Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarte kąpieliska w Bydgoszczy. Gdzie miałyby być? Czy powstaną? Pomysły są, a jak z realizacją?

Tak mogłoby prezentować się kąpielisko nad Balatonem w Bydgoszczy
Tak mogłoby prezentować się kąpielisko nad Balatonem w Bydgoszczy Urząd Miasta Bydgoszczy
Dyskusja na temat otwartych kąpielisk w Bydgoszczy odżywa przed każdymi wakacjami. Choć w ostatnich latach rozważano trzy lokalizacje, droga do ich powstania jest daleka.

W ubiegłorocznych konsultacjach prowadzonych pod hasłem „WybieraMY najważniejsze inwestycje” budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w parku Centralnym zajęła piąte miejsce. Bydgoszczanie, którzy mieli wskazać priorytetowe do realizacji projekty, oddali na pomysł 3489 głosów. Dla porównania – każde z trzech zwycięskich zadań (miasto obiecało wykonać je w pierwszej kolejności) poparło ponad 4500 osób.

Czy jest szansa, że jedno z trzech kąpielisk powstanie w najbliższym czasie? Ostatnio najwięcej mówi się o basenach, które mogłyby pojawić się przy Astorii. Już cztery lata temu przygotowano wstępną koncepcję takiego kąpieliska. Na początku maja tego roku ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji programu funkcjonalno-użytkowego niezbędnego do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na zaprojektowanie i budowę otwartych basenów.

W zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty Wydział Inwestycji Miasta poinformował, że zwyciężyła Pracownia Architektoniczna Mariusz Szczuraszek, która podjęła się wykonania zadania za kwotę 88 tys. zł. Trzy tygodnie później przetarg unieważniono, uzasadniając decyzję brakiem przyznania miastu środków na rewitalizację obszarów miejskich obejmującą budowę dwóch kąpielisk zlokalizowanych na terenach nadrzecznych z programu Polski Ład. Wniosek dotyczył również parku Centralnego.

– Ze względu na decyzje rządu w Programie Inwestycji Strategicznych oraz drastycznie pogorszenie sytuacji finansowej miasta z powodu zmian prawa wdrażanych przez rząd, w najbliższych latach nie ma szans na budowę żadnego z kąpielisk – przekazuje nam Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Na początku 2021 roku miasto przedstawiło koncepcje otwartych kąpielisk w parku Centralnym i nad Balatonem. W przypadku pierwszego z nich zakładano budowę zbiornika o powierzchni 3000 metrów kwadratowych pomiędzy halą i przepływającym w pobliżu strumieniem. Inwestycja na Bartodziejach byłaby przywróceniem historycznej funkcji Balatonu. Plaża planowana była po południowej stronie przy szkółce żeglarskiej. Po obu jej bokach powstałyby tarasy z możliwością rozstawienia leżaków.

Kąpieliska z historią

W międzywojniu bydgoszczanie latem szukali ochłody przede wszystkim w Brdzie i Kanale Bydgoskim. Najpopularniejsze kąpielisko rzeczne z rozległą plażą, bogato wyposażone, nazywano „Rivierą”. Powstało ono w naturalny sposób na początku XX wieku, kiedy wykorzystano do tego celu stare, nieżeglowne koryto Brdy, z lachami piachu w dawnej dzielnicy Okole w pobliżu cegielni należącej do Niemca Franza Petersona. Dziś w tym miejscu biegnie ulica Nadrzeczna.

W tamtych czasach w Bydgoszczy kąpano się wszędzie, gdzie było to możliwe – na całej długości Brdy od Smukały do Brdyujścia, a także w okolicznych oczkach wodnych i gliniankach. Po II wojnie światowej „Riviery” nie przywrócono już do życia. Większym powodzeniem niż kąpieliska cieszyły się baseny. W latach 70. otwarto kąpielisko przy Astorii, a kilka lat później nad Balatonem, ale oba pomysły nie przetrwały do dziś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto