Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zobaczą sztuki, ale ją poczują

Joanna Pluta
Niedowidzący zwiedzający wystawę we wrocławskim muzeum mogą to robić zupełnie samodzielnie i dzięki temu mogą czuć się swobodnie
Niedowidzący zwiedzający wystawę we wrocławskim muzeum mogą to robić zupełnie samodzielnie i dzięki temu mogą czuć się swobodnie Arkadiusz Podstawka
We Wrocławiu się udało, to może i w Bydgoszczy uda się stworzyć wystawę sztuki dla niedowidzących.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce i wygląda na to, że wciąż jedyna. W niektórych muzeach pojawiają się takie wystawy, ale czasowe. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu istnieje trasa dla osób niewidomych i niedowidzących pozwalająca na całkowicie samodzielne zwiedzanie wystawy stałej "Polska Sztuka Współczesna".

Dotykanie jest wskazane
Poruszając się zgodnie z wyznaczoną wypukłą żółtą linią osoby niewidzące i niedowidzące mogą samodzielnie zwiedzać galerię. Na trasie znajdują się stanowiska, oznaczone specjalną matą z wypukłymi punktami, zawierające reliefy wybranych dzieł, które można poznawać przy pomocy dłoni. Zwiedzający mają też możliwość przeczytania tekstu zapisanego alfabetem Braille'a i odsłuchania opisów dzieł i informacji o trasie na audioprzewodniku. Do oglądania rzeźby z brązu należy użyć rękawiczek.
Ten niezwykły pomysł, którego śladem, miejmy nadzieję, pójdą niedługo kolejne muzea w kraju, narodził się z potrzeby. - Chodziło przede wszystkim o zwiększenie dostępności, umożliwienie kontaktu ze sztuką również osobom niepełnosprawnym - mówi Anna Kowalów, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Ważne też było, by ta trasa pozwalała osobom niedowidzącym i niewidzącym na samodzielne zwiedzanie wystawy.

Czy trudno było ją przygotować? - Trzeba było stworzyć koncepcję, wybrać obiekty, przeprowadzić szkolenia dla pracowników działu oświatowego, którzy najpierw uczyli się, a następnie samodzielnie przygotowali opisy audiodeskrypcyjne wybranych dzieł sztuki - tłumaczy rzecznik. - Następnie trwało nagrywanie audiodeskrypcji, wykonanie reliefów do dotykania z przedstawieniami dzieł sztuki, wykonanie opisów wybranych dzieł sztuki w alfabecie Braille'a. Wszystko było konsultowane z osobami niewidzącymi.

Ważny jest komfort bycia samodzielnym
Czy w te ślady mogą iść inne muzea? W wielu z nich jest możliwość zwiedzania przez niedowidzących i niewidomych, ale raczej przy asyście opiekuna lub z przewodnikiem. A to nie jest zbyt wygodne. - Byłam kiedyś w muzeum w Warszawie, na wystawie, która była przystosowana dla takich jak, czyli ledwo widzących - żartuje 35-letnia Anna, bydgoszczanka. - Ale nie czułam się zbyt dobrze. Gdy oprowadza przewodnik, trzeba się do tego dostosować. Nie ma miejsca na własne tempo, nie ma chwili , żeby pomyśleć, coś przeżyć.
W czym tkwi wyjątkowość wrocławskiej ekspozycji? - Rola opiekuna, czy przewodnika kończy się wraz z wejściem do muzeum - mówi nam niewidzący Dariusz Marciniszyn, student muzykologii z Wrocławia, który wielokrotnie zwiedzał tę wystawę. - Później z powodzeniem można już sobie poradzić samemu. W słuchawkach prowadzi nas głos, który opowiada o kolejnych eksponatach. Nie trzeba się spieszyć, można wszystkiego dotknąć, przeczytać w Braille'u. Takich inicjatyw powinno być w Polsce o wiele więcej.

Może będzie. I to już niedługo - na przykład w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Udało nam się dowiedzieć, że muzeum powoli przygotowuje się do stworzenia takiej wystawy. - Jesteśmy w trakcie tworzenia takiego projektu - mówi Natalia Szczerbińska z działu edukacji i promocji muzeum. - Myślimy o tym, by na początek wybrać kilka eksponatów z różnych wystaw, stworzyć taką planszę dostosowaną do potrzeb osób niedowidzących. Trwają rozmowy na ten temat. Wszystko będziemy oczywiście konsultować z osobami niewidomymi i niedowidzącymi.
Może inne placówki w mieście zrobią to samo? Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto