Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa stacja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie pod Bydgoszczą będzie gotowa jesienią [zdjęcia, wideo]

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
LPR z Bydgoszczy będzie miało nową bazę w Żołędowie. O przeniesieniu z Portu Lotniczego Bydgoszcz zadecydowały przyczyny techniczne.
LPR z Bydgoszczy będzie miało nową bazę w Żołędowie. O przeniesieniu z Portu Lotniczego Bydgoszcz zadecydowały przyczyny techniczne. nadesłane
Prace nad budową nowej stacji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie pod Bydgoszczą dobiegają końca. Budynki są już gotowe, trwają procedury odbiorowe. Zgodnie z zapowiedziami, swoją działalność baza rozpocznie najprawdopodobniej jesienią. Koszt inwestycji to 9,7 miliona złotych.

W Żołędowie pod Bydgoszczą powstaje stacja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Budowa Bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS) Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie (gm. Osielsko) rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Instalacyjno-Montażowe KZ Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 9,7 miliona złotych.

Prace przy budowie bazy LPR w Żołędowie są już na finiszu

Prace budowlane dobiegły już końca. Jak poinformowała nas Justyna Sochacka, rzecznik prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie są na etapie zgłoszenia inwestycji do odbioru końcowego, który prawdopodobnie zostanie sfinalizowany w lipcu. Kolejnym etapem będzie dopełnienie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i procedura rejestracji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego bazy jako lotniska użytku wyłącznego dla śmigłowca. Potrwa to około dwóch miesięcy. Swoją działalność baza rozpocznie najprawdopodobniej na jesieni.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się między innymi hangar na śmigłowiec, pomieszczenia warsztatowe dla obsługi śmigłowca, magazyny i pomieszczenia medyczne dla sprzętu medycznego lekarstw itp., a także pomieszczenia socjalne, jak szatnie, pokoje noclegowe dla załóg, kuchnie, łazienki. Ponadto znajdzie się tu miejsce na pomieszczenia administracyjne oraz serce bazy – pokój operacyjny. Łącznie kubatura hangaru i części zaplecza techniczno-socjalnego wynosi 5325 metrów sześciennych. Powierzchnia zabudowy to 578 metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa – 695 metrów kw. Budynek liczy 7,4 metra wysokości. Inwestycja objęła także budowę drogi dojazdowej z drogi krajowej nr 5, a także systemu dróg wewnętrznych oraz miejsc parkingowych.

Lokalizacja bazy w pobliżu węzła Bydgoszcz Północ spełni wymagania

Działka, na której powstaje nowa stacja LPR, zlokalizowana jest w pobliżu węzła Bydgoszcz Północ, w pobliżu drogi krajowej nr 5. Co zdecydowało o przeniesieniu bazy, która, przypominamy, obecnie znajduje się na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz?

Za przeniesieniem stacji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Bydgoszczy do Żołędowa w największym stopniu przemawiały przyczyny techniczne.

- Obecnie funkcjonująca baza na lotnisku w Bydgoszczy mieści się w adaptowanych i wynajmowanych pomieszczeniach powojskowych, w których trudno spełnić wymagane, jednolite w całej Polsce standardy baz LPR - zarówno dla załóg, jak i zaplecza technicznego dla śmigłowca – wyjaśnia Justyna Sochacka.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Baza LPR w Żołędowie ważna dla całego Kujawsko-Pomorskiego

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Gminy Osielsko, decyzję o przeniesieniu stacji LPR argumentowało tym, że na lotnisku w Bydgoszczy śmigłowce nie zawsze mogły startować na czas, co prowadziło do opóźnień. Z kolei gmina zdecydowała się przeznaczyć działkę na realizację tej inwestycji głównie z przyczyn lokalizacyjnych.

- To bardzo ważne przedsięwzięcie dla całego naszego regionu, dlatego też uznaliśmy, że jego realizacja na terenie gminy jest jak najbardziej uzasadniona. Kiedy został ogłoszony przetarg, zaproponowaliśmy działkę na gruncie gminnym. Przemawiało za tym to, że znajduje się w pobliżu dużego węzła drogowego, a jednocześnie w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych. Chcieliśmy, by śmigłowce były w jak najmniejszym stopniu uciążliwe dla mieszkańców - podkreśla Janusz Gorzycki z UG Osielsko.

Bydgoszcz również, jak wiele innych miast w Polsce, możemy obejrzeć na zdjęciach Google Street View. 

Przygotowaliśmy galerię z bydgoszczanami uchwyconymi przez kamery Google'a. 

Sprawdźcie, może znajdziecie się na zdjęciach!

Mieszkańcy Bydgoszczy uchwyceni przez kamery Google Street V...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto