Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UTP w Bydgoszczy zbudowali specjalne respiratory, które ratują życie chorych na COVID-19

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Respirator opracowany przez naukowców z UTP w Bydgoszczy ratuje życie chorych z ciężką niewydolnością oddechową, spowodowaną przez COVID-19.
Respirator opracowany przez naukowców z UTP w Bydgoszczy ratuje życie chorych z ciężką niewydolnością oddechową, spowodowaną przez COVID-19. Dariusz Bloch
Zespół naukowców Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy zbudował już dwa prototypy respiratora CoViVentilUCM01. Urządzenie ratuje życie chorych z ciężką niewydolnością oddechową, spowodowaną przez COVID-19. Powołano też spółkę, która zajmie się produkcją tego urządzenia.

Naukowcy z UTP w Bydgoszczy zbudowali już dwa prototypy respiratora CoViVentilUCM01

- Pracami nad respiratorem interesowali się bardzo przedstawiciele rządu. Postęp prac śledzi prof. Wojciech Maksymowicz, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – wyjaśnia Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Uczelnię wizytowali ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania naszym respiratorem m.in. poseł, minister Łukasz Schreiber oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Sebastian Chwałek.

Ministerstwo nauki wsparło prace bydgoskich naukowców, przekazując im 125 tys. zł.

Przeprowadzone zostały badania funkcjonalności urządzenia, które potwierdziły, że przyjęte założenia były słuszne – podkreśla Franciszek Bromberek. - Wyniki badań dowiodły, że spełnia ono funkcje respiratora, który ratuje życie chorych z ciężką niewydolnością oddechową, spowodowaną przez COVID-19

Obecnie przygotowywana jest szczegółowa dokumentacja technologiczna i eksploatacyjna. Projektanci opracowali unikalną obudowę, przeznaczoną tylko dla tego respiratora. Najważniejsze jest jednak uzyskanie zgody Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie na wprowadzenie do obrotu na terenie kraju respiratora CoViVentilUCM01. Otwiera to nam drogę do wytworzenia serii przedprodukcyjnej i skierowania pierwszych respiratorów do badań klinicznych.

- Ważna dla naszego zespołu była sierpniowa wizyta konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. dr hab. n. med. Radosława Owczuka – twierdzi Franciszek Bromberek. - Profesor zapoznał się z pracą respiratora podłączonego do fantomu symulującego różne stany chorobowe płuc. Otrzymaliśmy pozytywną opinię. Profesor Radosław Owczuk stwierdził, że projekt posiada duży potencjał. Jednak w obliczu potencjalnego zagrożenia COVID-19 istotne są dzisiaj funkcje, które już posiada.

Bydgoski zespół konstruktorów powołał spółkę spin-off, która zajmie się realizacją projektu.

Tak prezentowała się Bydgoszcz przed nadejściem 1939 roku. Wiele miejsc i budynków nie przetrwało próby czasu i możemy je tylko oglądać na zdjęciach. Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy...
>>>

Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.nac.gov.pl

Na pierwszym planie statek rzeczny "Wisła" płynący Brdą. W głębi z lewej Teatr Miejski. Na budynkach widoczne szyldy reklamowe sklepów:"Szyk &Derchelt", "Czesław Piltz", "Klejnoty i zegarki","Cygara - Brad Neitzke", "Fryzjer - Erich Uthke". oraz "Bank Związku Spółek Zarobkowych", na ulicy jadące tramwaje i dorożka.

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny. Zobacz archiwa...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto