Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oliwskie ZOO: A czy ty pomagasz swoim krewniakom?

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
Piotr Dziki / Oliwskie Zoo
Tradycją jest, że oliwskie ZOO uczestniczy w kampanii na rzecz ochrony małp w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych. Nie inaczej jest w tym roku.

W tym roku ZOO wspomaga kampanię poprzez przygotowanie zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół województwa pomorskiego, przygotowania Dni Małpy w ramach których odbędą się pokazy, prelekcje, konkursy czy zabawy dla dzieci. ZOO przygotowuje także tablice tematyczne wraz z informacjami w jaki sposób każdy chętny może przyczynić się do polepszenia sytuacji małp człekokształtnych.

- Działania ogrodu zoologicznego na rzecz ochrony gatunków zagrożonych oraz środowiska naturalnego zawsze zaczynają się od uświadomienia zagrożeń - mówi Grażyna Naczyk z jednostki budżetowej Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. - Każdy z nas ma możliwość przyczynienia się do ochrony przyrody, nawet do polepszenia bytu małp w ich środowisku naturalnym.

Planeta małp

O jakich małpach tu mowa? Gibony, szympansy, goryle, orangutany - łącznie 22 gatunki małp człekokształtnych. Wszystkie one są zagrożone i wielka szkoda, że największym zagrożeniem dla nich jest kolejny z gatunków małp człekokształtnych - człowiek.

Wymarcie grozi wszystkim gatunkom małp człekokształtnych. Większość z nich ma status EN (zagrożonych wyginięciem) lub CR (krytycznie zagrożonych wyginięciem). Część z nich wymaga natychmiastowej pomocy. Na przykład gibony z wyspy Hainan, których zostało jedynie około 20 sztuk i są na granicy wymarcia.

Małpy człekokształtne stoją więc w obliczu wielu znaczących problemów dotykających ich środowiska naturalnego. Dlaczego są zagrożone wyginięciem? Powody można mnożyć, ale na tych najważniejszych należą wyręby lasów, przez co obecnie więcej człekokształtnych żyje na na karczowiskach, niż na obszarach chronionych.

Znikają im domy

Innym z powodów są drastyczne zmiany w środowisku. Lasy deszczowe znikają na rzecz plantacji palm oleistych. Około 1/3 produktów kupowanych w supermarketach zawiera olej palmowy,a większość plantacji znajduje się na terenach występowania orangutanów. Te wielkie małpy nie mogą już tam wrócić, gdyż każda taka próba kończy się dla nich śmiercią.

Na małpy poluje się również dla mięsa. Na rynku mięso to uzyskuje wysoką cenę. Mieszkańcy miast, którzy są głównymi odbiorcami, uważają mięso małp za przysmak. Tempo reprodukcji małp jest zbyt wolne, żeby wyrównać straty spowodowane polowaniami.

To tylko niektóre z zagrożeń jakie każdego dnia czyhają na naszych człekokształtnych kuzynów. Zagrożeń jest więcej i niestety nie ma możliwości, żeby po prostu zniknęły. Potrzeba do tego szeregu nowych uregulowań prawnych oraz wyraźnych chęci ze strony ludzi. A tych ciągle brakuje.

Ty też możesz pomóc swoim krewniakom

W Polsce niestety mamy ograniczone możliwości pomocy ze względu na mały wpływ zarówno na światowe prawo jak i wielką odległość od miejsc dzikiego występowania małp. Mimo to są rzeczy, które także i my możemy zrobić. Jedną z nich są datki, które można składać na założenie fundacji która wesprze finansowo ochronę małp człekokształtnych.

- Nasze ZOO niestety nie prowadzi zbiórki pieniędzy. W Polsce jedynie Wrocław podjął się zbierania funduszy na wsparcie projektów ochrony - mówi Grażyna Naczyk.

Są też inne sposoby pomocy zwierząt, które każdy z nas może wykonać nawet w Polsce. Możemy na przykład kupować biżuterię z drugiej ręki. Aby uzyskać wystarczającą ilość złota do produkcji obrączki ślubnej, przerabia się około trzech ton gruntu, a górnictwo jest olbrzymim problemem dla siedlisk małp człekokształtnych. Możemy również ograniczyć zakup nowych telefonów komórkowych, które do produkcji wymagają tantalitu. Wydobywa się go głównie w Kongo niszcząc przy okazji hektary lasów i ograniczając naturalną przestrzeń życiową małp.

Czytaj więcej o

ZOO w Oliwie

:

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię:

Torpedownia w Gdyni

Zamarznięta Gdynia Orłowo

Fotospacer po Siedlcach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto