Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpierw wystawa starych maszyn, potem Muzeum Techniki i Wzornictwa. To wszystko na UTP [zdjęcia]

Joanna Pluta
Od XIX-wiecznych maszyn do pisania, przez automat tokarski, radioodbiorniki z Eltry, aż po gramofony - to wszystko obejrzymy w nowym muzeum.
Od XIX-wiecznych maszyn do pisania, przez automat tokarski, radioodbiorniki z Eltry, aż po gramofony - to wszystko obejrzymy w nowym muzeum. Tomasz Czachorowski
Od XIX-wiecznych maszyn do pisania, przez automat tokarski, radioodbiorniki z Eltry, aż po gramofony - to wszystko obejrzymy w nowym muzeum.

W najbliższy piątek na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Fordonie zostanie otwarta wystawa starych maszyn do pisania i radioodbiorników. To zapowiedź tego, co uczelnia zamierza uruchomić jeszcze w tym roku. Powstanie tam bowiem Muzeum Techniki i Wzornictwa. Skąd pomysł?

Pół tysiąca obiektów, a będzie więcej

- Muzeum powstaje w ramach projektu wydziału inżynierii mechanicznej, a będzie działało w zakładzie wzornictwa - tłumaczy doc. Franciszek Bromberek, rzecznik prasowy uczelni. - W tej chwili jeszcze gromadzimy eksponaty, choć mamy ich już całkiem sporo - około pięciuset.

A co wśród nich? - Przekrój jest ogromny, od zupełnie maleńkich przedmiotów, jak suwak logarytmiczny aż po ważącą sześć ton strugarkę do obróbki kół zębatych - odpowiada rzecznik. - Jest też na przykład automat tokarski, którego współtwórcą był pracownik naszej uczelni, docent Witold Borkowski.

W kolekcji zgromadzonej przez UTP są już także na przykład maszyny poligraficzne i bardzo dużo maszyn do pisania. - Wśród nich znalazły się takie, które zostały wyprodukowane pod koniec dziewiętnastego wieku i zupełnie współczesne - słyszymy.

Co to znaczy? - Na Zachodzie era maszyn do pisania zakończyła się mniej więcej około 1995 roku, natomiast w krajach azjatyckich produkcja elektronicznych maszyn trwała jeszcze do 2011 roku - odpowiada doc. Bromberek. - Tego rodzaju eksponatów jest w naszej kolekcji około trzydziestu. Tu warto podkreślić, że pierwsza fabryka maszyn do pisania działała właśnie w Bydgoszczy. Siedem z nich pokażemy już w ten piątek na czasowej wystawie w hallu UTP w Fordonie.

Uczelnia zgromadziła także pokaźny zbiór sprzętu grającego - od gramofonów i adapterów, przez małe, kieszonkowe radioodbiorniki produkowane przez bydgoską Eltrę, aż po duże, stacjonarne radia.

Stare, ale brzmią wyjątkowo

- Niektóre z nich mają po sześćdziesiąt lat i nadal są sprawne - opowiada rzecznik UTP. - Niedawno gościłem u nas pewnego profesora Akademii Muzycznej, który był zaskoczony czystością brzmienia jednego z nich.

Wśród zbiorów nowo powstającego Muzeum Techniki i Wzornictwa coś ciekawego dla siebie znajdą też miłośnicy starych telefonów oraz maszyn do szycia.

Są też mniej oczywiste eksponaty, jak np. ule, różnego rodzaju akcesoria pszczelarskie, sprzęt laboratoryjny, a także małe AGD - wagi, młynki do kawy, pieprzu itd. - Otrzymaliśmy także komplet fotografii - zestaw instruktażowy służący do szkoleń w okresie zimnej wojny oraz książkę do nauki pisania na maszynie, pochodzącą z lat trzydziestych ubiegłego wieku - słyszymy w UTP.

A jak udało się pozyskać te wszystkie eksponaty? - Rozpuściliśmy wici na uczelni i okazało się, że wiele osób znalazło u siebie takie wyjątkowe starocie - mówi doc. Bromberek. - Cały czas jednak chętnie będziemy przyjmować kolejne.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem muzeum powinno być uruchomione jeszcze w tym roku w wydzielonej części kampusu UTP przy ul. Kaliskiego.

Więcej zdjęć z wystawy, która zostanie otwarta w piątek na UTP znajdą Państwo na stronie www.pomorska.pl.

INFO Z POLSKI 31.08.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto