Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od września ruszają szczepienia uczniów w szkołach. Jak to będzie wyglądać w Bydgoszczy?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Uczniowie, którzy ukończyli 12 lat, będą szczepieni w szkołach dwudawkową szczepionką firmy Pfizer. Do szczepienia dzieci obowiązkowo kwalifikuje lekarz.
Uczniowie, którzy ukończyli 12 lat, będą szczepieni w szkołach dwudawkową szczepionką firmy Pfizer. Do szczepienia dzieci obowiązkowo kwalifikuje lekarz. Karolina Misztal/Archiwum
W trzecim tygodniu września w szkołach mają rozpocząć się szczepienia uczniów od 12. roku życia. Akcja ma być poprzedzona kampanią informacyjną w placówkach oświatowych. Kuratorium Oświaty podpisało w tej sprawie porozumienia z dwoma bydgoskimi podmiotami medycznymi, które prowadzą punkty szczepień powszechnych.

Zobacz wideo: Fala upałów jest przeplatana burzami. Na to musisz uważać!

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12 lat. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. - Po wakacjach szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień na terenie placówek oświatowych - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Zorganizują je podmioty medyczne prowadzące stacjonarne punkty szczepień. W Bydgoszczy będą to dwa punkty szczepień powszechnych. Jeśli uznają, że w szkołach są odpowiednie warunki do przeprowadzenia szczepień, to będą one odbywały się na miejscu. Jeśli nie, to zaproszą uczniów na szczepienia do swoich punktów, a dyrektorzy będą mieli obowiązek umożliwić uczniom takie wyjścia na szczepienia i zapewnić im opiekę.

Najpierw kampania informacyjna, potem szczepienia uczniów

Harmonogram szczepień po wakacjach w szkołach podzielony został na trzy etapy. Jak informuje Kuratorium Oświaty, w pierwszym tygodniu września (1.09-5.09) zaplanowano tydzień informacyjny, czyli lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W tej sprawie Kuratorium Oświaty podpisało porozumienie z Promedica-GP sp. z. o.o. (Przychodnia Bajka) prowadzącym we współpracy z miastem punkt szczepień powszechnych na UTP oraz z podmiotem medycznym Asklepios medica, który podobny punkt prowadzi w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku.

- Porozumienie podpisaliśmy już 15 czerwca br. - mówi Ewa Czepiel-Krakowiak z Przychodni Bajka w Bydgoszczy i zarazem koordynatorka punktu szczepień powszechnych przy ul. Kaliskiego na UTP. - Będziemy jeździć do szkół, by wyjaśniać rodzicom i uczniom wszelkie wątpliwości. Mamy dużą praktykę w szczepieniu dzieci. To są inni pacjenci niż dorośli. Większość dzieci w wieku między 12. a 15. rokiem życia boi się chociażby już samego ukłucia, więc trzeba im wszystko dokładnie wyjaśnić i przygotować je na to. Będziemy też rozdawali ulotki, w których poinformujemy, jak dziecko może czuć się po szczepieniu.

Do szczepienia dzieci obowiązkowo musi kwalifikować lekarz

W drugim tygodniu września (6.09-12.09) mają być zbieranie przez wychowawców zgody od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci, a same szczepienia zaplanowano od 13 do 19 września na terenie placówek oświatowych w trybie mobilnym.

- W przypadku szczepień dzieci od 12. roku życia konieczna jest zgoda rodzica i wymagana jego obecność przy szczepieniu - wyjaśnia Ewa Czepiel-Krakowiak. - Należy też wypełnić kwestionariusz. Dzieci do szczepienia obowiązkowo musi kwalifikować lekarz. Choć ten wymóg dotyczy osób w wieku od 12 do 15 lat, to w naszym punkcie szczepień przyjęliśmy taką zasadę, że nawet osoby do 16. roku życia do szczepienia kwalifikuje lekarz. Dzieci szczepione są wyłącznie dwudawkową szczepionką firmy Pfizer.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z resortem zdrowia wypracowało rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się, m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

Przypomnijmy, że już pod koniec maja, z chwilą, gdy wiadomo już było, że w czerwcu br., będą możliwe szczepienia dzieci w wieku 12+ , Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy (28 maja br.) rozesłał do placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Bydgoszcz, informacje dla rodziców o możliwości składania deklaracji woli zaszczepienia dzieci i młodzieży 12+.

- Wtedy łącznie opiekunowie prawni złożyli 292 deklaracje - mówi Martyna Sobecka z Biura Prasowego UM Bydgoszczy. - Szczepienia prowadzone były w punkcie szczepień powszechnych prowadzonym przez Przychodnię Bajka na UTP przy ul. Kaliskiego.

Przedstawiamy wam restauracje w Bydgoszczy, gdzie będziecie mogli dobrze zjeść i spędzić czas w miłym towarzystwie i przyjemnej, klimatycznej atmosferze.

Bydgoszcz. Mamy dla was ranking najlepszych knajpek i restau...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto