Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe malowidło odkryto w remontowanym Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy! Dyrektor muzeum: "To unikat!" [zdjęcia]

Joanna Pluta
To prawdziwa architektoniczna perła! W czasie trwających właśnie prac w zabytkowym gmachu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy, w najstarszej, pochodzącej z 1615 roku, części gmachu, w której dawniej znajdował się klasztorny refektarz, odkryto malowidła ścienne. Jedno z nich - największe i najlepiej zachowane - przedstawia "Ostatnią Wieczerzę". 
- Trop wskazała nam Joanna Kucharzewska z UMK - mówi Lesław Cześnik, kierownik działu konserwacji muzealiów Muzeum Okręgowego. - Wstępnie zakładamy, że malowidła, zresztą całkiem dobrej klasy, pochodzą z 1616 lub z 1618 roku i zostały wykonane w technice tłustej tempery. To wyjątkowe odkrycie - nie codziennie znajduje się malowidła pochodzące z początku XVII wieku, szczególnie w Bydgoszczy. Co ciekawe - nie ma o nich żadnych wzmianek w literaturze.
- To unikat - mówi Michał F. Woźniak, dyrektor muzeum. - Nie mamy w nowożytnych rozwiązaniach klasztornych w Polsce scen przedstawiających "Ostatnią Wieczerzę". To raczej jest typowe dla Włoch. Teraz musimy dociec, kto wykonał te malowidła. 

Specjaliści najpierw będą prowadzić prace konserwatorskie - oczyszczą malowidła z wapienia, potem je wzmocnią, uzupełnią i odtworzą. Będą też prowadzić szczegółowe badania. Na końcu oczywiście udostępnią je zwiedzającym.

Przypominamy, że zabytkowy gmach Muzeum Okręgowego zostanie również rozbudowany. Całość powinna być gotowa pod koniec 2019 roku.


Crash test na przejeździe kolejowym. Jak wygląda samochód rozjechany przez pociąg?
To prawdziwa architektoniczna perła! W czasie trwających właśnie prac w zabytkowym gmachu Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego przy ul. Gdańskiej 4 w Bydgoszczy, w najstarszej, pochodzącej z 1615 roku, części gmachu, w której dawniej znajdował się klasztorny refektarz, odkryto malowidła ścienne. Jedno z nich - największe i najlepiej zachowane - przedstawia "Ostatnią Wieczerzę". - Trop wskazała nam Joanna Kucharzewska z UMK - mówi Lesław Cześnik, kierownik działu konserwacji muzealiów Muzeum Okręgowego. - Wstępnie zakładamy, że malowidła, zresztą całkiem dobrej klasy, pochodzą z 1616 lub z 1618 roku i zostały wykonane w technice tłustej tempery. To wyjątkowe odkrycie - nie codziennie znajduje się malowidła pochodzące z początku XVII wieku, szczególnie w Bydgoszczy. Co ciekawe - nie ma o nich żadnych wzmianek w literaturze. - To unikat - mówi Michał F. Woźniak, dyrektor muzeum. - Nie mamy w nowożytnych rozwiązaniach klasztornych w Polsce scen przedstawiających "Ostatnią Wieczerzę". To raczej jest typowe dla Włoch. Teraz musimy dociec, kto wykonał te malowidła. Specjaliści najpierw będą prowadzić prace konserwatorskie - oczyszczą malowidła z wapienia, potem je wzmocnią, uzupełnią i odtworzą. Będą też prowadzić szczegółowe badania. Na końcu oczywiście udostępnią je zwiedzającym. Przypominamy, że zabytkowy gmach Muzeum Okręgowego zostanie również rozbudowany. Całość powinna być gotowa pod koniec 2019 roku. Crash test na przejeździe kolejowym. Jak wygląda samochód rozjechany przez pociąg? Arkadiusz Wojtasiewicz
W czasie trwającego właśnie remontu zabytkowego budynku Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej 4 w Bydgoszczy na ścianach odkryto malowidła pochodzące najprawdopodobniej z początku XVII wieku. - To sensacyjne odkrycie! - mówi Michał F. Woźniak, dyrektor muzeum i dodaje, że może być ich więcej.

Festyn rodzinny w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Bożejewicach/Żnin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto