Opłaty za wywóz śmieci w Bydgoszczy będą niższe? Miasto przesłało projekt ustawy do premiera Morawieckiego

OPRAC.:
Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
UM Bydgoszcz
Bydgoszcz wychodzi z pomysłem obniżenia cen za wywóz śmieci. Prezydent miasta Rafał Bruski skierował projekt ustawy do premiera Mateusza Morawieckiego. Zmiana jednego przepisu pozwoliłaby obniżyć cenę śmieci nie tylko w Bydgoszczy, ale także w wielu miastach w Polsce.

W lipcu zeszłego roku uchwalono nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W efekcie w całej Polsce radykalnie wzrosły ceny wywozu śmieci. Według danych GUS opłaty wzrosły średnio o 53,2 proc.

Przedstawiciele samorządów w czasie prac nad ustawą wielokrotnie zauważali, że nowe regulacje większość kosztów związanych z odpadami przeniosą na mieszkańców.
Problem leży w ustaleniu na zbyt niskim poziomie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczących nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają tam odpady komunalne. W obecnej ustawie nie tylko nie udało się osiągnąć zakładanych przez projektodawców celów – w tym obniżenia kosztów funkcjonowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi przekładających się na obniżenie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ale osiągnięto rezultat zgoła odmienny. Ceny radykalnie wzrosły.

- W sposób szczególny sprzeciw organizacji samorządowych budziło ustalenie na zbyt niskim poziomie maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dotyczących nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne – tłumaczy prezydent Rafał Bruski w piśmie do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

We wtorek 16 czerwca prezydent przesłał do premiera projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który ma na celu znaczne obniżenie opłaty ponoszonej przez mieszkańców. Na przykładzie Bydgoszczy mogłoby to spowodować obniżkę o około 5 złotych: z 22 zł do ok. 17 zł dla mieszkańca miesięcznie.
- Jednocześnie proszę, aby ostateczny kształt zmiany przepisów był uzgodniony wspólnie przez Ministerstwo Klimatu i wszystkie organizacje samorządowe – zaapelował prezydent Rafał Bruski.

Samobilansowanie się gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi

Projekt zaproponowany przez Bydgoszcz ma umożliwić realizację zasady samobilansowania się gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi obejmujących nieruchomości niezamieszkane oraz przywrócenie w pełni zasady „zanieczyszczający płaci”. Efektem będzie też uszczelnienie gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi.

POLECAMY:

Poprawka przewiduje dwukrotne zwiększenia maksymalnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości niezamieszkanych. O ich ostatecznej wysokości mogłyby decydować, tak jak teraz, rady gminy.

- Przyjęcie propozycji przedstawionej przez Bydgoszcz spowodowałby obniżenie opłat za odpady dla większości mieszkańców Polski - ocenia Adrian Arys, ekspert z firmy DC Consulting, przygotowującej analizy finansowe w zakresie odpadów komunalnych

Kalendarium:

Czerwiec – lipiec 2019

  • poprawki do ustawy autorstwa Miasta Bydgoszczy złożone na etapie konsultacji społecznych;
  • udział przedstawiciela Miasta Bydgoszczy reprezentującego Unię Metropolii Polskich w pracach nad ustawą w Sejmie i Senacie;
  • złożenie formalnych poprawek, które zostały odrzucone przez Ministerstwo Środowiska, Sejm i Senat.

19 lipca 2019 roku

  • Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

6 września 2019

  • w życie weszły zapisy ustawy z dnia 19 lipca 2019 r.

19 listopada 2019

  • pismo prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego do Ministra Klimatu Michała Kurtyki w sprawie zmiany przepisu, pozwalającego obniżyć miesięczną opłatę za odpady dla mieszkańców o ok. 5 zł.

26 grudnia 2019

  • odpowiedź z Ministerstwa Klimatu z informacją, że sprawa ponownie zostanie przeanalizowana.

14 stycznia 2020

  • spotkanie samorządowców z Ministrem Klimatu Michałem Kurtyką. Ze strony ministra padły zapewnienia o zorganizowaniu w lutym 2020 roku kolejnego spotkania, podczas którego zabierze stanowisko w sprawie.

Pismo prezydenta do premiera Mateusza Morawieckiego, znajduje się TUTAJ

Ze względu na to, że Urząd Zamówień Publicznych nie stwierdził nieprawidłowości w zakresie przetargu na odbiór odpadów komunalnych, na najbliższej Sesji Rady Miasta zostanie przedstawiona uchwała obniżająca opłatę za odpady dla mieszkańca do 21 zł miesięcznie.

Rozwiąż test i przekonaj się, czy mógłbyś dołączyć do organizacji zrzeszającej najbardziej inteligentnych ludzi na świecie! >>>
[TEST] NA INTELIGENCJĘ. SPRAWDŹ, CZY DOSTAŁBYŚ SIĘ DO MENSY

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie