Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzieja dla ciężkich przypadków

piet
System do neuronawigacji to najnowszy nabytek X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Za pomocą tej specjalistycznej aparatury przeprowadza się skomplikowane operacje guzów mózgu, ciężkich urazów ...

System do neuronawigacji to najnowszy nabytek X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Za pomocą tej specjalistycznej aparatury przeprowadza się skomplikowane operacje guzów mózgu, ciężkich urazów mózgu oraz kręgosłupa. To nie jedyne nowinki medyczne, jakimi pochwalił się wczoraj zespół bydgoskich specjalistów.

Wczoraj i przedwczoraj w Klinice Neurochirurgii i Chirurgii Głowy po raz pierwszy użyto systemu neuronawigacji. Skomplikowany zabieg przeszedł 18-letni pacjent, u którego wcześniej stwierdzono guza mózgu drugiego stopnia złośliwości.

- W normalnych warunkach nie byłoby szans na pełne usunięcie zmian. Oparte o wysokie technologie aparatura, umożliwia natomiast uwidocznienie guza i dopasowanie narzędzie do nowotworu oraz wrażliwych struktur mózgu - zachwalają lekarze bydgoskiego X Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

Wczoraj zabieg, również przy użyciu nowoczesnego systemu, przeprowadzono u 25-letniej kobiety, która podczas wypadku doznała ciężkiego złamania kręgosłupa. Zabieg przeprowadził prof. Marek Harat, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Chirurgii Głowy Szpitala Wojskowego oraz prof. Jan Zierski z Kliniki Neurochirurgii w Berlinie, który ma kilkuletnie doświadczenie w korzystaniu z systemu.

System kosztował dwa miliony złotych. A bydgoski szpital jest trzecią placówką w kraju, która nim dysponuje.

Nie jest to jedyna nowo nabyta aparatura, jaką może pochwalić się wojskowi specjaliści. Wczoraj, po raz pierwszy w regionie kujawsko-pomorskim, do rekonstrukcji uszkodzonego więzadła kolana zastosowano tzw. elementy biowchłanialne mocujące przeszczep.

- Stosowane dotąd wszczepy metalowe powodowały często odczyny w kościach. Elementy biowchłanialne są tolerowane przez organizm, wchłaniają się i - po spełnieniu swojej roli mocującej - ulegają biodegradacji - poinformowała Renata Olszewska, inspektor z X Wojskowego Szpitala Klinicznego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto