Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bydgoszcz oddała hołd niezłomnym bohaterom! [zdjęcia]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
W wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wzięli Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy, gen. bryg. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz oraz Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy.
W wojewódzkich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udział wzięli Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski, Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy, gen. bryg. Artur Kępczyński, szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz oraz Edyta Cisewska, naczelnik delegatury IPN w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce w środę, 1 marca, w Bydgoszczy. Data ta nawiązuje do wydarzeń z 1951 r., kiedy po pokazowym procesie rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny - możemy przeczytać w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

W ramach obchodów w bydgoskiej Delegaturze IPN odbył się wernisaż wystawy "Ocaleni z niepamięci żołnierze podziemia antykomunistycznego z bydgoskiej Łączki". Ekspozycji towarzyszyły zajęcia edukacyjne dla uczniów na temat Żołnierzy Wyklętych, warsztaty źródłoznawcze, a także wizyta poglądowa w archiwum IPN.

Bydgoszczanie upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Do obchodów przyłączył się także bydgoski ratusz. Koło południa Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy złożył kwiaty pod tablicami pamiątkowymi na budynku szpitala MSWiA przy ul. ks. R.Markwarta 4, a także na skwerze ppor. Leszka Białego. Miejsce to miało dla tych wydarzeń szczególne znaczenie.

Zobacz wideo: O potrzebach i założeniach programu z samorządowcami rozmawiano w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy

od 16 lat
  • Leszek Biały urodził się w styczniu 1919 r. w Sewerynówku na Podolu. W 1922 r. rodzina przeprowadziła się do Bydgoszczy. Na początku 1941 r. w fabryce DAG (obecnie Muzeum Exploseum) utworzono grupę dywersyjno-sabotażową o kryptonimie „Brahnau”, która zajmowała się m.in. wadliwym wykonywaniem instalacji elektrycznych w wyniku czego zniszczeniu ulegały ważne dla produkcji urządzenia. Do grupy należało kilkadziesiąt osób, w tym Leszek Biały. W Armii Krajowej został zaprzysiężony jesienią 1942 r. Był m.in. szefem łączności w Okręgu Pomorze AK. Po wyparciu Niemców z Bydgoszczy w 1945 r. konspiratorzy zostali aresztowani przez funkcjonariuszy UB. Podczas przesłuchań w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Markwarta 4 byli poddawani torturom fizycznym i psychicznym. 3 marca 1945 r. Leszek Biały został zamęczony przez swoich oprawców na śmierć.

W ramach uroczystości związanych z wojewódzkimi obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w środę, 1 marca, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bydgoszczy odprawiona została msza św. Następnie uczestnicy przemaszerowali na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej, gdzie na kwaterze żołnierzy wyklętych złożone zostały kwiaty. W uroczystościach wzięli udział m.in. Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-Pomorskiego, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.

Kwiaty złożono także pod tablicą upamiętniającą płk. Łukasza Cieplińskiego przy ul. Warszawskiej 10 (na terenie dawnych koszar 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy).

Rozstrzelani po trzech latach "śledztwa"

  • Łukasz Ciepliński urodził się w Kwilczu w listopadzie 1913 r. Do wojska zgłosił się w 1929 r. W 1939 r. (od trzech lat już w 62. pułku piechoty w Bydgoszczy) walczył jako dowódca kompanii działek przeciwpancernych. Wsławił się podczas bitwy nad Bzurą, niszcząc samodzielnie sześć czołgów i dwa wozy bojowe, za co otrzymał odznaczenie Krzyż Virtuti Militari. Walczył również w obronie Warszawy. Dowodził m.in. Inspektoratem Rzeszów ZWZ-AK. Był twórcą wywiadu i kontrwywiadu okręgu. Po wojnie włączył się w konspirację antykomunistyczną. Przewodził Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Działał też w Delegaturze Sił Zbrojnych oraz w organizacji „NIE”. Został aresztowany przez UB 27 listopada 1947 r. w Zabrzu. W zamian za ujawnienie informacji związanych z działalnością WiN-u oficerowie UB obiecali ogłoszenie amnestii dla jego podkomendnych. Gdy okazało się, że to podstęp, wycofał się z umowy, podpisując na siebie wyrok śmierci. Brutalne śledztwo w mokotowskim więzieniu trwało niemal trzy lata. W październiku 1950 r. skazano go na poczwórną karę śmierci. 1 marca 1951 r. wraz z sześcioma współpracownikami - Adamem Lazarowiczem, Mieczysławem Kawalcem, Józefem Rzepką, Franciszkiem Błażejem, Józefem Batorym i Karolem Chmielem - został rozstrzelany. W maju 2007 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto