Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe 500 plus w programie rządowym? Kto z niego skorzysta? Na jakich zasadach?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nadchodzi nowy program "Pierwsze Mieszkanie", który został już nazwany drugim 500 plus! Za jego przygotowanie odpowiada ministerstwo rozwoju i technologii, a jego założenia omówił minister Waldemar Buda. Single będą mogli liczyć nawet na 500 tys. złotych, a małżeństwa na jeszcze więcej. Co dokładnie warto wiedzieć o tym pomyśle? WYJAŚNIAMY! >>>>
Nadchodzi nowy program "Pierwsze Mieszkanie", który został już nazwany drugim 500 plus! Za jego przygotowanie odpowiada ministerstwo rozwoju i technologii, a jego założenia omówił minister Waldemar Buda. Single będą mogli liczyć nawet na 500 tys. złotych, a małżeństwa na jeszcze więcej. Co dokładnie warto wiedzieć o tym pomyśle? WYJAŚNIAMY! >>>>Pixabay
Nadchodzi nowy program "Pierwsze Mieszkanie", który został już nazwany drugim 500 plus! Za jego przygotowanie odpowiada ministerstwo rozwoju i technologii, a jego założenia omówił minister Waldemar Buda. Single będą mogli liczyć nawet na 500 tys. złotych, a małżeństwa na jeszcze więcej. Co dokładnie warto wiedzieć o tym pomyśle?

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Do kogo jest skierowane nowe 500 plus?

Program, o którym mowa jest skierowany do osób planujących zakup pierwszego mieszkania lub domu. Wymogiem jest to, aby były to osoby poniżej 45. roku życia. W ramach projektu można skorzystać ze specjalnych warunków dotyczących spłaty rat kredytu, a także można otrzymać dodatkowe dopłaty ze strony państwa. Co istotne, program nie przewiduje obowiązywania kryterium dochodowego.

Polecamy

Kiedy ruszy program?

Według zapowiedzi ministra Budy program ruszy od 1 lipca 2023 roku. W związku z funkcjonującymi przyczynami formalnymi o wsparcie będą mogli starać się wyłącznie ci, którzy dotąd nie otrzymali kredytu mieszkaniowego. Taki termin startu programu na celu danie rządowi czasu na dokładne przygotowanie projektu, aby nie trzeba było na szybko łatać różnego rodzaju nieścisłości i braków.

Limity dotyczące programu "Pierwsze mieszkanie"

Jak zostało to zaznaczone, program nie przewiduje kryterium dochodowego. Ma to zapobiec sytuacji, gdy osoby w progu tracą zdolność kredytową i nie mogą zaciągnąć zobowiązania finansowego. Wciąż jednak będzie dokonywana ocena zdolności kredytowej, jednak tu tzw. bufor KNF spadnie z 5 procent do 2,5 procent. Tym samym więcej osób będzie miało szansę na pozyskanie środków. Jeśli o wsparcie będą starać się osoby niebędące w stanie małżeństwa, co najmniej jedno z nich będzie musiało spełniać wymogi formalne.

Wysokość dofinansowania

Ilość otrzymanych środków będzie zależała bezpośrednio od wielkości gospodarstwa domowego. Dwie maksymalne kwoty to 500 tys. złotych dla singli oraz 600 tys. złotych dla małżeństwa bądź rodzica z dzieckiem. Limit dotyczy wysokości otrzymanego kredytu, nie zaś ceny zakupionego mieszkania. Tym samym mając wkład własny, możemy starać się o droższe mieszkanie. Z zasady program obowiązuje osoby, które nie mają mieszkania i nie miały (nie skorzystają z niego osoby, które miały mieszkanie i je sprzedały). Wyjątkiem może być sytuacja, gdy ktoś jako współwłaściciel ma jedynie ułamek nieruchomości.

Czy to szansa na nowy, preferencyjny kredyt?

Kredytowanie w ramach projektu ma zapewnić uczestnikom programu możliwość uzyskania kredytu ze stałym oprocentowaniem w wysokości 2 procent, co będzie powiększone o marżę i prowizję banku. Tym samym ma być to preferencyjna forma kredytowania. Przez okres 10 lat z budżetu państwa będą dopłacane różnice między stałą stopą średniego oprocentowania kredytów, a 2-procentową wysokością oprocentowania kredytu.

Konto Mieszkaniowe - zasady działania

Decydując się na wzięcie udziału w projekcie, uczestnicy mogą zdecydować, czy wolą skorzystać z kredytowania, czy też z Konta Mieszkaniowego. Drugie rozwiązanie pozwala na odkładanie środków na zakup mieszkania w przyszłości. Z założenia projekt ma funkcjonować od 3 do 10 lat. Konto mieszkaniowe mogą otworzyć osoby, które:

  • Nie mają i nie miały nigdy mieszkania;
  • Mają jedynie niewielki lokal i mieszkają tam z przysposobionymi lub własnymi dziećmi (co najmniej dwójką).

Co istotne, z programu korzystać mogą zarówno single i małżeństwa, jak i osoby w związkach partnerskich bez dzieci.

Minimalna wpłata na konto oszczędnościowe

Przy prowadzeniu konta oszczędnościowego obowiązuje konieczność comiesięcznej wpłaty co najmniej 500 złotych (maksymalnie może to być 2000 złotych). Za uiszczenie 11 wpłat rocznie państwo przyzna specjalną premię. Konto Mieszkaniowe będzie można prowadzić już od 13 roku życia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowe 500 plus w programie rządowym? Kto z niego skorzysta? Na jakich zasadach? - Toruń Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto