Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wyeksponują średniowiecznego ratusza na Starym Rynku w Bydgoszczy

Redakcja
Dariusz Bloch
Bydgoszczanie i turyści będą musieli użyć wyobraźni, by móc „zobaczyć” średniowieczny ratusz. Nic nie wyszło bowiem z planów, by wyeksponować chociaż fragmenty ratuszowej wieży.

Miasto, zanim przystąpiło do prac przy przebudowie płyty Starego Rynku, zorganizowało konsultacje, podczas których mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi.

Najwięcej, bo aż 26 wniosków dotyczyło wyeksponowania pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego. Jednak już w 2016 roku Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków zaznaczał: - Uznaliśmy, że budowa trasy podziemnej pod płytą rynku mogłaby spowodować zniszczenie zachowanych elementów - wyjaśnia konserwator zabytków.

Oto najlepsze zdjęcia ze studniówek w roku 2019 w Bydgoszczy! [zdjęcia]

Pod szklaną taflą, lekko wyniesioną ponad poziom rynku, miał więc zostać wyeksponowany jedynie fragment fundamentów wieży średniowiecznego ratusza.

Całość o wymiarach 7 na 7 metrów miała znaleźć się na wysokości antykwariatu na Starym Rynku. W tym wypadku skończyło się jednak wyłącznie na planach.

O średniowiecznym ratuszu będą nam więc przypominać wyłącznie granitowe płyty.

- Po zarysie murów odsłoniętych podczas prac archeologicznych układane są płyty granitowe w ciemnym kolorze. Chodzi o to, by dokładnie pokazać, w którym miejscu była zlokalizowana budowla - informują w bydgoskim ratuszu.

Budowa ratusza rozpoczęła się w 1515 roku, jednak wojny szwedzkie, a później pożar w 1708 roku sprawiły, że dewastacja obiektu postępowała. W 1830 roku przystąpiono więc do jego rozbiórki, która zakończyła się 4 lata później.

Wykonawca w 2018 roku uporał się z większym zakresem robót niż pierwotnie zaplanował. Na placu budowy są gromadzone ostatnie dostawy kamienia. Dzięki temu jeżeli tylko na to pozwolą warunki pogodowe, rozpocznie się jeden z ostatnich etapów układania nowych płyt. - Wszystko wskazuje na to, że wiosną pozostaną do zrealizowania fragmenty chodników oraz prace wykończeniowe - dodaje Krzysztof Kosiedowski, rzecznik zarządu dróg miejskich.
Koszt prac to 14, 3 mln zł.

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto