Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Pomocy Psychologicznej UKW w Bydgoszczy. To nowoczesny instytut za 17,5 mln zł

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
W Bydgoszczy miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Psychologicznej UKW. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach.
W Bydgoszczy miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Pomocy Psychologicznej UKW. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach. Dariusz Bloch
Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zyskali nowe miejsce pracy. Mogą prowadzić badania, wdrażać nowe terapie przy użyciu najnowszej aparatury. CPP ma również pełnić funkcję komercyjną.

- To miejsce ma służyć ludziom. Po to zostało stworzone - mówił prof. Jacek Woźny, rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na konferencji z okazji uroczystego otwarcia Centrum Pomocy Psychologicznej UKW. Nowy instytut mieści się przy ulicy Staffa 1.

- Ma ono też służyć instytucji, wydziałowi psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - podkreślał prof. Woźny. - W wymiarze społecznym ma służyć wszelkim instytucjom społecznym, zakładom, przedsiębiorstwom, które chciałyby skorzystać z pomocy. Nie jesteśmy lecznicą psychologiczną, ale podsuwamy pewne rozwiązania naukowe, które później możemy już realizować w sposób praktyczny.

Powstało po prawie dekadzie

Plany i pierwsze projekty utworzenia nowego miejsca rozwoju psychologii w Bydgoszczy sięgają, jak z kolei podkreślił prof. Janusz Trempała, dziekan Wydziału Psychologii na UKW, dziesięciu lat wstecz. - Stawiamy na nowoczesność w badaniach psychologicznych. To ważne, by psychologia nie była zamknięta w gabinecie, a naukowiec nie spisywał swoich wyników, obserwacji tylko na papierze. Gnieździliśmy się w ciasnych pomieszczeniach. Teraz zyskaliśmy przestronny, nowy budynek, w którym jakość i warunki naszej pracy nieporównywalnie się zwiększą.

Budynek przy ulicy Staffa 1 został zbudowany z pomocą funduszy z Unii Europejskiej za 17,5 mln zł. Z tego 10 mln zł pochodzi z kontraktu terytorialnego, a resztę sfinansowała uczelnia. - To bardzo mocna inwestycja, którą można określić jako naukowo-wdrożeniową. Łączy dwa pola - z jednej strony nauka, z drugiej wdrażanie do potrzeb społecznych. Z tej kwoty około 10 mln pochodzi z kontraktu terytorialnego - zaznaczył prof. Woźny.

- Realizowane są tu, między innymi badania nad snem, nad dzieckiem i rodziną, badania gerontopsychologiczne, psychofizjologiczne i psychofizyczne, w tym neuroobrazowanie, okulografia i badania kierowców - mówiła z kolei dr Alicja Malina, prof. UKW, dyrektor Centrum Pomocy Psychologicznej i prodziekan ds. kształcenia. - Laboratoria wyposażeone są w wysokiej klasy aparaturę badawczą.

Centrum Pomocy Psychologicznej zgodnie z wymogami kontraktu terytorialnego realizuje działalność badawczo-rozwojową. Do jego zadań, jak podkreśla prof. Malina, należy "przygotowanie, wdrożenie i komercjalizacja z zakresu nowych rozwiązań w pomocy psychologicznej w obszarze diagnostycznym, terapeutycznym i szkoleniowym".

- Cel gospodarczy centrum to sprzedaż wyników badań noszących znamiona rozwojowych, realizacje badań zleconych i usług psychologicznych związanych z tymi obszarami. To też sprzedaż patentów i licencji do innowacyjnych narzędzi wytwarzanych przez pracowników centrum - mówiła dyrektor CPP UKW. - Centrum służy nie tylko otoczeniu społeczno-gospodarczemu regionu, ale stanowi też szansę na rozwój działalności naukowej badaczy zatrudnionych na wydziale psychologii.

Na uroczystym otwarciu był przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, pełnomocnik wojewody ds. rodziny, Grażyna Szabelska, Monika Matowska, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy, a także Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

- Takie spotkania, jak dzisiejsze, są możliwe dzięki ludziom - mówił Rafał Bruski. - Dzięki ich determinacji, dzięki temu, że dążą do celu i ten cel osiągają. To może trwać rok, dwa, a może i dziesięć. Najważniejsze, aby było skuteczne - dodał: - Przyznam, że jeszcze kilkanaście lat temu, do nauk społecznych, do psychologii, socjologii podchodziłem z niewiedzą, jako osoba wywodząca się z nauk technicznych. Nie dostrzegałem, że najważniejszy w każdym procesie jest człowiek, sposób dotarcia do niego, ukierunkowania, zmotywowania, a niekiedy poradzenia sobie z kłopotami, które ma.

Badania snu

W CPP znajduje się, np. pokój do terapii sensorycznej dla dzieci. Pomieszczenie jest wyposażone w urządzenia umożliwiające najmłodszym zabawę dziwiękiem, obrazem, jest basen z podświetlanymi różnymi kolorami piłeczkami, obracająca się lustrzana kula, projektowy wyświetlające obrazy, a nawet łóżko wodne. Z kolei w pracowni zajmującej się badaniami nad snem mieści się komfortowa wyposażona niemal, jak w domowych warunkach sypialnia z polisomnografem. To aparatura badawcza powalająca na monitorowanie przebiegu fal mózgowych (EEG), ruchu gałek ocznych (EOG), napięcia mięśniowego (EMG), aktywności serca, oddechu, nasycenia krwi tlenem. Umożliwia ono diagnozę chrapania, bezdechu sennego, zespołu niespokojnych nóg.

Centrum jest przeznaczone do współpracy z pacjentami z zewnątrz, ale jego pracownicy starają się też rozwijać i doskonalić programy diagnozy i interwencji psychologicznych. Celem jest także wdrażanie nowych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych. Mają one powstawać również jako programy wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne.

Wykonawcą CPP była firma Ebud Przemysłówka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto