Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najczęstsze problemy cery wrażliwej. Jakie kosmetyki stosować, aby zachować naturalną równowagę skóry?

Paula Apanowicz
Masz wrażliwą cerę? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowym dobraniu kosmetyków możesz uniknąć problemów i podrażnień. Zapoznaj się z naszymi poradami.
Masz wrażliwą cerę? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowym dobraniu kosmetyków możesz uniknąć problemów i podrażnień. Zapoznaj się z naszymi poradami. GettyImages
Skóra wrażliwa to prawdziwe wyzwanie pielęgnacyjne. Ciągłe zaczerwienienia, swędzenie, uczucie napięcia, suchość, a nawet wysypka lub złuszczanie się naskórka – to trudna rzeczywistość posiadaczek cery wrażliwej. Aby ukoić tzw. skórę reaktywną, musimy zadbać o łagodne kosmetyki o naturalnym składzie, a także stosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Spis treści

Cera wrażliwa – charakterystyka i przyczyny

Jak rozpoznać, że Twoja skóra jest wrażliwa? Jeśli borykasz się z uczuciem swędzenia i spięcia, pieczeniem, rumieniem, przesuszeniem, a także łuszczeniem się naskórka i wypryskami to wyraźny sygnał, że cera pilnie potrzebuje ukojenia, a dotychczasowe sposoby pielęgnacji lub kosmetyki są nie tylko nieskuteczne, ale też pogarszają kondycję skóry. Dzieje się tak z powodu osłabionej warstwy hydrolipidowej, której zadaniem jest ochrona cery przed szkodliwym działaniem bodźców zewnętrznych.

Kremy do twarzy

W przypadku skóry wrażliwej drażniący preparat lub niepożądany czynnik niezwiązany z pielęgnacją może gwałtownie pogorszyć stan cery, zaburzając jej mechanizmy obronne i wywołując podrażnienia. Warto ponadto pamiętać, że problem (nad)wrażliwości skóry może wystąpić niezależnie od naszego typu cery. Może on bowiem dotknąć zarówno osoby o cerze suchej, jak i tłustej lub mieszanej.

Olejki do pięlegnacji twarzy

Materiały promocyjne partnera

Nadwrażliwość skóry stanowi obecnie problem ponad połowy kobiet. Jego przyczyna może mieć podłoże genetyczne, ale równie dobrze być następstwem nieodpowiedniej, zbyt agresywnej pielęgnacji, złej diety, długotrwałego stresu lub czynników środowiskowych. Coraz częściej cera wrażliwa jest następstwem postępującego zanieczyszczenia środowiska, a także zawartych w kosmetykach lub żywności substancji chemicznych. Podrażnienie skóry wrażliwej może wywołać ponadto długotrwała kąpiel słoneczna, obecny na basenie chlor, nagła zmiana temperatury (np. w saunie) lub pobyt w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Serum do pielęgancji twarzy

Materiały promocyjne partnera

Pielęgnacja skóry wrażliwej krok po kroku

Jak uporać się z problemem cery wrażliwej, odbudować jej naturalną barierę ochronną i przywrócić równowagę? Stosując się do kilku sprawdzonych porad, ukoisz swoją skórę, a cera będzie nawilżona, zdrowa i bez podrażnień. Oto nasze wskazówki, jak dbać o cerę wrażliwą:

  1. Stosuj dwuetapowe oczyszczanie skóry. Wykonuj dokładny demakijaż np. za pomocą płynu micelarnego lub olejków, a następnie przeprowadź oczyszczanie specjalnym żelem myjącym lub pianką.
  2. Delikatnie osuszaj skórę. Wiele z nas ma tendencję do mocnego pocierania cery szorstkim ręcznikiem, a to może znacząco pogorszyć jej kondycję, zwłaszcza gdy borykamy się z nadwrażliwością. Lepiej używać jednorazowych ręczników papierowych, którymi łagodnie, bez pocierania osuszymy twarz.
  3. Nie zapominaj o tonizacji. Skóra ma lekko kwaśny odczyn, a myjące preparaty do twarzy zwykle zmieniają go na zasadowy. Delikatny tonik o prostym składzie przywróci cerze naturalne pH.
  4. Każdego dnia rano aplikuj na skórę łagodny krem dedykowany cerze wrażliwej z filtrem SPF. Skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a ochronny filtr zapobiegnie ich niepożądanym skutkom. Lekki krem na dzień możesz zamienić podczas wieczornej pielęgnacji na jego nocny, bogatszy w składniki aktywne odpowiednik, który zregeneruje naskórek w trakcie snu.
  5. Raz w tygodniu przeprowadzaj delikatne złuszczanie naskórka. Najlepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny np. z papai lub mango. W przeciwieństwie do jego mechanicznych odpowiedników nie podrażni już i tak nadwrażliwej skóry oraz łagodnie przeprowadzi jej złuszczanie, nie powodując większych podrażnień.
  6. Nie zapominaj o nawilżeniu okolic oczu. Skóra wokół oczu jest kilkukrotnie cieńsza od tej w pozostałych partiach twarzy i wymaga specjalistycznej pielęgnacji np. z wykorzystaniem serum pod oczy, które jednocześnie jest hipoalergiczne i sprzyja równoważeniu cery wrażliwej.

Toniki do twarzy idealne do codziennej pielęgnacji

Materiały promocyjne partnera

Jakie składniki aktywne dla cery wrażliwej będą najlepsze?

Czego powinnyśmy szukać w składzie kosmetyków, jeśli nasza cera jest wrażliwa? Wybierajmy przede wszystkim produkty o prostej, naturalnej formule. Na drogeryjnych półkach znajdziemy specjalne preparaty dedykowane skórze wrażliwej. Dobrze, aby w ich składzie był obecny łagodzący pantenol, aloes, witaminy C i E, odżywiające ceramidy, peptydy lub nawilżający kwas hialuronowy. Warto ponadto sięgać po kosmetyki z olejem kukurydzianym lub wyciągiem z wąkroty azjatyckiej – te składniki mają zbawienny wpływ na naczynia krwionośne, wzmacniają je, a tym samym zapobiegają czerwienieniu się skóry. W odżywczych maskach do twarzy sprawdzą się również dobrze znane w kosmetyce algi morskie. Unikaj natomiast kosmetyków na bazie alkoholu, a także tych wykorzystujących substancje zapachowe i konserwanty.

Kremy pod oczy

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Najczęstsze problemy cery wrażliwej. Jakie kosmetyki stosować, aby zachować naturalną równowagę skóry? - Strona Kobiet

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto