Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne Centrum Odtwórstwa Historycznego powstanie w Myślęcinku w Bydgoszczy? Jest taki pomysł

Dorota Witt
Dorota Witt
Pracę absolwentki bydgoskiego UTP, Justyna Wójcik, doceniło jury Konkursu o Doroczne Nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym oceniane były prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku.
Pracę absolwentki bydgoskiego UTP, Justyna Wójcik, doceniło jury Konkursu o Doroczne Nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym oceniane były prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku. Koncepcja Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza, Justyna Wójcik
Justyna Wójcik, absolwentka bydgoskiego UTP, ma pomysł na to, jak zainteresować bydgoszczan średniowieczną historią. Według jej koncepcji w Myślęcinku miałoby powstać Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza. Budynek miałby się wpasować w tamtejszy krajobraz, bez szkody dla zieleni. Pomysł doceniło jury Konkursu o Doroczne Nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym oceniane były prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku.

Zobacz wideo: Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży.

  • Praca Justyny Wójcik nosi tytuł Koncepcja architektoniczna Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza w Bydgoszczy.
  • Koncepcja zakłada zbudowanie nowoczosnego Centrum Odtwórstwa Historycznego na terenie bydgoskiego Myślęcinka.
  • Została wykonana pod kierunkiem dr inż. arch. Moniki Trojanowskiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy.
  • Pracę doceniło jury Konkursu o Doroczne Nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich, w którym oceniane były prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2019 roku.

Centrum Odtwórstwa Historycznego mogłoby powstać w bydgoskim Myślęcinku

- Moją drugą pasją, obok architektury, jest odtwórstwo historyczne, dlatego właśnie w swojej pracy magisterskiej zdecydowałam się połączyć te zainteresowania - mówi Justyna Wójcik, młoda architektka, absolwentka UTP w Bydgoszczy. - W Polsce temat rekonstrukcji historycznej opiera się przede wszystkim na zabytkach kultury słowiańskiej i ich rekonstrukcjach. Cenne i warte odwiedzenia są, m.in., osada w Biskupinie czy w Wolinie. Jednak nie ma w Polsce nowoczesnego i ciekawego pod względem architektonicznym miejsca, w którym można by swobodnie kultywować tradycje, przygotowywać rekonstrukcje odwołujące się do czasów średniowiecznych czy warsztaty rzemieślnicze. Centrum, jakie zaprojektowałam, miałoby eksperymentalny charakter, bydgoszczanie doświadczaliby tu średniowiecza, a nie tylko ją oglądali.

Bydgoszcz zapisała się na mapie polskich grodów wczesnośredniowiecznych, jednak temat ten jest bagatelizowany, a historia i potencjał, który za sobą niesie nie jest wykorzystywany.

Średniowieczne korzenie Bydgoszczy: Wyszogród i grodzisko Zamczysko

Tymczasem Bydgoszcz ma średniowiecznej historii korzenie, o czym możemy sobie przypomnieć spacerując po grodzie Wyszogród czy przypominając sobie grodzisko Zamczysko, która była położona tak blisko Myślęcinka właśnie.

- Bydgoszcz zapisała się na mapie polskich grodów wczesnośredniowiecznych, jednak temat ten jest bagatelizowany, a historia i potencjał, który za sobą niesie nie jest wykorzystywany - uważa Justyna Wójcik. - Brakuje szczegółowych badań i działań w stronę promocji i upowszechniania wiedzy na temat słowiańskich korzeni Bydgoszczy. Odtwórstwo historyczne oraz historia Bydgoszczy stały się inspiracją do zaprojektowania Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza, tworząc niebagatelne miejsce jakiego brakuje w województwie kujawsko-pomorskim, a nawet w całej Polsce.

Zieleń w LPKiW w Myślęcinku niezagrożona

Co ważne, autorka koncepcji zastrzega, że budynek centrum wpisałby się w kontekst urbanistyczny, ale przede wszystkim - zieleń, którą tak cenimy w Myślęcinku.

- Proces projektowy to droga łącząca nowoczesną architekturę, obowiązujące normy i historyczny klimat. Podczas prac projektowych istotne było nie tylko stworzenie ciekawej bryły, ale również wpisanie się w wymagającą lokalizację i dostosowanie funkcji do wymagań potencjalnych użytkowników - zapowiada Justyna Wójcik. - Teren, będący obiektem opracowania, znajduje się we wschodniej części Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Dużym atutem zaprojektowanego obiektu, jest fakt, że projekt zakłada minimalną ingerencję w istniejące otoczenie naturalne, jednocześnie wypełniając przestrzeń słabo wyczuwalną tworząc nowe zamknięcia widokowe w kompozycji urbanistycznej.

Co na to bydgoski ratusz?

Dużym atutem zaprojektowanego obiektu, jest fakt, że projekt zakłada minimalną ingerencję w istniejące otoczenie naturalne, jednocześnie wypełniając przestrzeń słabo wyczuwalną tworząc nowe zamknięcia widokowe w kompozycji urbanistycznej.

W pracy (poza obiektem służącym do promocji kultury słowiańskiej) została zaprojektowana również restauracja oraz sale wykładowe, konferencyjne i bankietowe. - Dzięki temu obiekt ma charakter wielofunkcyjny i staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców i turystów, co może zapewnić rentowność inwestycji - uważa Justyna Wójcik.
Wyróżnienie koncepcji w ogólnopolskim konkursie sprawiło, że zrobiło się o niej głośno. Jak na razie pomysł spodobał się w Inowrocławiu. Czy zainteresuje się nim Bydgoski ratusz? - Jestem otwarta na współpracę - deklaruje Justyna Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto