Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązek zasłaniania ust i nosa. Tak możesz zrobić maseczkę

Redakcja
W życie weszły kolejne ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem. Od czwartku 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maseczki ochronne stają się towarem deficytowym, jak płyny do dezynfekcji czy drożdże. Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną w domu? Jak ją prać? Sprawdź!

Maseczki ochronne obowiązkowe

W życie wchodzą kolejne ograniczenia mające na celu walkę z koronawirusem w Polsce. Od początku kwietnia zamknięte zostały salony kosmetyczne i fryzjerskie, wprowadzono zakaz korzystania z parków, zamknięto lasy państwowe. Obostrzenia dotyczyły także funkcjonowania sklepów - do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3 - czytamy na rządowej stronie.

Sprawdź koniecznie

Nie można wychodzić z domu z wyjątkiem załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego, dojazdu do pracy czy wolontariatu na rzecz Covid-19.

Od 2 kwietnia klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. Do tego zapisu doszedł kolejny - zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. Przepis ten wejdzie w życie od czwartku - 16 kwietnia.

Czy noszenie maseczek ochronnych stanie się obowiązkowe?. To nie musi być maseczka. Chodzi o zasłanianie ust i nosa. Można więc wykorzystać chustę czy szalik.

- Gdyby nie restrykcje, mielibyśmy sytuację taką jak we Włoszech, jak w Hiszpanii. Gdybyśmy najbliższe święta spędzili normalnie, za miesiąc mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych. Tego musimy uniknąć. Dla mnie Wielkanoc to czas specjalny, jestem osobą wierzącą, tym razem możemy uczestniczyć w liturgii jak to normalnie robią chorzy - tłumaczył dziś Minister Zdrowia.

Maseczki ochronne - jak zrobić maseczkę?

- Jest już wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, maseczek, które będą najczęściej bawełniane, kilkuwarstwowe, które uchronią nas przed bezpośrednim kontaktem z otoczeniem, ale też ochronią otoczenie przed kontaktem z nami - poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

WHO zaleca, abyśmy korzystali z maseczek, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować.

- Maseczka nie musi być najwyższej jakości. Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk - przekonuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia (PPOZ).

Maseczka jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć - podkreśla Bożena Janicka.

Maseczka ochronna - jak zrobić? Instrukcja krok po kroku

Jak samemu zrobić maseczkę ochronną? Co jest potrzebne, by zrobić maseczkę ochronną?

Instrukcję krok po kroku, jak zrobić maseczkę ochronną w domu, można znaleźć bez problemu między innymi na Youtube.

Do zrobienia najprostszej jednorazowej maseczki ochronnej potrzebne będą:

  • kawałek papieru (z rolki standardowego ręcznika kuchennego),
  • mała gumka typu recepturka,
  • klej,
  • zszywacz (potrzebny do zszycia ze sobą zagiętych z dwóch stron kawałków papieru).

Jak zrobić maseczkę ochronną - zobacz:

Jak uszyć maseczkę ochronną w 3 minuty? Zobacz:

JEDNORAZOWE maseczki handmade ze ściereczek z wiskozy:

Jak prać maseczki ochronne?

Wielorazowe maseczki ochronne są zdecydowanie wygodniejsze, niż jednorazowe. Jak prać maseczki wielorazowe, by służyły długo i były bezpieczne?

Pranie maseczek ochronnych w pralce. Maseczkę ochronną najlepiej włożyć do pralki używając rękawiczek. Po włożeniu maseczek do pralki należy ostrożnie zdjąć rękawiczki i wyrzucić je, a następnie umyć ręce. Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury (minimum 100-110 stopni Celsjusza).

WAŻNE! Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie! Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy.

Maseczki ochronne można także wygotować - należy umieścić maseczkę w pustym czystym słoiku, zakręcić wieczko i gotować słoiki we wrzątku przez 30-40 minut.

Można również użyć domowego sterylizatora.

Po zdjęciu maseczkę ochronną najlepiej umieścić w szczelnym opakowaniu, zanim zostanie wyprana. Nie należy odkładać jej w miejsca typu stół, krzesła, blaty itp.

Maseczki wielorazowe można także dezynfekować, używając w tym celu środka antybakteryjnego na bazie alkoholu w sprayu.

Maseczki ochronne - wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Ochronne maseczki niemedyczne - produkt przeznaczony dla osób, które nie wykonują zawodów medycznych oraz nie potwierdzono u nich aktywnego zakażenia COVID 19.

  • maseczki mogą być wykonane tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny
  • materiały, z których wykonane są maseczki powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®
  • materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60o C
  • w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny
  • maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy
  • wykonane z materiału minimum 1 klasy palności
  • w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody
  • w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania
  • rozmiar wyrobu „na płasko” co najmniej 17,5 cm x 9 cm
  • oznakowanie opakowania zbiorczego zawierające dane producenta.

MASKI, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obowiązek zasłaniania ust i nosa. Tak możesz zrobić maseczkę - Tygodnik Ostrołęcki

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto