Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zasłaniaj grzejnika meblami. Jak ogrzać dom, by oszczędzić i tak bardzo nie szkodzić naturze?

opr. ES
Nie palić byle czym, to najprostsze z rozwiązań. Jak jeszcze nie szkodzić środowisku naturalnemu, a zarazem - nie marznąć we własnym domu?

Chociaż temperatury w Kujawsko-Pomorskiem jeszcze drastycznie nie spadły, idą jesienne chłody. Podpowiadamy, jak należy zadbać o ogrzewanie.

Jak podkreślają specjaliści, warto pomyśleć o wolnej przestrzeni w sąsiedztwie kaloryferów. Wszelkie meble powinny stać minimum 10 centymetrów dalej, w przeciwnym wypadku - kaloryfer musi wyprodukować o 10 procent więcej ciepła.

Jeśli w Twoim domu bądź mieszkaniu są pomieszczenia, do których nie zaglądasz, wyłącz w nich grzejniki. Weź też pod uwagę, że w sypialni powinno być chłodniej niż w innych pokojach. Śpiąc w przegrzanym pomieszczeniu, nie odpoczniesz. Kiedy wychodzisz z domu, przykręć ogrzewanie. Dodajmy, że optymalna temperatura w pomieszczeniu, z którego korzystamy, to 20 stopni Celsjusza.

Podstawą jest wietrzenie. Uczulamy - nie długie i rzadkie, a częste i krótkie (od trzech do pięciu minut).

Niby oczywiste, ale nie możemy pominąć: zadbaj o szczelne okna i drzwi.

Wybierając kominek, z ekonomicznego punktu widzenia, warto wziąć pod uwagę zamykany. Otwarte piecyki równają się bowiem stracie aż 85 proc. (!) wykorzystywanego opału. W ciągu godziny zużywają piętnastokrotną objętość powietrza, powodując zasysanie nowego z zewnątrz i powstawanie przeciągów (Esme Floyd "1001 ekosposobów zachowania naszej planety"). O ile to wchodzi w grę, możecie zdecydować się na kominek z cegieł - ten materiał długo utrzymuje ciepło, zapobiega utracie energii.

Jeśli jesteście już posiadaczami kominka, pamiętajcie o regularnym czyszczeniu, które pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Kolejna rzecz - wymiana filtrów.

Do ogrzewania należy wykorzystywać suche drewno, wilgotne lub zielone może wyzwalać substancje rakotwórcze, które przenikają do atmosfery (powoduja zanieczyszczenie powietrza). Unikajmy rozpałki w płynie lub kostkach - zawierają chemikalia.
Nie przyczyniajmy się do bezprawnego wyrębu lasu, kupujmy więc drewno od wiarygodnych dostawców, zwłaszcza lokalnych. Z szacunku dla drzew, szanujmy każdą drzazgę - można zapytać leśników albo lokalne firmy o odpady drewniane.

Partnerami akcji są
FACTUM
PANTECH
JAKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto