Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad Wisłą, Brdą i Kanałem Bydgoskim. Weź udział w dyskusji

(gaz)
Stanisław Gazda
Czego oczekujemy nad Brdą , Wisłą i Kanałem Bydgoskim? Możesz i ty zabrać głos w dyskusji o przestrzeni publicznej, o swoich oczekiwaniach. Pierwsze spotkanie z udziałem mieszkańców dzielnic położonych nad wodą już dzisiaj 19 stycznia o godz. 16:00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (budynek L). W kolejnym panelu zaplanowanym na 26.01.2011 udział wezmą środowiska wodniackie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Pracownia Projektów Rewitalizacji oraz Pracownia Analiz Społecznych i Rynkowych WSG realizuje cykl pięciu paneli dyskusyjnych na temat rozwoju i rewitalizacji terenów nadwodnych w Bydgoszczy. Jego celem jest poznanie opinii rożnych środowisk na temat roli i znaczenia rzeki oraz terenów nadwodnych w mieście, poznanie stosunku lokalnych społeczności do działań rewitalizacyjnych podejmowanych przez władze miasta, a przede wszystkim identyfikacja potrzeb i oczekiwań mieszkańców Bydgoszczy w zakresie użytkowania i zagospodarowania miejskich terenów nadwodnych. Jest to wspólna praca i dyskusja w grupie 8-12 osób prowadzona przez moderatora. Ważne są szczere odpowiedzi, własna ocena w odniesieniu do omawianego zagadnienia, aktywny udział, zaangażowanie. W dyskusji udział wezmą mieszkańcy Bydgoszczy, środowiska wodniackie, organizacje pozarządowe. Na temat rewitalizacji terenów nadwodnych wypowiedzą się także przedstawiciele administracji publicznej z różnych sektorów, odpowiedzialni za rewitalizacje tych terenów, a także zaproszeni eksperci oraz środowiska opiniotwórcze.

Rewitalizacja terenów nadwodnych jest jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat i jedną z tendencji rozwojowych europejskich miast. Tak zwane fronty wodne są hitem realizacyjnym wielu miast Europy Zachodniej, a popularność ich silnie oddziałuje na miasta Europy Środkowej i Wschodniej. Obecność wody w mieście, wizualny kontakt z wodą zwiększa jego atrakcyjność oraz wpływa na poprawę codziennego życia.

Bydgoszcz posiada duże możliwości związane z położeniem nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim, istnieniem sprawnej infrastruktury w postaci budowli hydrotechnicznych (śluzy, jazy, nabrzeża) oraz obiektów takich jak spichrze, młyny, stocznie, które nie są w pełni wykorzystane choć od kilku już lat doceniane. Tereny nadrzeczne to dla Bydgoszczy obszary o szczególnym znaczeniu. Obejmują szereg miejsc niepowtarzalnych takich jak Wyspa Młyńska, ujście Brdy do Wisły, Kanał Bydgoski z systemem śluz świadczące o tożsamości miasta, o dawnym związku miasta z rzeką. Walory te stanowią ważne europejskie dziedzictwo gospodarki wodnej, które w okresie postindustrialnym w coraz w większym stopniu uznawane jest za istotny czynniki konkurencyjności miast i ich tożsamości.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto