Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje MARIAN KONIECZNY – twórca warszawskiej Nike i Pomnika Konnego Jana Zamoyskiego w Zamościu.

Lila Pietrusiewicz
PAP
Ze smutkiem przekazujemy informację, że 25 lipca 2017 roku przeżywszy 87 lat, zmarł Profesor Marian Konieczny. Rzeźbiarz, profesor i były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszkańcy Zamościa uhonorowali artystę przed trzema laty tablicą pamiątkową, którą osobiście odsłaniał podczas siódmej edycji Zamojskiej Alei Sław. Również od 2014 roku istnieje przy Muzeum Zamojskim, w dawnym Kasynie Kozackim na Plantach, Galeria Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego.

Marian Konieczny urodził się 13 stycznia 1930 r. w Jasionowie koło Brzozowa. Podczas wojny jako gimnazjalista uczył się na tajnych kompletach. W 1946 r. zdał małą maturę w Brzozowie i jesienią tego samego roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W 1948 r. zdał na krakowską ASP. Studiując u Xawerego Dunikowskiego, pod jego kierunkiem w 1954 roku obronił dyplom. W ciągu następnych czterech lat odbył studia w Instytucie I.E. Repina Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie. W 1958 r. rozpoczął pracę na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. W 1974 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1988 r. objął profesurę zwyczajną. W latach 1972 - 1981 był rektorem tej uczelni. Odszedł na emeryturę po 42 latach pracy w ASP.

– Jego szeroki uśmiech oraz poczucie humoru budziły nie tylko moją sympatię. Był (...) w warunkach polskiego piekiełka przykładem obiektywizmu wobec ludzi i zdarzeń, człowiekiem przedkładającym życzliwość nad typowe dla dzisiejszej Polski podgryzanie. Zaliczyłbym go do „ludzi środka”, dziś i przed laty, kiedy z ramienia rządzącej partii był posłem na sejm. Jest w nim jakaś chłopska rozwaga, choć zalicza się do wybitnych artystów – a może właśnie to połączenie społecznej genetyki z wiedzą i talentem tworzy całość, w której zdrowy rozsądek odgrywa niemałą rolę – mówił o Koniecznym Jan Wacław Pieszczachowicz, krytyk literacki.

Marian Konieczny uprawiał różnorodne formy rzeźbiarstwa – portret, płaskorzeźbę, cykle rzeźbiarskie, projektował medale, ale powszechnie kojarzony był z dużymi realizacjami pomnikowymi.

Był autorem kilkudziesięciu monumentów w Polsce i za granicą, m.in. "Bohaterom Warszawy – Nike Warszawska" (1964), Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie (1974), Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie (1976), Pomnika Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (1964), Pomnika Grzegorza z Sanoka w Sanoku (1985), Pomnika Jana Matejki w Warszawie (1989), Edwarda Mandella House’a w Warszawie (1991), Pomnika Wincentego Witosa w Warszawie 1985), Pomnika Bartosza Głowackiego w Janowiczkach pod Racławicami (1994), Pomnika Jana Pawła II w Licheniu (1999) i w Leżajsku (2000), Fontanny Apolla w Poznaniu (2002), Pomnika Tadeusza Kościuszki w Filadelfii (1979), Pomnika Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (1981), Pomnika Chwały i Męczeństwa w Algierze (1982), Pomnika Abdel Kadera w Algierze (1987), Epitafium Królewskiego w Katedrze w Poznaniu (1995), Pomnika Jana Pawła II w Licheniu (1998), Pomnika Konnego Jana Zamoyskiego w Zamościu (2005), Pomnika Józefa Piłsudskiego w Suwałkach (2014). Zaprojektował również pomnik Lenina, postawiony w 1973 r. w Nowej Hucie i zdemontowany po upadku PRL. Jednak, jak mawiał, "rzeźbiarza, artysty nie należy pytać o ukochane dzieło, bo to tak, jakby zapytać ojca o najlepsze dziecko".

Marian Konieczny był w latach 1980-89 przez dwie kadencje posłem na Sejm PRL.To Kawaler Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski z Gwiazdą (1999). Otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień: m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Złoty Medal Prezydenta Algierii za zasługi dla Niepodległości Algierii. Był honorowym członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.

– Rzeźby Koniecznego podobały się w czasach PRL-u i dalej się podobają, o czym świadczy fakt, że po 1989 roku artysta nie wypadł z obiegu artystycznego. Świadczą o tym nowe zamówienia np. na monumentalne Epitafium Królewskie w Archikatedrze Poznańskiej z 1995 roku czy Pomnik Jana Pawła II przed bazyliką w Licheniu, który stanął w 1999 roku – zaznaczał Gustaw Zemla, artysta rzeźbiarz i pedagog.

Rzeźbiarz pracuje w samotności, ale żyje w społeczeństwie i tworzy dla społeczeństwa – mówił Konieczny. Reprezentatywnym spektrum pokazującym twórczość portretową, płaskorzeźbę, medale i cykle rzeźbiarskie jest utworzona w 2014 roku przy Muzeum Zamojskim, w dawnym Kasynie Kozackim na Plantach w Zamościu, Galeria Rzeźby Profesora Mariana Koniecznego. Natomiast w 2005 powstał przed dawnym Pałacem Zamoyskich Pomnik Konny Jana Zamoyskiego – W Zamościu, w moim kochanym mieście, jest Jan Zamoyski na koniu. Jakiż ten wielki hetman został tam uwieczniony przez Mariana i wszyscy sobie zdjęcia robią – podkreślała Maria Sarnik-Konieczna, żona artysty.

Był przyjacielem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, dla którego zaprojektował i wykonał wiele wspaniałych medali przyznawanych laureatom różnych konkursów. W roku 2011 artystę uhonorowano Złotą Odznaką SKZ.

Profesor Marian Konieczny spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dnia 3 sierpnia 2017 o godz. 13.00 w Sali Pożegnań na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Żegnamy Profesora Mariana Koniecznego z wielkim żalem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto