Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy Stare Miasto w Bydgoszczy. Zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 22 nie działa?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Od początku kwietnia oficjalnie istnieje w Bydgoszczy Park Kulturowy Stare Miasto. Przepisy mają chronić serce miasta. Jednym z zakazów jest sprzedaż alkoholu po godz. 22. Ale po tej godzinie wciąż go można kupić - alarmują czytelnicy. Prawo jednak nie dotyczy pubów.
Od początku kwietnia oficjalnie istnieje w Bydgoszczy Park Kulturowy Stare Miasto. Przepisy mają chronić serce miasta. Jednym z zakazów jest sprzedaż alkoholu po godz. 22. Ale po tej godzinie wciąż go można kupić - alarmują czytelnicy. Prawo jednak nie dotyczy pubów. Arkadiusz Wojtasiewicz/Zdjęcie ilustracyjne
Od początku kwietnia oficjalnie istnieje w Bydgoszczy Park Kulturowy Stare Miasto. Przepisy mają chronić serce miasta. Jednym z zakazów jest sprzedaż alkoholu po godz. 22. Ale po tej godzinie wciąż go można kupić - alarmują czytelnicy.

Zobacz wideo: CBŚP rozbiło grupę przestępczą w regionie

od 16 lat

Utworzenie Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy było poruszane aż na trzech sesjach bydgoskiej Rady Miasta. Pierwszy raz 26 lutego 2020 roku przegłosowano uchwałę „o podjęciu prac nad utworzeniem parku kulturowego pod nazwą Park Kulturowy Stare Miasto w Bydgoszczy”. Drugie podejście miało miejsce 24 lutego 2021 roku, kiedy to Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę „w sprawie przekazania do zaopiniowania przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków projektu uchwały w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy”. Akt o utworzeniu Parku został przyjęty dopiero na sesji 29 września 2021 roku.

Cel utworzenia parku to ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy estetyki przestrzeni publicznej i dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy. Włączono do niego Stare Miasto między Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą. Obszarem parku jest też Wyspa Młyńska oraz nadrzeczne tereny Chwytowa. Północna część chronionego terenu to ulica Gdańska i plac Wolności z parkiem Kazimierza Wielkiego.

Nowe przepisy, które weszły w życie na początku kwietnia br., to spis zakazów, ograniczeń i nakazów, którym będą podlegać mieszkańcy tej strefy, właściciele lokali gastronomicznych, reklamodawcy i inwestorzy, chcący m.in. remontować budynki. Jednocześnie wprowadzono też zakaz działania dla klubów erotycznych oraz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach od 22 do 6. Wprowadzenie tych zakazów i ograniczeń zostało podyktowane - jak czytamy w uzasadnieniu uchwały - ważnym interesem publicznym, służącym ochronie krajobrazu kulturowego, jako przestrzeni historycznie ukształtowanej w wyniku oddziaływania czynników naturalnych i działalności człowieka, służącej wszystkim mieszkańcom, stanowiącej wizytówkę Bydgoszczy. Ich wprowadzenie ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom dla wizerunku przestrzeni Parku Kulturowego Stare Miasto w Bydgoszczy, ochronę klimatu i atmosfery obszaru stanowiącego o charakterze i tożsamości naszego miasta. "Istotnym czynnikiem jest również zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu przebywania i poruszania się w obrębie jego granic, a także utrzymanie odpowiedniego standardu czystości, gwarantującego właściwy odbiór i estetykę wszystkich elementów zagospodarowania przestrzeni" - czytamy w uzasadnieniu przepisów.

Uchwała obowiązuje od 6 kwietnia br. ale na razie nic się nie zmienia. Przynajmniej jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu w sklepach.

- Od 6 kwietnia w Bydgoszczy na Starym Mieście obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach po godzinie 22:00, który został wprowadzony w związku z uchwałą o Parku Kulturowym na Starym Mieście w Bydgoszczy. W Urzędzie Miasta w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej potwierdzili, że taki zakaz obowiązuje, Straż Miejska w Bydgoszczy kompletnie nie ma pojęcia o tych przepisach. Tymczasem na Starym Mieście sklepy monopolowe sprzedają alkohol po 22:00 jak gdyby nic - co nie jest dziwne skoro nikt nic nie wie - alarmuje jeden z naszych Czytelników.

Piotr Mróz z bydgoskiej Straży Miejskiej zwraca uwagę na to, że zgodnie z bydgoską uchwałą wszyscy mają przedsiębiorcy mają 18 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów. - To nie dotyczy tylko niezgodnych z prawem reklam, ale także sprzedaży alkoholu - mówi. - Licencje, które zostały wydane na sprzedaż alkoholu na przykład przez całą dobę na terenie Parku Kulturowego wciąż obowiązują, więc nie ma podstaw do interwencji.

Mróz zaznacza, że każdy przypadek spożywania alkoholu na tym terenie "pod chmurką" jest wyłapywany, a sprawy kończą się albo pouczeniami, albo mandatami, albo wnioskami do sądu.

Zajrzeliśmy do uchwały. Znajduje się w niej zapis, że w przypadku naruszenia prawa prezydent Bydgoszczy, "po bezskutecznym wezwaniu do doprowadzenia do stanu zgodnego z obowiązującym prawem, podejmie czynności mające na celu ukaranie osób w trybie odpowiednich przepisów o ochronie zabytków", a wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto