Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień Festiwalu Sztuki Reportażu za nami. Camera Obscura 2011 [foto]

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Był świetny film Sautera "Hakawati", były ciekawe wizualizacje ...
Był świetny film Sautera "Hakawati", były ciekawe wizualizacje ... Jarosław Pruss
Był świetny film Sautera "Hakawati", były efektowne wizualizacje przed Drukarnią. Oprócz tego mogliśmy wysłuchać ciekawego wykładu Pawła Łysaka na temat tworzenia słuchowisk radiowych.
Czytaj też:
» Camera Obscura potrwa pięć dni


Radość na przemian ze smutkiem

Europejska premiera filmu Marcina Sautera "Hakawati" była najmocniejszym punktem podczas pierwszego dnia festiwalu Camera Obscura. Publiczność obejrzała też pierwsze filmy konkursowe walczące o nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, m.in. "21" i "Mamma Lima".

- Generalnie nie lubię reportaży interwencyjnych. Dlatego zauroczył mnie pierwszy film o 21. chromosomie miłości. Fajnie jest zobaczyć ludzi niepełnosprawnych z zupełnie z innej perspektywy - skomentowała pani Jolanta Wróbel.

Pełna sala i wielkie zaciekawienie nowym dziełem Marcina Sautera towarzyszyły premierowemu pokazowi filmu "Hakawati" prezentowanemu w Konkursie Międzynarodowym.

Wywodzący się z Bydgoszczy reżyser postanowił opowiedzieć historię jednego z najbardziej fascynujących zawodów Bliskiego Wschodu. Film Sautera przypomina o tej tradycji, a właściwie sprawdza, czy to dziedzictwo nie zostało zapomniane.

- To ważna tradycja dla dużej grupy ludzi. Nie tylko w Syrii i Libanie. Tradycja ta dotyczy całego Bliskiego Wschodu - opowiadał nam Marcin Sauter.

Reżyser znakomicie oddał ducha miast Libanu i Syrii, pełnych małych, ciasnych kafejek, w których przez dziesięciolecia rezydowali bajarze. Paradoksalnie, podróż okazuje się być podróżą także do naszej, polskiej pamięci o czasach gdy jeszcze opowiadano bajki, a nie tylko oglądano je w TV.


Teatr wyobraźni

Szwoleżerowie, wiecie kim oni są? - Zapytał Paweł Łysak podczas swoich warsztatów o reżyserii radiowej. Głucha cisza ogarnęła salę Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Szwoleżerowie, czyli "lekkokonni" to bohaterowie najnowszego słuchowiska radiowego wyreżyserowanego przez Pawła Łysaka, pt.: "Somosierra".

Groteskowa opowieść o Szwoleżerach wciągnęła słuchaczy w szalony świat  wojennej zawieruchy. Liczne wybuchy, tętent kopyt, krzyki, odgłosy szarży. Te wszystkie odgłosy budowały niesamowity klimat tego interesującego słuchowiska.

Dyrektor Bydgoskiego Teatru przedstawił pokrótce kulisy powstawania słuchowisk radiowych. Podobnie jak w spektaklu teatralnym, najpierw powstaje scenariusz, później następuje konsultacja z reżyserem i aktorami. Reżyser warsztaty wzbogacał zabawnymi anegdotami ze świata teatru widzianego "od kuchni".


Jak mówi Łysak, ważna jest sytuacja, czyli przestrzeń, w której nagrywane jest dzieło radiowe (pałac, plener, pokój itp.). Słuchowisko to teatr wyobraźni, odzwierciedla rzeczywistość. Dzięki słowom można zbudować świat .

Radio wzmaga sugestie wizualne. Dopełnieniem opowiadanej historii jest muzyka, która potęguje zawarte w słuchowisku emocje. Łysak podkreślał również zalety słuchowiska radiowego jako formy zupełnie odmiennej od dzisiejszych mediów, tak nastawionych na część wizualną.


Festiwal Światła, czyli How Do You Do Crew pod Drukarnią

Zwieńczeniem pierwszego dnia Camera Obscura był pokaz ciekawych wizualizacji opartych na nowoczesnej technologii mappingu. Chodzi tu o tworzenie obrazów na np. budynkach, z uwzględnieniem ich kształtu, wyglądu elewacji, drzwi i okien.

- To ciekawy spektakl. Szkoda tylko, że tak dużo lamp i wyświetlaczy bije od strony Drukarni i telebimu Rossmana. To trochę psuje efekt - opowiada nam Marcin, który przyszedł na pokaz ze swoją dziewczyną.

Autorami spektaklu jest kolektyw How Do You Crew, który specjalizuje sie w tego typu akcjach plenerowych. Ich prace mogliśmy podziwiać m.in. w Parku Kazimierza Wielkiego podczas Kongresu Kultury oraz na Festiwalu Światła w Toruniu.

Co zobaczymy drugiego dnia festiwalu? Oto szczegółowy plan:

16.00 - pokaz specjalny - Mała Scena TPB
Część I megaprodukcji "SEKRET 7 SIÓSTR"/THE SECRET OF THE SEVEN SISTERS
17.00

Blok projekcyjny - Konkurs Ogólnopolski, Duża Scena TPB
LITWA: POLSKIE SZYLDY ZABRONIONE, autor: Artur Borzęcki, prod. POLSAT
PORWANI, autorzy: Jarosław Mańka, Maciej Grabysa, prod. TVP Kraków,
REALITY SHOW: WYBORY, autor: Mikołaj Wawrzeniuk, prod. TVP Białystok

17.30
Warsztat: „CAMERA na... dzieci - warsztaty filmowe dla najmłodszych”
salon EMPIK (ul. Gdańska 15)

18.00 - Duża Scena TPB
Pokaz specjalny: TRAGEDIA W SMOLEŃSKU, autorka: Ewa Ewart, prod. TVN, 43’,

19.30 - Konkurs Międzynarodowy - Duża Scena TPB
CHURCHILL’S  BETRAYAL OF POLAND: THE SIKORSKI CASE,  autorzy: Dierk Schaaf, Christoph Weinert

20.30 - Konkurs Międzynarodowy - Duża Scena TPB
SARAJEWO MY LOVE, autor: Fréderic Tonolli

21.30 - Konkurs Międzynarodowy - Duża Scena TPB
DZIEWCZĘTA Z AUSCHWITZ, autorka: Kinga Wołoszyn-Świerk

22.30 - Konkurs Międzynarodowy - Duża Scena TPB
CESAR, autorzy: Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar

Przejdź do galerii

**

Zobacz też:

Historia na Wzg. Dąbrowskiego

Oryginalny mandat za złe parkowanie

El Schlong w Mózgu [foto]

Blogi MM: Była sobie Dworcowa
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto