Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patrzą i piszą. Bo mogą i im się chce

Redakcja
Reporter? Tak. Zawód? Niekoniecznie. Dziennikarze obywatelscy ...
Reporter? Tak. Zawód? Niekoniecznie. Dziennikarze obywatelscy ... Piotr Kubica
Reporter? Tak. Zawód? Niekoniecznie. Dziennikarze obywatelscy codziennie opisują dla nas rzeczywistość. Nie chodzi o pieniądze - to ich pasja.

Swoje teksty publikują w internecie. Sami są sobie panami - wirtualne „łamy” zapełniają tym, co ich interesuje. Publikują, kiedy czują potrzebę.

Moje Miasto to ja

- Tematykę czerpię z Inowrocławia, to miasto mnie inspiruje i nim żyję - mówi Leszek Urbaniak, którego teksty często pojawiają się na portalu MM Inowrocław.

- Lubię pisać o miejscach, które przypominają mi beztroskie dzieciństwo, a dziś są zapomniane. Pasjonuję się również koleją, fotografuję stare wiadukty i opisuję ich historię - kontynuuje. - Obecnie dużo uwagi poświęcam też pomysłom związanym z rozwojem naszego miasta. Na MM-ce działam również, jako reporter osiedlowy, „obrabiam” Osiedle Piastowskie - dodaje Leszek.

Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu, osoby czujące się dziennikarzami mają duże pole do popisu. Czy nowe, wirtualne media oznaczają dla autorów większą wolność?

- Ludziom korzystającym z internetu wydaje się, że są anonimowi i nie boją się konsekwencji swoich czynów. Wypowiadają się w taki sposób, który w realnym świecie byłby nie do pomyślenia - zauważa Małgorzta Wojciechowska, kolejna MM-kowiczka z Inowrocławia.

- Nie martwią się o to, że swoimi słowami mogą kogoś obrazić, że wypisują jakieś bzdury o osobie, której nie znają, że pod avatarem kryją nie swoją twarz. Tak, jakby nie było żadnych granic. Internet powinien służyć do wypowiadania się w konkretnym celu na konkretny temat, do wyszukiwania potrzebnych informacji, komunikacji, rozrywki. Komentować, wypowiadać się i pisać też można, ale róbmy to z kulturą i szacunkiem. Wolność - wolnością, lecz niech w tym wszystkim znajdzie się prawda - twierdzi Małgorzata.

Granice wolności słowa to temat, który wciąż budzi gorące dyskusje. Powinny być jasno wytyczone? A może każdy powinien stawiać granice wedle własnego uznania?

- Nie powinno być cenzury w internecie. Szczególnie na prywatnych blogach czy stronach internetowych - twierdzi Damian Drzymalski, MM-kowicz z Grudziądza, uczeń szkoły policealnej. - Jestem za tym, aby bardziej edukować i uczulać internautów, że można na forach pisać komentarze i to bardzo krytyczne, ale trzeba też zachować się kulturalnie - postuluje.


Czytaj też:**Dachersi. Po dachach bydgoskich kamienic**


Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy dochodzimy do wniosku, że komentujący posunął się zbyt daleko?

- Moderator może usunąć komentarz, jeżeli uzna, że konkretna wypowiedź narusza albo dobre obyczaje, albo linię ideową strony czy portalu. Natomiast zmusić go do usunięcia wpisu może jedynie prawomocny wyrok sądu - wyjaśnia dr Jacek Lindner z WSG. - Osobiście uważam, że granica jest tam, gdzie naruszamy niezbywalne dobra innego człowieka bądź instytucji. Jestem za ochroną życia prywatnego osób publicznych. Mam jednak jeden wyjątek: zakłamanie - twierdzi naukowiec. - Dotyczy to przypadków, kiedy jakaś osoba publiczna potępia pewien typ zachowań, a kiedy nikt nie patrzy, postępuje identycznie - kwituje.


Co można znaleźć w sieci

Już jutro na stronach potrali Moje Miasto z naszego województwa, a także w „Gazecie Pomorskiej”, znajdziecie konkurs adresowany dla każdego, kto chce spróbować sił jako dziennikarz obywatelski.

Wystarczy napisać tekst dotyczący miast Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Grudziądz i Włocławek, a następnie wysłać go do nas. Pamiętajcie, że materiał dziennikarski to nie tylko słowa - bardzo wiele można również przekazać za pomocą fotografii czy filmu. Na wasze prace czekamy do 11 lipca.

Zainteresowanych tematyką swobody wypowiedzi w mediach, zwłaszcza elektronicznych, zapraszamy 14 lipca na plac Wolności w Bydgoszczy. Wspólnie z WSG urządzimy happening połączony z debatą dotyczącą wolności słowa.


Czytaj też:**Bunkier pod Krąpiewem**




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto