Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 listopada nowe zasady segregacji śmieci na bydgoskich osiedlach

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Nowe zasady to efekt przepisów UE, która wyznacza wymogi co do poziomu odzysku odpadów. Aby je osiągnąć, Polska musi bardziej efektywnie prowadzić, promować i rozwijać selektywną zbiórkę odpadów
Nowe zasady to efekt przepisów UE, która wyznacza wymogi co do poziomu odzysku odpadów. Aby je osiągnąć, Polska musi bardziej efektywnie prowadzić, promować i rozwijać selektywną zbiórkę odpadów Fot. Wojciech Matusik/archiwum polskapress
Na Szwederowie, Górzyskowie, Glinkach-Rupienicy, Wyżynach oraz Wzgórzu Wolności, mieszkańców obowiązują nowe zasady segregacji śmieci.

1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe ogólnopolskie przepisy o segregacji odpadów komunalnych. Zmiany czekają wtedy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Na razie, w ramach pilotażowego programu, nowości wprowadzono od 1 listopada br. na osiedlach Górnego Tarasu. Zgodnie z nowymi zasadami odpady komunalne będą segregowane na 5 różnych segmentów. Od 1 bm. na Górnym Tarasie (a od 1 stycznia 2020 r. w całym mieście) firma odbierająca odpady dostarczy mieszkańcom niebieskie pojemniki/worki na papier i brązowe pojemniki na bioodpady. Niebieski worek należy wystawić przed posesję w dniu wywozu odpadów segregowanych. Bioodpady w pojemniku brązowym będą odbierane w terminie wywozu odpadów zielonych. Odbiór odpadów - według harmonogramu dostępnego na www.czystabydgoszcz.pl.

Pilotażowy program dla mieszkańców Szwederowa, Górzyskowa, Glinek-Rupienicy, Wyżyn oraz Wzgórza Wolności nie wpływa na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie wymaga złożenia nowej deklaracji.

- Pilotaż służy do tego, aby rozwiać wszystkie wątpliwości, które mogłyby się pojawić, gdy taka segregacja będzie obowiązkowa dla wszystkich od nowego roku. Już teraz trafia do nas dużo pytań od mieszkańców np. w sprawie segregacji bioodpadów - mówi Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Ratusz przypomina zasady zmienionej segregacji. I tak: pojemniki na śmieci będą miały 5 kolorów: żółty, zielony, niebieski, szary i brązowy. W nowym brązowym będziemy gromadzić resztki jedzenia: skórki owoców i warzyw, ogryzki, fusy z kawy i herbaty oraz trawę i liście. Nowy niebieski pojemnik będzie przeznaczony na papier biurowy, tekturę, zeszyty, gazety i papier do pakowania. Do pojemnika szarego na odpady zmieszane trafią chusteczki jednorazowe, ręczniki papierowe, pieluchy, zatłuszczony papier, rozbite szklanki i talerze, porcelanowe kubki, resztki mięsa i kości oraz skorupki jaj. Do żółtego powinny trafiać opakowania z tworzyw sztucznych i metalu: po artykułach spożywczych, szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania, tubki po paście do zębów. Do zielonego pojemnika wyrzucamy szklane butelki i słoiki.

Warto pamiętać, czego nie wyrzucać do poszczególnych pojemników/worków.

W żółtym nie powinny się znaleźć: opakowania po aerozolach, opakowania zabrudzone tłuszczem, pieluchy, ręczniki jednorazowe i chusteczki, naczynia jednorazowe, ubrania i opakowania z tekstyliów.

Do niebieskiego zakazane jest wrzucanie: brudnej i mokrej makulatury, tłustych opakowań po pizzy, kartonów po mleku i napojach, pieluch, chusteczek i ręczników jednorazowych.

W zielonych pojemnikach nie wolno umieszczać: reklamówek, w których gromadzone były odpady szklane, szkła okiennego, porcelany, ceramiki, kryształów, żyrandoli, żarówek, lamp, reflektorów, izolatorów, zastawy stołowej, luster, szyb samochodowych.

W brązowym nie mogą znaleźć się: zwierzęce resztki kuchenne, skorupki jaj, odpady zmieszane, kości i odpady zwierzęce, drewno, popiół, żwir, kamienie.

Do szarego nie wrzucamy: baterii, żarówek i świetlówek, lamp neonowych fluorescencyjnych i rtęciowych, farb i resztek lakierów, zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

A jeśli ktoś nie będzie segregował? Wg. rządowego rozporządzania, opłata za niesegregowanie może być od 2020 r. 4 razy wyższa od tej za segregowanie. Dziś w Bydgoszczy jest 3 razy wyższa. Będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli segregowania nie przestrzega kilku mieszkańców bloku, wyższą opłatę zapłacą wszyscy.

Obecnie trwa przetarg na odbiór odpadów w mieście od 2020 r. Po rozstrzygnięciu, poznamy szczegóły, np. kto będzie prowadził kontrolę segregacji, choć jak przyznaje Marta Stachowiak: - najlepiej, gdyby robiła to firma wywożąca śmieci, bo widzi, co zbiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto