Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od mieszkań dla misjonarzy przez szkołę i przedszkole po bibliotekę - remont zabytkowej wikarówki przy Katedrze Bydgoskiej [zdjęcia]

OPRAC.: red
Trwa remont zabytkowych zabudowań przy bydgoskiej katedrze przy ul. Farnej
Trwa remont zabytkowych zabudowań przy bydgoskiej katedrze przy ul. Farnej bydgoszcz.pl
Trwa remont budynku dawnej szkoły parafialnej przy bydgoskiej katedrze. Charakterystyczny budynek o szachulcowej konstrukcji zyska nową elewację oraz zadaszenie.

Potężne uderzenie CBŚP w sieć klubów go-go, oszukujących klientów m.in. w Bydgoszczy

od 16 lat

Parterowy budynek z numerem 10 usytuowany jest na końcu ulicy Farnej.

Został wzniesiony w latach 1835-54 na planie prostokąta. Jest podpiwniczony i posiada użytkowe poddasze. Przykryto go dachem naczółkowym.

Charakterystycznym elementem jest szachulcowa konstrukcja, odsłonięta również w elewacji frontowej. Całość posadowiono na kamiennej podmurówce z tynkowanymi polami pomiędzy belkami szachulca. Ściany są zwieńczone drewnianym gzymsem okapowym.

Od domów dla wikariuszy i misjonarzy po bibliotekę

Parcela, na której stoi budynek prawdopodobnie już w XV wieku była zabudowana szeregowymi domami, w których mieszkali wikariusze i misjonarze.

Obecne zabudowania wzniesiono na starej „wikarówce”, która istniała w tym miejscu od 1779 roku. W latach powojennych miejsce szkoły parafialnej zastąpiło przedszkole.

Od 1996 roku w budynku funkcjonuje Biblioteka Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej.

Farna w Bydgoszczy to jedna z najstarszych w Bydgoszczy

Ulica Farna to jedna z najstarszych bydgoskich ulic wytyczona podczas lokacji miasta w połowie XIV wieku. Od tego momentu łączy niezmiennie północno-zachodni narożnik Starego Rynku z kościołem.

Przylega do niej szereg ważnych obiektów o dużej wartości zabytkowej. To między innymi XV-wieczna katedra stanowiąca niepowtarzalną pamiątkę po średniowiecznej zabudowie miasta.

W jej wnętrzach znajdują się cenione obrazy maryjne m.in Madonna z Różą, zabytkowe sprzęty liturgiczne, liczne ołtarze, tablice pamiątkowe. Od strony południowej do ulicy przylegają zabudowania dawnego kolegium jezuickiego– obecnego ratusza.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów.

Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.

Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto