Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021. To ostatni moment, żeby się spisać. Do kiedy, jakie kary?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jest obowiązkowy, a za odmowę wzięcia w nim udziału można zapłacić karę, maksymalnie do 5 tysięcy złotych.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jest obowiązkowy, a za odmowę wzięcia w nim udziału można zapłacić karę, maksymalnie do 5 tysięcy złotych. Archiwum/Polska Press
Do końca trwania spisu pozostało 7 dni. Większość osób dokonała już tego obowiązku spisowego, ale jest jeszcze sporo takich, którzy się nie spisały, m.in. w naszym regionie. GUS: "W ostatnią sobotę września organizujemy "Noc spisową".

- Kilka dni temu uświadomiłam sobie, że jeszcze się nie spisałam, a czas dobiega końca. Miałam problem, żeby to zrobić w internecie, ale poprosiłam GUS, podał mi kontakt do rachmistrza, do pani Reni, ona w sposób niezwykle sprawny wszystko ogarnęła - opowiada bydgoszczanka. - Pani Renia bardzo mi pomogła, spisała bardzo sprawnie i szybko całą moją trzyosobową rodzinę.

Narodowy Spis Powszechny. Jaka kara, jeśli się nie spiszesz?

- Narodowy spis powszechny jest przeprowadzany co 10 lat i podlegają mu wszystkie osoby przebywające stale lub czasowo w naszym kraju - przypomina Małgorzata Górka, kierownik Wydziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Jest obowiązkowy. Jeśli nie zrobimy tego samodzielnie przez internet, zadzwoni lub przyjdzie do nas rachmistrz, a nie odpowiemy - grozi nam do 5 tys. zł kary.

- Do końca trwania NSP pozostało 7 dni. Większość osób dokonała już swojego obowiązku spisowego, ale jest jeszcze sporo takich, którzy się nie spisali - informuje Małgorzata Górka, kierownik wydziału Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu w Bydgoszczy. - Staramy się te osoby przekonywać do jak najszybszego wykonania spisu - udostępniamy też różne formy spisu - przez telefon - kontakt z naszą infolinią pod numer 22 279 99 99, spis przy pomocy rachmistrza dzwoniącego z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99, czy spis przez internet na naszej stronie spisowej spis.gov.pl. Samospis internetowy to najczęściej wykorzystywana metoda spisu. Skorzystało z niej blisko 52% mieszkańców województwa.

Górka dodaje: - W ostatnią sobotę września organizujemy "Noc spisową". Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w swojej siedzibie przy ulicy Konarskiego 1-3 w Bydgoszczy, od 8.00 do 24.00 będzie dostępny dla mieszkańców, którzy zechcą skorzystać z niepowtarzalnej akcji spisania się, np. nocą przez dyrektora urzędu. Gminne Biura Spisowe również włączyły się w tę akcję organizując punkty spisowe w gminie bądź innych dostępnych dla mieszkańców miejscach np. gmina wiejska Chełmno organizuje punkt w Gościńcu Starogrodzkim w Starogrodzie czy w Koronowie w Centrum Handlowym Stara Rzeźnia.

Część z osób pyta - po co to?

Dlaczego trzeba to zrobić? Informujemy na każdym kroku, że dane zebrane w spisie będą potrzebne prędzej czy później - potrzebne będą w szkole, w pracy ale także podczas wybierania czy zmieniania ścieżki zawodowej. Na osoby, które nie dopełnią obowiązku spisowego niestety czeka kara. Do tej pory na policję zgłoszono 90 wniosków o ukaranie mieszkańców naszego województwa. Część z nich została już rozpatrzona i wystawiono mandaty karne.

Jak się spisać? Samodzielne wypełnienie formularza spisowego on-line (na stronie spis.gov.pl) lub telefonicznie (pod numerem infolinii spisowej: 22 279 99 99) trwa kilka do kilkunastu minut, dlatego nie warto czekać na ostatnią chwilę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto