Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olejek z drzewa herbacianego pomoże przeciw chorobom i szkodnikom roślin, odstraszy komary i kleszcze. Przepis na oprysk z olejku

Katarzyna Józefowicz
Olejek z drzewa herbacianego zwalcza bakterie i grzyby. Można go stosować również w ogrodzie przeciwko chorobom roślin, a także do odstraszania mszyc, komarów i kleszczy.
Olejek z drzewa herbacianego zwalcza bakterie i grzyby. Można go stosować również w ogrodzie przeciwko chorobom roślin, a także do odstraszania mszyc, komarów i kleszczy. Iuliia Mikhalitskaia/Getty Images
Olejek z drzewa herbacianego ma mnóstwo zalet. Do najważniejszych należy działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki któremu specyfik pomaga chronić zdrowie nie tylko ludzi, ale też roślin. Olejek z drzewa herbacianego można stosować w formie oprysku przeciw chorobom roślin. Jego zapach odstrasza też jednak szkodniki takie jak mszyce, jak również uciążliwe komary i kleszcze. Podpowiadamy, jak zrobić oprysk z olejku herbacianego przeciw chorobom roślin i do czego jeszcze wykorzystać go w ogrodzie.

Spis treści

Olejek z drzewa herbacianego można stosować w ogrodzie

Olejki eteryczne traktowane są głównie jako naturalne odświeżacze powietrza, jednak warto pamiętać, że stać je na wiele więcej. Sprawdzają się w aromaterapii, ziołolecznictwie i kosmetyce, ale bywają też przydatne w ogrodzie. Wiele z nich dopuszczonych jest do stosowania nawet w ogrodnictwie ekologicznym, gdzie unika się preparatów chemicznych.

Na uwagę zasługuje między innymi popularny olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany m.in. z krzewu Melaleuca alternifolia, który jest znany od dawna i dość dobrze przebadany, a do tego sprawdzony w praktyce. Warto więc spróbować wykorzystać go także we własnym ogrodzie, gdyż może stać się najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami grzybowymi, a czasem też ze szkodnikami. Olejek ten wykazuje działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Polecamy też:

Potwierdzone właściwości olejku z drzewa herbacianego

Różne instytucje związane z ogrodnictwem i rolnictwem prowadziły badania i doświadczenia mające na celu sprawdzenie skuteczności działania preparatów z olejku herbacianego w walce z chorobami roślin (jak m.in. Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Wynikało z nich, że olejek z drzewa herbacianego bardzo skutecznie zadziałał m.in. na czekoladową plamistość bobu i szarą pleśń fasoli (3 zabiegi co 2 tygodnie olejkiem w stężeniu ok. 0,5%) oraz ograniczył rozwój askochytozy rabarbaru. Wodny roztwór olejku o stężeniu 0,5-1% pomógł też zwalczyć mączniaka prawdziwego na nagietku lekarskim (3-4 zabiegi co 10 dni).

W badaniach wykorzystano wprawdzie olejek rozcieńczony rożnymi rozpuszczalnikami (nie zawsze były to roztwory wodne), dlatego możemy nie uzyskać dokładnie takiego samego preparatu, jednak wyniki badań napawają nadzieją, gdyż potwierdzają wysoką skuteczność olejku z drzewa herbacianego w walce z chorobami grzybowymi roślin, głównie mączniakiem prawdziwym i szarą pleśnią.

Sprawdź:

Jak zrobić oprysk z olejku z drzewa herbacianego?

Na własne potrzeby możemy łatwo sporządzić preparat z olejku herbacianego na bazie wody. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę olejku do 1 litra wody. Gotowym płynem powinniśmy opryskiwać rośliny zaraz po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej nawet raz w tygodniu, wykorzystując do tego celu opryskiwacz przeznaczony wyłącznie do zabiegów środkami na bazie olejków roślinnych.

W sprzedaży możemy też znaleźć gotowe preparaty z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego jak np. Ogrodnicza maść Twój Ogród.

Olejek z drzewa herbacianego do zaprawiania nasion

Rozcieńczony wodą preparat z olejku herbacianego można wykorzystać także do zaprawiania nasion warzyw (np. marchew, rzodkiewka), a nawet podlewania siewek, które dzięki temu mają szansę uniknąć groźnej choroby jaką jest zgorzel siewek.

Olejek z drzewa herbacianego na mszyce, komary i kleszcze

Silny zapach olejku Melaleuca zniechęca też niektóre szkodniki (np. mszyce), dlatego rośliny szczególnie narażone na ich atak warto opryskiwać olejkiem także profilaktycznie.

Olejek herbaciany odstrasza też uciążliwe owady jak komary czy kleszcze, dlatego latem warto mieć fiolkę z olejkiem pod ręką na działce lub podczas spaceru w lesie. Możemy stosować go jako aromaterapię na tarasie lub balkonie (z pomocą specjalnych kominków do olejków) lub spryskać nim ubranie przed wycieczką do lasu.

Uwaga: Nie powinniśmy natomiast smarować skóry czystym olejkiem, gdyż stężony może wywoływać podrażnienia (warto go wcześniej rozcieńczyć olejem kosmetycznym lub jadalnym).

Warto przeczytać:

Na co uważać, stosując olejek herbaciany do roślin?

Decydując się na zastosowanie preparatów z udziałem olejku herbacianego w ogrodzie, musimy pamiętać, że jest on substancją bardzo skoncentrowaną, która nie jest całkiem obojętna dla roślin. Dlatego jeśli oprysk ma być bezpieczny i skuteczny, należy przestrzegać kilku zasad wykonywania tego zabiegu.

  • Oprysków preparatami na bazie olejku nie wykonujemy w gorący, słoneczny dzień, gdyż może dojść wtedy do poparzenia liści. Lepszą porą na zabieg jest wczesny poranek lub późne popołudnie, w czasie pochmurnej (ale bezdeszczowej), umiarkowanie ciepłej pogody.
  • Preparaty z udziałem olejków zawsze powinny być przygotowane w odpowiednim stężeniu, inaczej mogą uszkodzić roślinę.
  • Przed zabiegiem warto wykonać małą próbę, sprawdzając na pojedynczym liściu, jak roślina zareaguje na środek.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Olejek z drzewa herbacianego pomoże przeciw chorobom i szkodnikom roślin, odstraszy komary i kleszcze. Przepis na oprysk z olejku - RegioDom.pl

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto