Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O przekazywaniu 1% podatku

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Przekazywanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego to coraz popularniejszy gest. Niestety wielu podatników wciąż ma co do niego wątpliwości – MM-ka odpowiada na najważniejsze z nich.

Czy przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego oznacza jakąś stratę dla mnie?
Nie. Kwota, która na wniosek podatnika trafi do organizacji pożytku publicznego obliczana jest od podatku należnego, który w pełnej wysokości musi wpłynąć na konto urzędu skarbowego. To dochody fiskusa będą o tę kwotę pomniejszone. Warto więc pamiętać o tym, że przekazanie 1% podatku organizacji nie oznacza żadnej straty, jest za to wsparciem dla organizacji realizujących szlachetne cele – opiekujących się biednymi, chorymi, dziećmi, zwierzętami czy zabytkami. Warto wiedzieć, że przekazanie 1% nie powoduje też utraty prawa do korzystania z ulg od darowizny.

Czy przekazując 1% podatku organizacji można mieć pewność, że pieniądze trafią w dobre ręce?
Pieniądze podatników trafiają do fundacji i stowarzyszeń, które prowadzą działalność opiekuńczą lub charytatywną. Jest ich ponad 4 tysiące. Warto przekazywać 1% podatku organizacji, o której coś wiemy lub poszukać informacji o niej, upewnić się, że nie ma ona w swojej historii żadnych afer związanych z marnotrawieniem pieniędzy. Można poprosić organizację o informację o tym, jak spożytkowała zdobyte środki finansowe w ubiegłym roku.
Zanim organizacja zostanie wpisana na listę organizacji, którym można przekazać 1% podatku, Minister Pracy i Polityki Społecznej sprawdza, czy organizacja ta nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu m.in. wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego czy winiarskiego. Organizacja może prowadzić działalność gospodarczą pod warunkiem, że służy ona realizacji celów statutowych.

>>> Wykaz organizacji mających status OPP

Czy przekazując 1% podatku organizacji należy liczyć się z dodatkowymi trudnościami, kontrolami itp.?
Nie. Przekazanie 1% podatku nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi trudnościami czy dodatkowymi czynnościami. Pracownicy urzędów skarbowych przejęli na siebie wszystkie techniczne obowiązki w tym zakresie, a prawdopodobieństwo kontroli jest takie samo jak w każdym innym przypadku.

Kto może przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?
1% podatku mogą przekazywać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku oraz emeryci samodzielnie wypełniający PIT-37 (bez pomocy ZUS). Przekazywana kwota podatku może wynikać nie tylko z zeznania podatkowego, ale także z korekty tego zeznania, dokonanej w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu złożenia zeznania podatkowego.

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?
By przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego, wystarczy zaznaczyć taką opcję w zeznaniu rocznym i wskazać nazwę oraz numer KRS wybranej organizacji. O resztę procesu zadbają urzędnicy. Pieniądze trafią do organizacji na przełomie lipca i sierpnia, o ile podatnik zapłaci podatek w terminie. Dodatkowo można zaznaczyć, że nasze dane mają być przekazane organizacji, którą obdarowujemy; można też przekazać 1% anonimowo. Jeśli chcemy przekazać 1% podatku na konkretny cel, np. na pomoc wybranemu dziecku, którym opiekuje się organizacja, możemy wpisać w odpowiednie pole taką informację. Organizacja jednak nie musi zastosować się do naszego życzenia, rozdzielając pieniądze musi natomiast kierować się swoim statutem.

Pamiętać należy, że kwoty 1% podatku w zeznaniu rocznym trzeba zaokrąglać do pełnych dziesiątek groszy w dół.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto