Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zostawiaj psa w aucie, gdy na dworze szaleje upał! Wnętrze samochodu może się nagrzać do 60 stopni!

Redakcja
Nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie!
Nie zostawiaj psa w nagrzanym samochodzie! Pixabay
Myślimy, że wyskoczymy tylko na chwilę. Że przecież przez 15 minut nic się nie stanie. Że zostawiliśmy uchyloną szybę i będzie dobrze. Niestety w większości przypadków nie jest dobrze. W Polsce rocznie ginie ponad 40 tysięcy psów, które właściciele zostawili w samochodach.

Wystarczy kwadrans, aby temperatura w zaparkowanym na słońcu aucie urosła do 60 stopni Celsjusza. Skutkiem tego jest udar i często śmierć. Zdarzają się również przypadki, gdy zwierzęta, chcąc zaczerpnąć powietrza, wystawiają łby przez szczelinę w szybie i się duszą.

Co robić, gdy widzimy zwierzę uwięzione w samochodzie? Najpierw powinniśmy zadzwonić na policję lub straż miejską. Następnie spróbować odszukać właściciela. Gdy jednak sytuacja jest już naprawdę groźna, a o życiu czworonoga decydują minuty, wówczas możemy wybić szybę, aby go uwolnić. W takim przypadku, jeżeli właściciel pojazdu będzie domagał się odszkodowania, sprawa trafi do sądu. I to on oceni, czy nasze działanie było uzasadnione.

Do objawów udaru należą ślinienie, nadmierna pobudliwość lub apatia. - Wciąż pamiętam buldożkę, którą właścicielka na kilka godzin zostawiła w pełnym słońcu pod sklepem - wspomina Jakub Jaworski, były pracownik Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. - Uratowaliśmy ją w ostatnim momencie. Psy nie mają gruczołów potowych. Dlatego ich organizm próbuje się ochłodzić przez poduszki łap i język.

Gdy zauważymy, że z pupilem dzieje się coś niedobrego, wówczas musimy spróbować ochłodzić psiaka. - W żadnym wypadku nie wolno polewać go lodowatą wodą - ostrzega Jaworski. - Może to bowiem doprowadzić do szoku termicznego. Najlepiej jest pokropić go letnią.

Przeczytaj także:

Trwają afrykańskie upały. Chłodzimy się przy wiatrakach, pijemy schłodzone napoje, sięgamy po lody, a co z czworonogami? Psy bardzo źle znoszą wysokie temperatury. 

Największe katusze przeżywają chore i stare zwierzęta oraz szczeniaki, których układ termoregulacyjny nie funkcjonuje sprawnie. Przez wzgląd na specyficzny kształt czaszki, najbardziej narażone na przegrzanie są angielskie buldogi, boston teriery, mopsy.

Sprawdź, jak należy chronić psy w upalne dni. Podpowiedzi na kolejnych stronach

Jak zabezpieczyć się przed udarem słonecznym, jak reagować na udar cieplny?

Męczy się bardziej niż Ty. Sprawdź, jak pomóc psu w czasie u...

Zobacz: Rady ratownika medycznego, Krzysztofa Wiśniewskiego, jak przetrwać upały:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto