Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniędzy brakuje nawet na długopis... Przeterminowane obietnice

Lada dzień do gmin mają wpłynąć ministerialne pieniądze na podręczniki dla najuboższych dzieci. Dyrektorzy szkół już mają gotowy plan ich podziału. Większość zakupi podręczniki do bibliotek i przybory szkolne dla ...

Lada dzień do gmin mają wpłynąć ministerialne pieniądze na podręczniki dla najuboższych dzieci. Dyrektorzy szkół już mają gotowy plan ich podziału. Większość zakupi podręczniki do bibliotek i przybory szkolne dla najbiedniejszych. Z obliczeń dyrektorów wynika, że do każdej szkoły chodzi około 5 procent czekających na pomoc dzieci.

Do samej Bydgoszczy ma trafić ponad 68 tysięcy złotych dla uczniów szkół podstawowych i ponad 127 tysięcy złotych dla gimnazjalistów. Pieniądze zostaną podzielone równo na wszystkie szkoły.

- Stwierdziliśmy, że w zdecydowanej większości szkół jest taki sam odsetek ubogich uczniów, stąd decyzja o równym podziale środków. Podzieliliśmy przyznane gminie kwoty przez liczbę uczniów i przypadło nam na każdego gimnazjalistę po 12,58 złotych, a na ucznia podstawówki po 2,51 zł. Gdy tylko dostaniemy obiecane pieniądze, na drugi dzień już będą na kontach szkół - zapewnia Tadeusz Urbański, wicedyrektor Wydziału Oświaty UM.

Większość placówek nie czekając na ministerialne obietnice własnymi drogami pozyskuje pieniądze na podręczniki. W tym roku pierwszoklasiści korzystać będą mogli także z książek zakupionych w ubiegłym roku. Za środki dla najuboższych zakupiono tytuły, które trafiły do bibliotek.

- W tym roku zrobimy tak samo: za część pieniędzy kupimy podręczniki, za resztę przybory szkolne. Mamy już trochę pieniędzy od sponsorów i księdza z pobliskiej parafii, który w akcji "Caritas" zebrał 724 złote. Do naszej szkoły uczęszcza około 50 potrzebujących pomocy uczniów. Większość to dzieci z rozbitych rodzin, w których jedno z rodziców utrzymuje minimum trójkę lub uczniowie z rodzin wielodzietnych. Tam często brakuje nie tylko na podręcznik, ale także na jedzenie czy długopis. Dlatego z niecierpliwością czekamy na pieniądze - powiedziała Czesława Feddek, dyrektor SP 62 i tamtejszego gimnazjum.

Do regionu kujawsko - pomorskiego na podręczniki dla szkół podstawowych ma dotrzeć 521 tysięcy złotych. Na razie pieniądze te widnieją tylko na papierze. Do dziś ministerstwo milczy też w sprawie pomocy dla najuboższych gimnazjalistów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto