Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa Wieś Wielka - gmina, w której chce się żyć i inwestować

.
Gmina Nowa Wieś Wielka położona jest zaledwie 20 kilometrów od Bydgoszczy. Doskonała lokalizacja i bardzo dobra dostępność komunikacyjna zapewniają jej dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny.

Gmina Nowa Wieś Wielka położona jest zaledwie 20 kilometrów od Bydgoszczy. Doskonała lokalizacja i bardzo dobra dostępność komunikacyjna zapewniają jej dynamiczny rozwój gospodarczy i społeczny.

Nowa Wieś Wielka i Brzoza, to najbardziej strategiczne miejscowości gminy. Mieszka w nich ponad pięć tysięcy osób. Pozostałe trzynaście sołectw zamieszkuje około dwa tysiące ludzi. Te liczby ciągle wzrastają, ponieważ gmina jest wymarzonym miejscem dla tych, którzy szukają jednocześnie bliskości miasta i wiejskiego spokoju.

Największym zainteresowaniem cieszą się działki budowlane położone w Kobylarni, Dziemionnie i Tarkowie Dolnym. Aktualnie gmina przygotowuje do sprzedaży 16 działek budowlanych właśnie w Tarkowie Dolnym.

Jednym z podstawowych czynników przyciągających przyszłych mieszkańców i inwestorów są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Obecnie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla 13 procent terenów potencjalnej zabudowy intensywnej. W opracowaniu są kolejne plany. Jest to szczególnie ważne dla inwestorów, gdyż znacznie skraca się okres formalnego przygotowania inwestycji (więcej o ofertach inwestycyjnych na stronie www.bip.nowawieswielka.pl).

Przedsiębiorców przyciąga tutaj atrakcyjna cena nieruchomości i bliskość lasów, które zajmują około 60 procent terenu gminy. W sumie gmina zajmuje 14.847 ha.
Dzięki dobrej lokalizacji nawet niezmotoryzowani mieszkańcy Nowej Wsi Wielkiej nie mają kłopotów z przemieszczaniem się, przez gminę przebiegają bardzo ważne ciągi komunikacyjne: droga krajowa nr 25 Bydgoszcz - Konin, droga wojewódzka nr 254 Bydgoszcz - Żnin oraz linia kolejowa Bydgoszcz - Inowrocław.

Gospodarz o gminie

Wójtem gminy od listopada 2002 roku jest Jacek Kruszyna.
- Startując do wyborów, postawiłem sobie za cel być wójtem dla wszystkich mieszkańców. Realizując codzienne obowiązki nie zapominam o tych, których reprezentuję, również o osobach pozostających bez pracy - mówi. - Bezrobocie waha się u nas na poziomie dwunastu procent. Od pierwszego stycznia 2004 roku, działa w gminie Samorządowy Klub Pracy, którego zadaniem jest aktywizacja osób bez pracy i poszukujących zatrudnienia. Miesięcznie odwiedza go ponad siedemdziesiąt osób.

Zadaniem Klubu jest, między innymi, współpraca z przedsiębiorcami oraz gminami ościennymi w celu poszukiwania nowych miejsc pracy. Gmina wspomaga dodatkowo osoby bezrobotne poprzez regularne organizowanie robót publicznych we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, Gminną Spółką Wodną i przedsiębiorcami. Kilkanaście osób bezrobotnych zatrudnionych jest również przy dużej inwestycji gminnej (budowa gimnazjum w Brzozie).

Wójt zdaje sobie sprawę, że nowe miejsca pracy mogą powstawać dzięki stworzeniu korzystnych warunków przedsiębiorcom. Na terenie gminy działa około 797 przedsiębiorstw. Są to w większości zakłady zatrudniające do dwóch pracowników. Przeważają firmy działające w sferze handlu, budownictwa i transportu. Gmina jest terenem, który jako lokalizację wybrały sobie firmy z branży motoryzacyjnej. Działają tutaj salony samochodowe i stacje obsługi Mercedes Benz, Toyota, Volvo.

Do największych pracodawców w gminie należą funkcjonujące niegdyś w ramach państwowej Centrali Produktów Naftowych: Naftobazy Sp. z o.o. i PKN Orlen S.A.

Wśród innych firm działających prężnie na terenie gminy, wójt wymienia: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w Kobylarni, Raiffeisen Argo - Technika Sp. z o.o. w Brzozie, Zakład Produkcyjno - Usługowy "Wijmar" W. i J. Rybiałek w NWW, PPU Metalbark Zbigniewa Barłoga w NWW, Toyotę Autoryzowaną Stację Dealerską R. i M. Szoch w Brzozie, Autoryzowaną Stację Obsługi (ALTOM) Tomasz Gąsiorek w Brzozie.

Inwestycje

Wśród najważniejszych realizowanych już inwestycji w gminie wójt wymienia budowę gimnazjum w Brzozie. W związku z realizacją tej inwestycji, gmina zaciągnęła obligacje komunalne o wartości 4 milionów złotych. Szkoła ma być oddana do użytku we wrześniu tego roku. Zaprojektowano ją dla 250 uczniów. Będzie bardzo wygodna i przestronna.

Znajdą się tutaj (niski parter) stołówka z zapleczem kuchennym, sala gimnastyczna, szatnie dla uczniów, świetlica i biblioteka z czytelnią oraz harcówka; (wysoki parter) cztery sale o profilu ogólnym oraz jedna pracownia biologiczna z zapleczem, gabinet lekarski, gabinet pedagoga, sekretariat z gabinetem dyrektora oraz pokój dla nauczycieli; (piętro) sala o profilu ogólnym, pracownia chemiczna z zapleczem oraz pracownia komputerowa; sala sportowa mieści boiska do koszykówki, siatkówki, tenisa i badmintona; zaplecze gastronomiczne.

Jednak budowa szkoły to nie jedyna inwestycja gminy w tym roku. W planie finansowym czytamy, między innymi, o planach modernizacji sieci wodociągowej w Nowej Wsi Wielkiej, Dziemionnie i Brzozie oraz budowie kanalizacji sanitarnej w Brzozie (współfinansowane z środków SAPARD). Łącznie wartość zaplanowanych na ten rok inwestycji wyceniono na prawie pięć milionów złotych.

Co z parkiem wodnym?

W styczniu 2004 roku podjęta została uchwała o wydzierżawieniu na 30 lat terenu przy jeziorze Jezuickim (Chmielniki) Wielkopolskiej Spółce Leasingowo - Handlowej. Wójt warunkuje podpisanie umowy z wyżej wymienioną spółką i rozpoczęcie budowy, po przedstawieniu przez nią pozwolenia na budowę oraz przedstawienia przez bank warunków finansowych inwestycji.

Na ostatniej sesji Rady Gminy inwestor przedłożył przewodniczącemu rady Franciszkowi Bizonowi oraz radnym umowę o współfinansowaniu inwestycji z zachodnim partnerem.
Wójt nie ukrywa, że aqua park w gminie stwarza wiele możliwości: od promocji począwszy, a na pracy dla mieszkańców (50 procent wszystkich zatrudnionych mieliby stanowić mieszkańcy gminy) i współpracy z rolnikami (mieliby dostarczać warzywa, owoce, pieczywo) skończywszy.

Współpraca zagraniczna

Wejście do Unii Europejskiej stawia przed gminą nowe wyzwania i możliwości. Te ostatnie, to głównie pozyskiwanie funduszy unijnych, które Nowa Wieś Wielka chce wykorzystać w zakresie infrastruktury, informatyzacji, oświacie i ochronie środowiska. Chociaż Polska jeszcze nie jest w UE gmina NWW już od 1995 roku współpracuje z niemiecką gminą związkową Westerburg. Teraz zachodni sąsiedzi mogą okazać się pomocni podczas stawiania pierwszych kroków w unii.

- W ubiegłym roku odwiedziła nas delegacja z Niemiec. Wśród gości byli przedstawiciele rady miasta, zastępcy burmistrza. Plan wizyty był bardzo napięty, obejmował spotkania z władzami i radnymi gminy, lokalnymi przedsiębiorcami, przedstawicielami oświaty. Na koniec nasi goście wzięli udział w corocznych dożynkach. Mam nadzieję, że ta współpraca zaowocuje wymianą młodzieży - mówi J. Kruszyna - Wchodzimy do UE, znikną bariery celne, a więc również współpraca między przedsiębiorcami obu gmin będzie łatwiejsza.

Zresztą już teraz część przedsiębiorstw działających na terenie gminy, doskonale radzi sobie we współpracy z partnerami zachodnimi. Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe Metalbark specjalizuje się w wykonywaniu konstrukcji stalowych i kontenerów. Ponad 80 procent produkcji firmy eksportowana jest do Niemiec.

Przedsiębiorstwo Produkcyjne "Kausa" jest producentem skórzanych toreb, plecaków, pasów wojskowych itp. Na eksport do Niemiec wysyłane są głównie skórzane artykuły bhp. Zakład Produkcyjno - Usługowy "Wijmar" znany jest ze swoich strojów sportowych w kraju (Astoria, Noteć) oraz z eksportu odzieży za granicę, między innymi do USA, Francji, Szwecji i Holandii. Przykładem zainteresowania zachodnich partnerów Polską jest firma z kapitałem niemieckim, która od 1997 roku działa w Brzozie - to Raiffeisen Agro - Technika Sp. z o.o. Dzięki jej istnieniu rolnicy z Polski północno - zachodniej mają łatwiejszy dostęp do nowoczesnej techniki rolniczej.

Nowa Wieś Wielka to jedna z prężniejszych gmin w województwie kujawsko - pomorskim. Jest laureatką akcji "Miasta Europy" organizowanej pod patronatem marszałka województwa Waldemara Achramowicza. Jak podkreśla J. Kruszyna, jej rozwój możliwy jest dzięki wzajemnej współpracy Rady Gminy i wójta w zakresie wyboru zadań priorytetowych i poszukiwaniu środków na ich realizację.
- Nasze starania owocują tym, że gmina Nowa Wieś Wielka jest miejscem, w którym chce się żyć i inwestować - konkluduje wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto