Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy jednorazowy dodatek na paliwo dla Polaków. Kto i jak może dostać wsparcie?

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
W 2023 roku pojawiła się możliwość uzyskania dodatku do paliwa. Z opcji tej mogą skorzystać osoby używające do ogrzewania domu i mieszkania gazu ziemnego. Jak uzyskać wsparcie, kiedy i gdzie złożyć wniosek? - dowiesz się z kolejnych slajdów
W 2023 roku pojawiła się możliwość uzyskania dodatku do paliwa. Z opcji tej mogą skorzystać osoby używające do ogrzewania domu i mieszkania gazu ziemnego. Jak uzyskać wsparcie, kiedy i gdzie złożyć wniosek? - dowiesz się z kolejnych slajdów Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W ramach ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych, w 2023 roku pojawiła się możliwość uzyskania dodatku do paliwa. Z opcji tej mogą skorzystać osoby używające do ogrzewania domu i mieszkania gazu ziemnego. Jak uzyskać wsparcie, kiedy i gdzie złożyć wniosek? - dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści

Zamrożenie cen gazu na 2023 rok – ile zapłacą odbiorcy?

Na mocy ustawy w grudniu 2022 ceny gazu zostały zamrożone. Oznacza to, że w 2023 roku sprzedawcy gazu mogą stosować cenę maksymalną w wysokości 200,17 zł/MWh. Określono także, że nie wzrosną ceny za usługi dystrybucyjne. Mają one być na poziomie z taryfy zatwierdzonej przez prezesa URE na 2022 r. Mimo tych rozwiązań, trzeba się jednak liczyć z większymi rachunkami, bo od stycznia przeszła do historii tarcza antyinflacyjna z zerowym VAT-em na gaz. Z nowym rokiem VAT wrócił do stawki 23 procent.

Refundacja VAT na gaz - dodatek do gazu ziemnego w 2023

Zgodnie z ustawą o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r., część gospodarstw domowych oraz odbiorcy wrażliwi (w tym spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe) ogrzewający budynki gazem mogą liczyć na wsparcie w postaci tzw. dodatku gazowego, który ma być refundacją VAT. Z tego rozwiązania może skorzystać tylko część osób, która spełnia kryteria dochodowe. Miesięczny dochód netto nie może przekroczyć 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego lub 1 500 zł w przeliczeniu na osobę w wieloosobowym gospodarstwie.

Kto może uzyskać zwrot 23 proc. VAT-u za gaz?

  • Osoby, które jako podstawowe źródło ogrzewania w domu mają zasilane gazem
  • Osoby, które mają wpisany piec gazowy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
  • Osoby spełniające wymóg kryterium dochodowego

- Refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. gospodarstw domowych - zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wzór wniosku o dodatek do gazu 2023 znaleźć można na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Wniosek o dodatek do gazu – gdzie i kiedy złożyć?

Wnioski o refundacje VAT możemy złożyć online korzystając z aplikacji mObywatel. Przyjmują je także w wersji papierowej urzędy gminy. Zwykle obsługą wniosków zajmują się Ośrodki Pomocy Społecznej, choć w niektórych urzędach uruchomiono biura podawcze. Wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od dnia otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie paliw gazowych w 2023 roku.

Co należy dołączyć do wniosku o refundację VAT za gaz?

  • umowę zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami gazowymi
  • fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych
  • dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy jednorazowy dodatek na paliwo dla Polaków. Kto i jak może dostać wsparcie? - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto