Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UTP w Bydgoszczy chcą wyhodować nowe odmiany komosy ryżowej. Organizują konkurs kulinarny [zdjęcia]

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zapraszają do udziału w konkursie kulinarnym na wykonanie dania z nasion komosy ryżowej, bardzo wartościowej rośliny. Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. Krzysztof Gęsiński, prof. uczelni; dr inż. Natalia Miler i dr inż. Alicja Tymoszuk.
Naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zapraszają do udziału w konkursie kulinarnym na wykonanie dania z nasion komosy ryżowej, bardzo wartościowej rośliny. Na zdjęciu od lewej: dr hab. inż. Krzysztof Gęsiński, prof. uczelni; dr inż. Natalia Miler i dr inż. Alicja Tymoszuk. Dariusz Bloch
Jej właściwości doceniane są na całym świecie. To roślina, która ma dobry wpływ na nasze zdrowie. W Hiszpanii stanowi ona nawet jeden ze składników najdroższego chleba świata. Bydgoscy naukowcy z UTP pracują, m.in. nad uzyskaniem jej nowych odmian i organizują właśnie konkurs kulinarny z komosą ryżową w roli głównej. Przepisy można przesyłać do 18 czerwca.

Zobacz wideo: Remont deptaku przy al. Ossolińskich w Bydgoszczy.

Organizatorem konkursu jest Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP, a konkretnie Pracownia Roślin Ozdobnych i Warzywnych oraz Pracownia Botaniki, Ekologii i Architektury Krajobrazu.

- Quinoa, czyli komosa ryżowa zaliczana jest do żywności o wyjątkowo bogatym składzie ilościowym i jakościowym, tzw. superfoods - mówi dr inż. Alicja Tymoszuk z UTP. - Nie bez powodu nazywana jest „złotem Inków”, „świętym zbożem Inków” czy „matką zbóż”. Pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka, a potrawy z niej wykonywane cieszą się coraz większą popularnością wśród osób świadomie odżywiających się.

Jakie są walory tej rośliny? - Przede wszystkim zawiera wysokiej jakości białko z dużą ilością aminokwasów egzogennych i może być alternatywą białka zwierzęcego w diecie wegetarian - mówi dr inż. Alicja Tymoszuk. - Jest także źródłem węglowodanów, witamin z grupy B. E, C oraz D oraz cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W jej nasionach znajduje się też wysokie stężenie flawonoidów. Komosa ryżowa posiada właściwości przeciwnowotworowe, nie ma glutenu, a przez to, że posiada niski indeks glikemiczny i polecana jest cukrzykom.

Komosą ryżową zajęli się też bydgoscy naukowcy z UTP.

- Prace hodowlane nad uzyskaniem nowych odmian, które dawałyby wysoki plon w naszym klimacie prowadzi dr hab. inż. Krzysztof Gęsiński, prof. UTP z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii - mówi dr Alicja Tymoszuk. - Bada także możliwości wykorzystania komosy ryżowej jako paszy dla zwierząt, czy w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Dowiedz się więcej o konkursie kulinarnym UTP na danie z komosy ryżowej - przejdź do galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto