Nad Kanałem Bydgoskim może powstać park kulturowy. Ale... ale do UNESCO wciąż daleko. Czy na przeszkodzie stanie apartamentowiec?

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Inwestor zapewnia, że nowe budynki nad kanałem wznoszone były po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków
Inwestor zapewnia, że nowe budynki nad kanałem wznoszone były po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków Arkadiusz Wojtasiewicz
Nad kanałem powstał nowy apartamentowiec. Pojawiły się obawy, że przez to trudniej może być o ochronę okolic zabytkowego kompleksu wodnego. Inwestor i konserwator uspokajają, że zabytkowy charakter miejsca nie został naruszony.

Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu nabiera tempa

- UESCO to już naprawdę musi być coś wyjątkowego, niezwykła rzecz - mówi Sławomir Marcysiak, bydgoski miejski konserwator zabytków. Odsyła do opracowania na temat Kanału Bydgoskiego, w którym wypowiada się prof. Jakub Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wspomina również, że już wcześniej zwracano się do niego w sprawie opinii na temat ewentualnych kroków, jakie można by podjąć, by kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Profesor Lewicki mówi, że owszem, trzy kanały razem - Elbląski, Bydgoski, Augustowski - miałyby szansę w procedowaniu o wpisanie na listę. Ale każdy z nich osobno już nie.

Marzenie o UNESCO

Dyskusja o wpisaniu bydgoskiego do tego światowego rejestru odżyła kilka lat temu, kiedy przy ulicy Wrocławskiej powstawał pierwszy apartamentowiec. Już w 2016 roku prof. Lewicki zaznaczał: - Stary Kanał Bydgoski jest bardzo cennym zabytkiem techniki i wielu bydgoszczan marzy o wpisaniu go na listę UNESCO. Potem dodał: - Ale jest to szalenie trudne. Utrata kompletności ochrony terenu nad kanałem bezpowrotnie zamyka drogę do wpisania go na tę prestiżową listę.

Od tamtego czasu inwestycji w rejonie kanału w Bydgoszczy przybyło. W tym roku oddano do użytku liczący 107 mieszkań kompleks dwóch budynków wzniesionych przez inowrocławską firmę Red Co. Apartamentowce "Przy IV Śluzie" stoją kilka metrów od brzegu.

- Budynki wyrastają już coraz bliżej kanału, co może istotnie wpłynąć na charakter całego terenu. Również jeśli chodzi o przyszłe starania o wpisanie całego kompleksu hydrotechnicznego na listę UNESCO - mówi jeden z przewodników po Bydgoszczy.

W rejestrze zabytków Stary Kanał Bydgoski znajduje się "po linii brzegowej".

- W wielu miejscach na świecie dopuszcza się istnienie w miejscach historycznych nowoczesnych budynków - mówi Mariusz Sawicki, prezes Red Co. - Wystarczy się wybrać do Gdańska, gdzie przy zabytkowych powstają nowe budynki. I w przypadku tej inwestycji architekt pracował uwzględniając wytyczne konserwatora. Dlatego zastosowano w elewacji elementy z cegły. Teren parku przy naszej działce również jest objęty ochroną, dlatego wszelkie szczegóły uzgadnialiśmy z konserwatorem.

Podkreśla, że zachowany został również stojący bezpośrednio przy śluzie "dom śluzowego". Firma pod nadzorem konserwatorskim odnowiła jego elewację.

- Lista UNESCO to świetna rzecz, ale problem nie polega na tym, by mnożyć formy ochrony - mówi Sławomir Marcysiak. - Problem polega na tym, by na przykład odnowić wrota śluz, a to kolosalne pieniądze, koszt ponad miliona złotych za każde.

Chodzi o nakazy WINB przeprowadzenia prac remontowych na śluzach. Tu Marcysiak nawiązuje do innego problemu - objęcia ochroną części kanału jako pomnika historii: - W sytuacji, gdy konieczne są prace remontowe, wnioskowanie bywa problematyczne. Pomnik historii nie musi być w idealnym stanie technicznym, ale we wniosku podaje się ocenę techniczną, jak również harmonogram prac, które trzeba wykonać. A ten znamy dopiero teraz, bo cały miniony rok to było ucieranie się stanowisk między projektantami a nami. Projektanci są od opracowania elementów technicznych, ale ich wnioski rozmijały się z oczekiwaniem konserwatorskim.

Marcysiak dodaje za to, że o wiele łatwiej byłoby objąć część terenu nad kanałem bydgoskim ochroną w ramach utworzenia tam parku kulturowego. To możliwe jest do ustanowienia uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz makijaż u kobiet?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czk Brda
Apartamentowiec o którym mowa (przy śluzie w sąsiedztwie ul. Wrocławskiej) jest zdecydowanie zbyt wysoki ,tym bardziej gdy zwrócić uwagę na niewielką odległość od śluzy. Całkowitym nieporozumieniem jest natomiast odległość od domku z czerwonej cegły w sąsiedztwie wspomnianej śluzy. Ten mały ,historyczny budynek jest "przytłoczony" przez ogromną bryłę apartamentowca. Widać zatem jakie były intencje dewelopera - zmieścić jak największą liczbę mieszkań w atrakcyjnym , historycznym dla miasta rejonie.
Dodaj ogłoszenie