Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatnia droga konsulowej

S
Na bydgoskim cmentarzu Starofarnym spoczęły wczoraj prochy Wandy Poznańskiej - wdowy po ostatnim konsulu II Rzeczypospolitej Karolu Poznańskim, wybitnej Polki zaprzyjaźnionej z Bydgoszczą, miastem, którego nigdy nawet ...

Na bydgoskim cmentarzu Starofarnym spoczęły wczoraj prochy Wandy Poznańskiej - wdowy po ostatnim konsulu II Rzeczypospolitej Karolu Poznańskim, wybitnej Polki zaprzyjaźnionej z Bydgoszczą, miastem, którego nigdy nawet nie widziała.

Mimo to właśnie Bydgoszczy i Akademii Bydgoskiej konsulowa ofiarowała bezcenną rodzinną kolekcję historycznych dokumentów i dzieł sztuki. Ponadto w testamencie zaznaczyła, że po śmierci chce spocząć blisko przedmiotów, które otaczały ją za życia. Wczoraj miasto spełniło ostatnią wolę Wandy Poznańskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sali sesyjnej ratusza, gdzie wybitną Polkę wspominały władze miasta i naukowcy Akademii Bydgoskiej, wśród których nie mogło zabraknąć prof. Adama Sudoła. To właśnie dzięki jego osobistym, serdecznym kontaktom z Poznańską, do naszego miasta trafiły cenne pamiątki. W ratuszu odbył się także pokaz filmu dokumentującego dar konsulowej dla bydgoszczan i miejscowej uczelni.

Po południu w kościele farnym odprawiono mszę św. w intencji ś.p. Wandy Poznańskiej. Następnie kondukt pogrzebowy wyruszył na cmentarz Starofarny przy ul. Grunwaldzkiej. Tam spoczęły prochy konsulowej.

Życie Wandy Poznańskiej (urodziła się w 1898 roku) rozciągnęło się na trzy wieki, z czego wiele spędziła w centrum polskiego życia politycznego. Przez prawie dziesięć lat pracowała w parlamencie II Rzeczypospolitej, gdzie w wieku zaledwie dwudziestu lat została kierowniczką biura stenografii.

"Często wyjeżdżała za granicę jako członek polskich delegacji na różne konferencje międzynarodowe i rokowania w sprawach traktatów pokojowych, układów, konwencji i umów, które zawierała odrodzona Polska z różnymi państwami ówczesnej Europy" - czytamy w opracowaniu prof. Adama Sudoła.

Wanda Poznańska uczestniczyła m.in. w procesie rokowań zakończonych podpisaniem traktatu w Rydze, była sekretarką Gabriela Narutowicza podczas konferencji ekonomicznej w Genui, stenografowała słynne przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego wygłoszone w 1923 roku w Sali Malinowej hotelu Bristol. Od końca lat 20., wraz z mężem, konsulem II RP Karolem Poznańskim, przebywała na placówkach dyplomatycznych w Paryżu i Londynie. W tym też czasie zaczęła gromadzić dzieła sztuki (m.in. obrazy najwybitniejszych polskich malarzy) oraz dokumenty związane z funkcjonowaniem polskiej dyplomacji.
Po wojnie Wanda Poznańska pozostała na emigrację. Ostatnie lata życia spędziła w Kanadzie. Zmarła w czerwcu tego roku, w wieku 105 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto