Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze murale w Bydgoszczy. Ściany budynków zmieniają się w prawdziwe dzieła sztuki [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Bydgoskie murale powoli stają się znakiem rozpoznawczym miasta. Nie tylko mają za zadanie promować Bydgoszcz, ale także nadają miastu kolorytu i pokazują, że nad Brdą mieszkają ludzie twórczy.

Do legend miejskich: Pan Twardowski, Węgliszek, Nimfy znad Brdy, Skrzypek, a także Miasto Tratwą Płynące, nawiązuje mural przy ul. Toruńskiej 86.

- Te murale mają walor edukacyjny, szczególnie dla młodego pokolenia i turystów - mówi Marek Iwiński. - Jest też pomysł, by w Bydgoszczy powstał mural poświęcony aktorce Poli Negri oraz wielki mural historyczny, który opowiedziałby całą historię Bydgoszczy. Jego inicjatorem jest Krzysztof Błażejewski, emerytowany dziennikarz Expressu Bydgoskiego. Byłaby to nie lada gratka. Temat jest trudny, bo trzeba wybrać odpowiednio dużą ścianę i dobrze przemyśleć koncepcję. Może ogłosimy konkurs międzynarodowy, bo musiałby go wykonać artysta na miarę Jana Matejki.
Bydgoskie murale powoli stają się znakiem rozpoznawczym miasta. Nie tylko mają za zadanie promować Bydgoszcz, ale także nadają miastu kolorytu i pokazują, że nad Brdą mieszkają ludzie twórczy. Do legend miejskich: Pan Twardowski, Węgliszek, Nimfy znad Brdy, Skrzypek, a także Miasto Tratwą Płynące, nawiązuje mural przy ul. Toruńskiej 86. - Te murale mają walor edukacyjny, szczególnie dla młodego pokolenia i turystów - mówi Marek Iwiński. - Jest też pomysł, by w Bydgoszczy powstał mural poświęcony aktorce Poli Negri oraz wielki mural historyczny, który opowiedziałby całą historię Bydgoszczy. Jego inicjatorem jest Krzysztof Błażejewski, emerytowany dziennikarz Expressu Bydgoskiego. Byłaby to nie lada gratka. Temat jest trudny, bo trzeba wybrać odpowiednio dużą ścianę i dobrze przemyśleć koncepcję. Może ogłosimy konkurs międzynarodowy, bo musiałby go wykonać artysta na miarę Jana Matejki. Dariusz Bloch
Bydgoskie murale powoli stają się znakiem rozpoznawczym miasta. Nie tylko mają za zadanie promować Bydgoszcz, ale także nadają miastu kolorytu i pokazują, że nad Brdą mieszkają ludzie twórczy.

Zobacz wideo: Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew!

Jeden z najnowszych murali powstaje na murach oporowych budowanej linii tramwajowej na ul. Kujawskiej. Prace są już prawie na finiszu. Malowidło ma być gotowe do końca listopada.

Zobacz, najciekawsze bydgoskie murale - przejdź do galerii.

- Będzie to najdłuższy mural w Bydgoszczy (440 metrów) i jeden z najdłuższych w Polsce - mówi Marek Iwiński, plastyk miejski. - To kompozycja wielopłaszczyznowa, industrialna i bardzo dynamiczna. Harmonizujące kolory szarości i zieleni stanowią tu tło dla elementów kulistych. Intencją artystów z Gdańska, którzy wykonują mural, było nawiązanie do rytmu muzyki. Tramwaj będzie jechał tu wolniej, więc da to ciekawe wrażenie.

Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski, od 30 listopada ma dojść do poluzowania niektórych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Wiemy, co zostanie ponownie otwarte. 

Jakie sklepy zostaną ponownie otwarte? Gdzie będzie można się wybrać? Czytaj na kolejnych stronach ---->

Galerie handlowe będą otwarte? Te obostrzenia zostaną poluzo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto