Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na mieszkanie od gminy poczekasz sobie 17 lat. To dzieje się naprawdę!

Katarzyna Piojda
Mieszkania komunalne - marzenie wielu z tych, których na własne "M" nie stać. Na spełnienie tego marzenia trzeba jednak najczęściej czekać latami
Mieszkania komunalne - marzenie wielu z tych, których na własne "M" nie stać. Na spełnienie tego marzenia trzeba jednak najczęściej czekać latami Sławomir Kowalski / zdjęcie ilustracyjne
Szczęśliwy ten, kto ma dostać mieszkanie od gminy. Za darmo. Na nieszczęście: na takie lokum czeka się nawet 17 lat. Tak wynika z najnowszego raportu NIK.

Pani Anna z Bydgoszczy, samotna matka pięciorga dzieci, przez lata wynajmowała mieszkanie od prywatnego kamienicznika. Od momentu zakwalifikowania się na listę do dnia przeprowadzki minęły 3 lata. Długo, ale niekiedy zainteresowani jeszcze dłużej czekają na wskazanie mieszkania przez gminę. Do bydgoskich rekordzistów należy małżeństwo z dzieckiem. Na ruch gminy czekało 13 lat.

Komu komunalne, komu socjalne

Mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób posiadających stały dochód, ale nie mających własnego mieszkania. Gotówki bowiem brak, a nie stać ich na to, aby kupić sobie mieszkanie na kredyt. Komisja mieszkaniowa w danej gminie, w oparciu m.in. o kryterium dochodowe i metrażowe (ile metrów kwadratowych przypada aktualnie na osobę), decyduje, czy wnioskodawcom przyznać mieszkanie komunalne, czy też nie. Lokale socjalne, przeważnie o obniżonym standardzie, to natomiast te dla najuboższych, a więc dla osób o najniższych dochodach lub tych dochodów pozbawionych. To np. osoby, czekające na eksmisję z powodu zadłużenia z tytułu czynszu.

Kolejki po mieszkanie są gigantyczne. Przykładowo: w Bydgoszczy na wskazanie „socjala” czeka około 1 tys. rodzin, a na przydział mieszkania komunalnego – ponad 100 chętnych. Dla porównania: we Włocławku w zeszłym roku około 300 rodzin oczekiwało na zawarcie umów o socjalny najem lokali z tytułu wyroków eksmisyjnych. Potrzeba jednak cierpliwości, aby takie mieszkania otrzymać – i w Kujawsko-Pomorskiem, i w całej Polsce.

Liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy w ciągu 4 lat wzrosła o 30 proc., maksymalny czas czekania na lokale socjalne wynosi 12 lat, a na mieszkanie komunalne to nawet 17 lat - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat skuteczności działań administracji publicznej na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych osób o niskich dochodach. Izba wzięła pod lupę działania gmin w latach 2016-2019 w tym zakresie.

Grzechy główne gmin

Kontrolerzy wymieniają grzechy główne gmin. - Niska ściągalność należności za najem lokali, zła polityka czynszowa, w tym nieegzekwowanie terminowych wpłat, w większości gmin skutkowały brakiem pieniędzy na pokrycie kosztów eksploatacyjnych zasobu mieszkaniowego oraz na modernizację i remonty – podkreślają w NIK.

To nie wszystkie przewinienia: - Gminy nie analizowały rzeczywistej sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności podczas diagnozowania potrzeb osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową. Skutkiem tego mogło być niewłaściwe określenie wysokości kryterium dochodowego, tym samym nieuzasadniony wzrost liczby gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy.
Luksusów brak. Najemcy mieszkań, należących do gminy, żyją zazwyczaj w starym budownictwie. - Budynki wzniesione przed 1945 rokiem stanowią aż 81 proc. zasobu komunalnego kontrolowanych gmin – wskazuje izba kontroli.

Ogon Europy

Jesteśmy w ogonie Europy.

- Nadal około 10 proc. Polaków zamieszkuje lokale przeludnione i w złym stanie technicznym – kontynuują w NIK.

- Według Eurostatu wskaźnik deprywacji, czyli niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb dostosowanych do europejskich warunków życia, plasuje Polskę na 5. miejscu od końca w Europie.

Sami zainteresowani, czyli obecni i przyszli lokatorzy, też miewają wątpliwości. Chociażby odnośnie tego, w jaki sposób gminy przyznają mieszkania. Zdarza się przecież, że choćby w blokach na Glinkach w Toruniu na niespełna 50 metrach żyje 5-osobowa rodzina, zaś 2 osoby mają do dyspozycji około 60 metrów.

Od projektu do efektu

W toruńskim ratuszu tłumaczyli wtedy: - Sytuację każdej rodziny analizujemy indywidualnie. Jeżeli znajduje się w niej osoba niepełnosprawna, może mieć wskazany dodatkowy pokój z uwagi na konieczność prowadzenia rehabilitacji. Inny przykład: rodzina 3-osobowa może być 3-pokoleniowa, to choćby babcia, córka i wnuczka. Wtedy przyznawane są 3 pokoje. Samotny rodzic z dwojgiem nastoletnich dzieci, gdy te dzieci są odmiennej płci, tak samo może otrzymać 3 pokoje.

Trwa głosowanie...

Czy monitoring na osiedlach mieszkaniowych to dobre rozwiązanie?

Na koniec wreszcie dobra wiadomość z NIK: - Minister ds. budownictwa i mieszkalnictwa opracował projekt Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM) oraz rozwiązania prawne umożliwiające jego wdrożenie, co Izba ocenia pozytywnie.

Na efekt trzeba będzie poczekać. Nawet latami.

Zobacz także:

Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, do finiszu zmierza remont konstrukcji Hali Targowej przy ul. Magdzińskiego. Dzięki tym pracom zabytkowy gmach zmieni funkcję i znów ma tętnić życiem. Po wakacjach rozstrzygnięty zostanie konkurs na jej zagospodarowanie. 

Zobaczcie na następnych stronach zdjęcia z wnętrza, które udostępnił ratusz.

Rewitalizacja hali targowej to jeden z ważnych elementów przywracania świetności Salonowi Bydgoszczy - informuje UM Bydgoszczy. Wcześniej zlecone zostały zadania związane  m.in. z przebudową płyty Starego Rynku, staromiejskich mostów i przyległych ulic, odbudową Teatru Kameralnego i pracami konserwatorskimi przy Młynie Rothera ze spichrzami. W harmonijny sposób uzupełniana jest też brakująca zabudowa. W hali powstanie atrakcyjna przestrzeń dla gastronomii handlu oraz otwartych wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców.

Bydgoska Hala Targowa w remoncie. Zobacz, jak postępują prac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto