Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieszawa - miasto królewskie

Wanda Wasicka
Miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim, położona w połowie drogi między Toruniem a Włocławkiem, nieopodal Ciechocinka.

Liczy ok. 2100 mieszkańców. Jest jedną z najmniejszych gmin miejskich w Polsce. Nieszawa leży nad Wisłą, na jej lewym brzegu. Nieszawianie od pokoleń związani z królową polskich rzek, w wigilię św. Jana, czyli noc świętojańską, zwaną sobótką, kupalnocką, kupałą, gromadzą się nad jej brzegiem, obchodząc Święto Wisły. Rzeka zaskakuje przybyszów bliskością swojego położenia, bo widać ją u wylotu każdej ulicy miasta prowadzącej na wschód. Miejscowość położona jest w dolinie.
Miasto ma bogatą historię. W swoich dziejach przemieszczało się w czasie i przestrzeni. Pierwsza Nieszawa leżała naprzeciw Starego Torunia. W 1230 r. książę Konrad I Mazowiecki przekazał ją zakonowi krzyżackiemu. W rękach krzyżackich pozostała do początku lat 20. XV w. Druga Nieszawa powstała w pierwszej ćwierci XV w. vis-à-vis. Torunia, wokół zamku zwanego Dybowem. To tutaj m.in. zostały podpisane statuty nieszawskie. Konflikt z Toruniem w konsekwencji doprowadził do opuszczenia miasta przez nieszawian w 1460 r. Przyczyną sporu była eliminacja Torunia jako pośrednika w handlu przez kupców nieszawskich. Trzecie miejsce lokacji, na terenie wioski królewskiej, okazało się szczęśliwe dla Nieszawy, pozostała w nim do dzisiaj. Wszystkie trzy miasta powstały na lewym brzegu Wisły. Przez wieki rzeka była źródłem utrzymania wielu mieszkańców. Trudnili się kupiectwem, rybołówstwem lub pracowali na potrzeby kupiectwa i rybołówstwa. Największy rozkwit miasta przypadł na wiek XVI.
Nad Nieszawą góruje nieprzerwanie od ponad pięciuset lat majestatyczny kościół farny w stylu gotyckim, tzw. nadwiślańskim, świadectwo zamożności i hojności społeczeństwa. Układ urbanistyczny miasta pochodzi z pierwszej połowy XIX w.
Przez ostatnie dwa stulecia Nieszawa była wielonarodowa i wielowyznaniowa. W 2004 r. stała się miastem symbolem pojednania polsko-niemieckiego. To tutaj stanął pierwszy w Polsce - i jeden z nielicznych na świecie - pomnik poświęcony Polakom i Niemcom, niewinnym ofiarom wojny i przemocy lat 1939 - 1945. W sierpniu 2007 r. Nieszawa podpisała umowę o partnerstwie z niemieckim miastem Mühlberg nad Łabą a w maju 2010 r. z Powiatem Słonimskim w obwodzie Grodzieńskim w Republice Białorusi.
Ulice Nieszawy przemierzali w swoim czasie: architekt Stanisław Noakowski, pisarz i podróżnik Ferdynand Antoni Ossendowski, pionier obronności Wybrzeża Polskiego kmdr ppor. Heliodor Laskowski, założycielka Zgromadzenia Sióstr Serafitek s. Małgorzata Łucja Szewczyk, św. Maksymilian Maria Kolbe, zielarz i jasnowidz franciszkanin Andrzej Klimuszko.
Walory architektoniczno-krajobrazowe przyciągają do miasta malarzy, pisarzy, poetów, filmowców. To w Nieszawie powstała komedia „Wiosna, panie sierżancie” (1974 r.) oraz film „Ballada o Piotrowskim” (2006 r.). Miasto od 2003 r. jest miejscem Ogólnopolskich Spotkań Pastelistów pod nazwą „Kobieta w pastelu”, od 2006 r. Nieszawskich Spotkań z Chopinem a od 2008 r. Nieszawskiej Wiosny Filmowej. Nieszawa jest obecna w literaturze pięknej. Miasto na przykład można odnaleźć na kartach pierwszej powieści Edwarda Stachury pod tytułem „Cała jaskrawość” (pierwsze wydanie w 1969 r.).
Atrakcją dla turystów jest nieszawski prom. Łączy kujawski brzeg Wisły z dobrzyńskim. Pasażerów i pojazdy przewozi od kwietnia lub maja do zimy. Obecny prom jest jedyną tego typu jednostką pływającą w Polsce i służy nie tylko jako środek transportu. Od 2001 r. odbywają się na nim - słynne już dzisiaj - koncerty na wodzie. Trzykrotnie był miejscem ceremonii ślubnej i zjazdu rodu Duninów. Stał się również bohaterem filmu dokumentalnego. Dla mieszkańców obydwu brzegów, które łączy, jest stałym i niezwykle ważnym elementem krajobrazu nadwiślańskiego.
Miłośnicy piłki nożnej Nieszawę kojarzą z drużyną „Jagiellonka”. Historia nieszawskiego Klubu Piłkarskiego liczy 79 lat. W roku 1997 zespół awansował do II Ligi. Był to pierwszy awans w historii województwa. Do 2010 r. „Jagiellonka” grała w V Lidze. Zespół był jedyną drużyną w Polsce, która nie przegrała kolejno 50 meczów w roku 2000. Stadion piłkarski w Nieszawie należy do najlepszych i najpiękniejszych w województwie. Tu odbywały się mecze Under - 19, Under - 21. W ramach Klubowych Mistrzostw Polski Juniorów Starszych w Piłce Nożnej 2007 zmierzyły się na nim 11 lipca drużyny: „Stal” Mielec i „Zagłębie” Lubin. Zespół, który wyjechał z Nieszawy z tarczą - „Stal” Mielec, zdobył wicemistrzostwo Polski oraz tytuł Fair Play.
Przy nieszawskim stadionie powstał nowoczesny pawilon sportowy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto