Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenie dla Bydgoszczy i regionu! Szczepionki dla lisów zrzucane z samolotów. Nie należy podnosić ani dotykać

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
Akcja szczepienia lisów w Kujawsko-Pomorskiem. Ważne ostrzeżenie dla mieszkańców - Główny Lekarz Weterynarii informuje, że przynęt nie należy podnosić ani dotykać. Nie należy też organizować wycieczek do lasu ani wypuszczać swobodnie zwierząt. Jak rozpoznać szczepionkę? Czytaj więcej.

Akcja szczepienia lisów w Kujawsko-Pomorskiem

W Kujawsko-Pomorskiem trwa akcja szczepienia lisów, która potrwa do 20 września 2023 roku. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, szczepionki są zrzucane z samolotów oraz rozkładane ręcznie w lasach, na polach oraz łąkach. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych i dróg.

Szczepienia ochronne lisów odbywają się dwa razy w roku - wiosną i jesienią.

Kujawsko-Pomorski Lekarz Weterynarii informuje, że do 20 września 2023 r. przeprowadzona będzie akcja doustnego szczepienia przeciw wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionki będą rozrzucane w powiatach:

  • brodnicki,
  • rypiński,
  • lipnowski,
  • włocławski,
  • golubsko-dobrzyński,
  • aleksandrowski,
  • radziejowski,
  • pow. wąbrzeski: gm. Książki, gm. Dębowa Łąka, gm. Ryńsk,
  • pow. toruński gm. Obrowo, gm. Lubicz, gm. Czernikowo.

Jak rozpoznać szczepionkę dla lisa?

Z samolotów zrzucone zostaną przynęty - to zielono-brunatne batoniki o specyficznym intensywnym rybnym zapachu. Jak wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii, we wnętrzu przynęty umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką - ostrzega Główny Lekarz Weterynarii. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

Przynęty będą wykładane na terenach niezabudowanych - lasy, pola, łąki, nieużytki.

Główny Lekarz Weterynarii

Szczepionki dla lisów zrzucane z samolotów - nie należy organizować wycieczek do lasów

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii zaleca, by nie narażać psów i kotów, nie wypuszczać ich swobodnie, zwłaszcza do lasów i na pola. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Nie należy też organizować wycieczek do lasu, szczególnie dzieci i młodzieży w okresie wykonywania szczepień lisów i 3 tygodni po zrzuceniu szczepionki.

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób dla ludzi - w stu procentach przypadków kończy się śmiercią!

Główny Lekarz Weterynarii przypomina jednocześnie, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto