Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 5 lat promują transport publiczny w Bydgoszczy. Z jakim skutkiem?

Redakcja
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego - nazwa długa, ale działań też sporo. Kończą już 5 lat i dzielą się z nami planami na najbliższy czas.


Kontrolują wyremontowane w Bydgoszczy drogi. Zgłoś usterki

Z okazji urodzin zapraszają na grilla wszystkich sympatyków komunikacji miejskiej.**- Startujemy w sobotę 8 czerwca o godzinie 17:30 spod zajezdni autobusowej MZK przy ulicy Inowrocławskiej. W podróż udamy się oczywiście naszym zabytkowym Jelczem M11. W trakcie przejazdu przeprowadzimy dobrowolną zrzutkę na paliwo, po 5 zł - zachęcają na swojej stronie internetowej komunikacja.bydgoszcz.pl. Dotyczchczasowe dzialania podsumowuje dla nas Robert Reimus ze Stowarzyszenia na rzecz rowoju transportu publicznego.


Ile osób skupia obecnie stowarzyszenia?

Stowarzyszenie skupia obecnie 20 osób, działających społecznie na rzecz wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Nasze działania są ważne nie tylko dla osób korzystających ze środków komunikacji publicznej, ale także podróżujących samochodami, ponieważ im sprawniejszy będzie transport publiczny, tym sprawniejsza będzie komunikacja indywidualna. Oczywiście zachęcam do wstępowania w szeregi Stowarzyszenia.

Co uznałby Pan za wasz największy sukces w ciągu tych 5 lat?

Jednym z naszych największych sukcesów był zakup i remont pierwszego zabytkowego autobusu w Bydgoszczy - naszego Jelcza M11. Wykorzystujemy go uczestnicząc w różnych imprezach i wydarzeniach. Ostatnią wyprawą była podróż do Warszawy i obsługa linii muzealnej podczas Nocy Muzeów.


Fordon i historia komunikacji miejskiej


Jednym z naszych głównych celów jest promocja transportu publicznego. Uważamy, że w czasach dynamicznego rozwoju motoryzacji oraz rosnącej konieczności przemieszczania się, tylko dobrze zorganizowany, atrakcyjny dla pasażera transport publiczny może zagwarantować utrzymanie miasta w ruchu.

Spróbujmy wypunktować - co udało się zrobić, a czego nie?

Stowarzyszenie ma na koncie kilka osiągnięć. Jednolite malowanie autobusów miejskich, brak reklam na szybach, optymalizacje rozkładów jazdy, nowe przystanki, monitoring stanu dróg będących na gwarancji, publikacje historyczne - trochę się tego nazbierało. Ponadto zorganizowaliśmy lub uczestniczyliśmy w ponad 20 różnych imprezach i wydarzeniach - m.in. dwukrotnie braliśmy udział w Nocy Muzeów w Warszawie, w obchodach Europejskiego Dnia bez Samochodu w Gdańsku i pięciokrotnie w Bydgoszczy. Wspólnie z Archiwum Państwowym zorganizowaliśmy także wystawę "Tramwajem po Dworcowej", przygotowaną z okazji otwarcia linii tramwajowej do dworca PKP. Posiadamy także status Organizacji Pożytku Publicznego. To, czego nie udało nam się zrobić - nadal przed nami. Natomiast to, ile możemy jeszcze osiągnąć zależy także od zaangażowania mieszkańców w działalność Stowarzyszenia, dlatego też zachęcam do czynnego wspierania naszych działań.

Jaki cel stawiacie sobie dziś? Co chcecie osiągnąć w Bydgoszczy?

Moją i Stowarzyszenia wizją jest Bydgoszcz sprawna komunikacyjnie, gdzie transport nie zagraża środowisku, nie pogarsza warunków życia w mieście, żadni uczestnicy ruchu nie są dyskryminowani, a komunikacja publiczna działa sprawnie i jest dostępna i przyjazna dla mieszkańców.


Wypadki tramwajowe w historii Bydgoszczy: Dworcowa


Zobacz też:

Bajkowa Bydgoszcz

Mistrzostwa kendo

Festyn "Śluzy"

Tony Clifton Presents

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto