Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi w średniowieczu

350 uczniów z całej Polski głowiło się w minioną sobotę nad wielce trudnymi zagadkami historii. Choć organizatorzy ósmej już edycji Konkursu Wiedzy o Średniowieczu przygotowali w tym roku nieco łatwiejsze zadania, ...

350 uczniów z całej Polski głowiło się w minioną sobotę nad wielce trudnymi zagadkami historii. Choć organizatorzy ósmej już edycji Konkursu Wiedzy o Średniowieczu przygotowali w tym roku nieco łatwiejsze zadania, uczestnicy jednogłośnie przyznają, że poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Patronat prasowy nad imprezą sprawuje "Express Bydgoski".

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1996 roku. Jednak już kilka lat temu impreza o zasięgu miejskim przerodziła się w konkurs o randze ogólnopolskiej. W sobotnich eliminacjach udział wzięło 350 uczniów z piętnastu województw. Od początku istnienia tej rywalizacji jest ona bardzo gorąca. Niewykluczone, że atmosferę zmagań podgrzewa nagroda główna - dwa indeksy na historię na Uniwersytecie Gdańskim.

- W tym roku autorzy, historycy z Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowali nieco łatwiejsze zadania. Nie ma pytań związanych z ikonografią, analizą map czy większych tekstów źródłowych - dodaje Hieronim Kucharski z LO w Czersku, współtwórca zmagań.

Pomimo tych ułatwień, część zadań sprawiała uczestnikom sporo kłopotu.
- W zestawie, który dostałam, nie było żadnej mapy ani pytania które wiązałoby się z rozpoznaniem i odczytaniem zdjęć. To było na pewno znaczne ułatwienie, choć poziom konkursu na pewno się przez to nie obniżył - przekonuje Agnieszka Wiśniewska, przyszła maturzystka z LO w Koźminie Wielkopolskim. - Były też bardzo trudne pytania, jak na przykład to o nazwiska żon, kochanek i przyjaciółek władców. Niestety, nie wszystkie imiona były mi znane - dodaje jej szkolny kolega, Jacek Janicki.

Po kilku latach przerwy wraca półfinałowa część konkursu. Dotrze do niej najlepsza pięćdziesiątka. W finale, w Liceum Ogólnokształcącym w Czersku, o indeks walczyć będzie 10 - 15 uczestników. Tam uczniowie odpowiadać będą na pytania zadawane przez prof. Błażeja Śliwińskiego, historyka Uniwersytetu Gdańskiego. Dwóch pierwszych laureatów otrzyma indeksy na historię na UG. Jeśli jedno z tych miejsc zajmie trzecioklasista, wówczas indeks zostanie wymieniony na komplet wspaniałych książek.

Twórcami zmagań o wiekach średnich są nauczyciele historii: Jadwiga Pankowska - Ślifierz z IV LO i Hieronim Kucharski z LO w Czersku. Dziś nad organizacją tej wielkiej imprezy czuwa cały zespół nauczycieli historii z "czwórki" i szkoły w Czersku. Od lat jeden z nauczycieli, Paweł Gąsiorowski podczas konkursu organizuje czas przybyłym z całej Polski opiekunom młodzieży. Także w tym roku oprowadził ich po Bydgoszczy i pokazał jej okolice. Patronat nad konkursem objął ?Express Bydgoski", który wzorem lat ubiegłych dla jednego z laureatów ufunduje nagrodę specjalną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto