego „że od czerwca 1946 r. do 15 kwietnia 1949 r. w Bydgoszczy i na terenie województwa pomorskiego był czynnym członkiem związku przestępczego występującego pod nazwą Armia Krajowa, mającego na celu zmianę przemocą istniejącego ustroju państwa polskiego".

Odnalezione szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym mającym potwierdzić tożsamość. Prace poszukiwawcze będą kontynuowane.

Na bydgoskiej „Łączce” - odnaleziono już m.in. Ludwika Augustyniaka, pseudonim „Cygan”, Floriana Dutkiewicza, pseudonim „Wiktor” i Tadeusza Ośko, pseudonim „Sęp”. Sądzeni byli razem z wieloma innymi członkami wydziału bezpieczeństwa pomorskiego WiN. Rozprawa zakończyła się wydaniem 30 września1946 r. trzech wyroków śmierci. Zostali straceni 27 listopada tego samego roku w więzieniu na Wałach Jagiellońskich. Pogrzeb ich szczątków odbędzie się 26 września br. w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto