Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paralotnie w Kujawsko-Pomorskiem [ZDJĘCIA]

ireland
ireland
Paralotniarstwo jest sportem, który w naszym regionie systematycznie zdobywa nowych sympatyków. Amatorzy tej dyscypliny z Bydgoszczy, Torunia i innych miast naszego województwa, zrzeszeni są w Kujawsko-Pomorskim Stowarzyszeniu Paralotniowym oraz w Nadwiślańskim Stowarzyszeniu „Aktywni”.

U sąsiadów. Aeroklub Kujawski ma 80 lat

Latanie na paralotni jest dostępne niemal dla każdego, lecz wbrew pozorom nie jest łatwe i wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Ponieważ jest to sport zaliczany do ekstremalnych, należy mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby w bezpieczny sposób podziwiać świat z góry.

Przepisy pozwalają na wykonywanie lotów przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia oraz obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Egzamin państwowy jest złożony z części teoretycznej i praktycznej. Poprzedza go dwuetapowe szkolenie, które odbywa się pod okiem doświadczonych instruktorów. Po zdaniu egzaminu pilot uzyskuje Świadectwo Kwalifikacji, wydane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), które uprawnia do wykonywania lotów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kliknij miniaturkę lub patrz niżej, by zobaczyć więcej zdjęć.

Paralotniarze latający z napędem silnikowym mają do dyspozycji wiele okolicznych startowisk. W zasadzie wystarczy zgoda właściciela łąki oraz właściwe warunki meteorologiczne i można startować.

Do latania bez napędu można wykorzystać ukształtowanie terenu, gdzie tzw. loty żaglowe wykonywane są na zboczach wzniesień. Do startu konieczne są: odpowiednia siła i kierunek wiatru. W naszym regionie startowiska tego typu, czyli „krawężniki”, możemy znaleźć na zboczach Doliny Wisły np. w Unisławiu, Starogrodzie, Wiągu, Nowych Marzach, Nowem n. Wisłą i Parskach k. Grudziądza.

Startować można także na terenach płaskich, np. na lotniskach, gdzie piloci są holowani (podobnie jak puszcza się latawce) na wysokość min. 300-400 metrów przez specjalnie przystosowane urządzenia holujące. W okresie letnim warunki pogodowe pozwalają na loty z wykorzystaniem tzw. prądów termicznych. Długość lotu zależy od aktualnych warunków atmosferycznych. Czasem są to kilkuminutowe zloty na lądowisko, innym razem przeloty na odległość 100 km i więcej, na wysokościach nawet 2000 m.

Kujawsko-pomorskich pilotów można spotkać nie tylko na startowiskach lokalnych w Toruniu i Inowrocławiu, lecz również na lotniskach w Pile i Borsku k. Jeziora Wdzydze, na nadmorskich klifach w Chłapowie i okolicach Ustki, we Włoszech i Słowenii, a niedawno ekipa wróciła z rozpoznania terenów w Maroku.

Informacje o bieżących wydarzeniach, w których biorą udział piloci paralotni, znajdują się na stronach internetowych stowarzyszeń: Nadwiślańskie Stowarzyszenie Aktywni Sekcja Paralotniowa
Kujawsko-Pomorski Team

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto