Oto, jak będzie wyglądać nauka stacjonarna od września. Podajemy zasady dotyczące egzaminów i rekrutacji

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W roku szkolnym 2021/2022 matura zostanie przeprowadzona w formie pisemnej. Nadal obowiązują okrojone wymagania, natomiast młodzież będzie musiała przystąpić do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu.
W roku szkolnym 2021/2022 matura zostanie przeprowadzona w formie pisemnej. Nadal obowiązują okrojone wymagania, natomiast młodzież będzie musiała przystąpić do pisemnego egzaminu z wybranego przedmiotu. Piotr Krzyżanowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Wiadomo już, jak będzie wyglądać egzamin ósmoklasisty i matura w przyszłym roku szkolnym 2021/2022. Ministerstwo opublikowało rozporządzenie w tej sprawie. Uczniowie mogą liczyć na pewne ułatwienia.

Zobacz wideo: Kiedy szczepimy dzieci przeciw koronawirusowi?

Zasady dotyczące przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2021/2022 znalazły się w nowym rozporządzeniu, podpisanym właśnie przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Ósme klasy będą mieć więcej czasu na naukę

Zgodnie z rozporządzeniem w 2022 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. MEiN wyjaśnia, że dzięki temu młodzież będzie miała więcej czasu na przygotowanie się do egzaminu. Ponadto uczniowie nie będą musieli pisać egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego (do wyboru byłaby biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia).

– Maj jest lepszym terminem na przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty niż kwiecień - mówi Marek Wódecki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 we Włocławku. – Gdy w kwietniu odbywał się egzamin gimnazjalny, część uczniów nie przykładała się już później do nauki, a niektórzy chodzili na lekcje w kratkę. Termin majowy spowoduje, co prawda, że uczniowie otrzymają zaświadczenia o wynikach na początku lipca, a to z kolei będzie skutkować przesunięciem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na wakacje, tak jak było to w tym roku.

Marek Wódecki podkreśla, że dobrą decyzją jest rezygnacja z obowiązkowego egzaminu z wybranego przedmiotu. - Uczniowie, którzy od września będą w ósmej klasie, nie mieli szans, aby solidnie się do niego przygotować. Nie było też precyzyjnych wytycznych. Młodzież niemal przez cały poprzedni rok uczyła się zdalnie, w jeszcze poprzednim nauka stacjonarna trwała właściwie tylko przez pierwszy semestr. Przygotowanie uczniów do egzaminu z dodatkowego przedmiotu wiązałoby się z koniecznością prowadzenia dodatkowych zajęć dla tych, którzy dany przedmiot wybrali. Na razie w szkole będą odbywać się zajęcia wyrównawcze z puli MEiN, w wymiarze 5 godzin z każdego przedmiotu egzaminacyjnego dla klas 4-8, w okresie od września do grudnia. Będą też wprowadzone dodatkowe zajęcia z WF z programu „WF z AWF”.

W 2022 roku nie będzie ustnych matur

Na ułatwienia mogą liczyć również przyszłoroczni maturzyści. Podobnie jak w 2021 roku, egzamin maturalny, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych. Będą mogli zdawać je wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej z języka obcego nowożytnego.

- Podobnie jak w roku ubiegłym, matura 2022 będzie przeprowadzana w oparciu o uproszczone wymagania. To dobrze, że pozostano przy tym rozwiązaniu, ponieważ tak naprawdę towarzyszy nam niepewność co do najbliższego roku szkolnego – mówi Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I LO im. Kasprowicza w Inowrocławiu. - Wszyscy mamy nadzieję, że nauka będzie przez cały czas odbywać się stacjonarnie, ale nikt w tej chwili nie może tego zagwarantować. A zdalnie trudno, np. wytłumaczyć geometrię przestrzenną czy uczyć rozpoznawania skał. Słusznie też zrezygnowano z egzaminów ustnych, także ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne. Poza tym to forma, którą trudno wykształcić podczas nauki zdalnej.

W 2022 roku będzie jednak obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (w sesji 2021 uczniowie byli z niego zwolnieni). Aby zdać egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, matematyki i języka obcego, z każdego z nich trzeba będzie zdobyć przynajmniej 30 proc. punktów.

Trwa głosowanie...

Czy działasz/działałeś jako wolontariusz?

Moje Miasto Bydgoszcz

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie