Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropie kolejki wąskotorowej w Puszczy Bydgoskiej

Redakcja
Miała 2600 m długości. Koleby ciągnięte przez lokomotywę spalinową woziły piasek z piaskowni w Emilianowie do drogi kolejowej Bydgoszcz - Toruń.


Exploseum - Znamy relacje dawnych pracowników D.A.G (zdjęcia)

Na tropie

Na trop kolejki kilka lat temu wpadł Jarosław Butkiewicz z "Bunkra". - Chodziłem wzdłuż wschodniej obwodnicy dawnej fabryki D.A.G. Fabrik Bromberg i natknąłem się na nasyp po wąskotorówce. Moje przypuszczenia potwierdził leśniczy z Żółwina. Stwierdził, że tory były widoczne w lesie wzdłuż ul. Plątnowskiej jeszcze krótko po II wojnie - opowiada.

Mapy pomagają w poszukiwaniach
Znalezienie jakichkolwiek informacji na temat tej ciekawostki historycznej jest trudne. Analizując niemiecką mapę z 1903 r., można zobaczyć wyraźnie zaznaczony tor biegnący wzdłuż ul. Plątnowskiej przez Puszczę Bydgoską. Przecina ówczesną szosę w kierunku Torunia (obecną drogę krajową nr 10) i znika w lesie kilkaset metrów na południe od wspomnianej drogi. Wąski tor kończy bieg w kopalni piasku Emilianowo. Z kolei na polskiej mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego (WIG) z 1935 r. owej kolejki nie ma. Wyrobisko doskonale jest widoczne na obu mapach.

Kiedy powstała?
Czy to oznacza, że funkcjonowała 32 lata? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Butkiewicz, zaznaczając, że są to przypuszczenia. - Może to oznaczać, że piaskownia w Emilianowie i kolejka przestały funkcjonować, jak oddano do użytku magistralę węglową w 1928 r. Niemcy, budując w 1942-1945 "autobanę", czyli dzisiejszą ul. Nowotoruńską, uruchomili część "starego" krótkiego odcinka kolejki wzdłuż ul. Plątnowskiej, tworząc jednocześnie drugą niewielką kopalnię piasku tuż przy torach trasy Bydgoszcz - Toruń. Piasek trafiał na podsypkę przyszłej drogi wylewanej betonem, czyli Nowotoruńskiej.



Zdjęcie lotnicze
Na zdjęciu lotniczym z 1944 r. widać wyrobisko przy ul. Plątnowskiej wykorzystywane prawdopodobnie do budowy obecnej ul. Nowotoruńskiej. Można dostrzec nawet wagony stojące w miejscu łączenia się wąskiego toru z torem szerokim.

W Puszczy Bydgoskiej na obu wspomnianych mapach widać wyraźnie trzy wyrobiska. To stąd wożono piasek wykorzystywany w budownictwie. Kopalnia jest również doskonale widoczna na współczesnych mapach satelitarnych, choć zarosła lasem i trawą. Można znaleźć miejsce, gdzie tor kolejki rozchodzi się na dwie części i prowadzi do poszczególnych wyrobisk. Kopalnia piasku w Emilianowie zajmowała obszar około 10 ha.



Więcej zdjęć


Zobacz też:


8. Mózg Festival - zdjęcia

Łuczniczka Nova w Bydgoszczy

Spotkanie z Ryszardem Kaliszem

Muzeum Farmacji - zdjęcia
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto