Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pałacyk" MWiK w Bydgoszczy odzyskał dawny blask

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tak wyglądał "Pałacyk" przez renowacją.
Tak wyglądał "Pałacyk" przez renowacją. MWiK w Bydgoszczy
Za kilka dni zakończy się pierwszy etap rewitalizacji "Pałacyku" Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. W przyszłości będzie on spełniał funkcję wystawienniczo-muzealną.

W Lesie Gdańskim, tuż obok Hali Pomp, przy ulicy Gdańskiej znajduje się niebywale urokliwy obiekt, który należy do komunalnej spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Od 2019 roku budynek jest rewitalizowany.

- Zostanie oddany do użytku już pod koniec sierpnia. Wówczas będziemy mogli zająć się aranżacją przestrzeni wystawienniczej – mówi Marek Jankowiak, rzecznik MWiK w Bydgoszczy. - Natomiast dla zwiedzających „Pałacyk” będzie dostępny w drugiej połowie 2021 roku

Odrobina historii

Warto wyjaśnić, że „Pałacyk” powstał z pewnym opóźnieniem w stosunku do reszty obiektów stacji wodociągowej. Powstał pod koniec 1900 roku i stał się siedzibą zarządcy wodociągów. Pełnił on początkowo wyłącznie funkcje mieszkalne, później mieszkalno-administracyjne wraz z rozwojem struktur bydgoskiego wodociągu i zapotrzebowaniem na pomieszczania biurowe.

- Budynek został wzniesiony z czerwonej cegły licówki. Posiada smukłe, łukowe okna. Część elewacji została otynkowana – mówi Marek Jankowiak. - Całość przykrywa zespół dachów dwuspadowych. Podobnie jak w Hali Pomp obiekt wzbogacono o liczne zewnętrzne zdobienia snycerskie, które pierwotnie miały kolor naturalnego drewna.

Jednak, z czasem zostały przemalowane na czarny kolor.
- Współcześnie, budynek potocznie jest nazywany „Pałacykiem” ze względu na pokaźne rozmiary i górującą nad okolicą stacji wodociągowej szachulcową wieżyczkę klatki schodowej – mówi rzecznik MWiK. - Pierwotnie za obiektem istniał ogród warzywny i chlew zapewniający podstawowe produkty spożywcze jego mieszkańcom. W drugiej połowie XX i na początku XXI wieku „Pałacyk” pełnił funkcje administracyjne. Pomieszczenia mieszkalne przekształcono na potrzeby biurowe. Po rozbudowie siedziby Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Toruńskiej w 2016 roku pracownicy opuścili zabytkowy budynek przy ul. Gdańskiej.

Muzeum Wodociągów

Od 2019 roku „Pałacyk” jest rewitalizowany i przystosowywany na cele muzealno-wystawiennicze dla potrzeb Muzeum Wodociągów MWiK. Odbiór pierwszego etapu prac zaplanowano na 20 sierpnia bieżącego roku.

„Pałacyk” przy ul. Gdańskiej nie jest jedynym, zabytkowym obiektem, zarządzanym przez miejskie wodociągi. Warto przypomnieć, że najpierw spółka odrestaurowała Wieżę Ciśnień, zbudowaną w latach 1898-1890, oddaną do użytku w 1900 roku.
Bydgoska Wieża Ciśnień ma 45 m wysokości, została wzniesiona w duchu stylistyki neogotyckiej, widocznej szczególnie w wykrojach licznych i różnorakich okien oraz blend, które są wąskie i strzeliste. Można też w niej zauważyć liczne elementy neobarokowe, szczególnie w części detali architektonicznych wykonanych z cegły profilowanej na wzór wczesnego baroku. Ma ona nieco przysadzistą i cylindryczną bryłę, pokrytą stożkowym dachem z latarnią i pomostem obserwacyjnym, powyżej którego znajduje się stroma wieżyczka z 6 oknami facjatowymi i iglicą.

By zająć dobre miejsce pojawić się trzeba na plaży w Wąsoszu przed godz. 9. Po godz. 11 trudno już znaleźć wolną przestrzeń bliżej wody

Tłumy ludzi na kąpielisku w Wąsoszu. Plaża oblegana od rana ...

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 25

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Pałacyk" MWiK w Bydgoszczy odzyskał dawny blask - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto