Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piła: Rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi HPV. 60 dziewczynek przyjęło już szczepionkę

OPRAC.:
Martin Nowak
Martin Nowak
nadesłane przez Urząd Miasta Piły
Rak szyjki macicy jest drugim na świecie najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Nie można tego bagatelizować.

W przychodni przy ulicy Kraszewskiego 4 w Pile, rozpoczęły się szczepienia przeciwko HPV. Do dnia dzisiejszego zaszczepionych zostało 60 dziewczynek, a łącznie do tej pory na szczepienia zapisało się 120 osób. Kolejny dzień szczepień wyznaczono na 9 maja, w godzinach od 15:00 do 21:00. Tego samego dnia w szkołach podstawowych odbędą się dwa spotkania informacyjne na temat szczepień.

- Samo szczepienie odbywało się sukcesywnie, nie było tłoku. W poczekalni znajdowała się zazwyczaj tylko jedna dziewczynka z rodzicem (z książeczką zdrowia i zaproszeniem ze szkoły). W gabinecie lekarskim badanie przeprowadzał lekarz i same szczepienie też wykonywał ten sam lekarz -

informuje Mariola Chełminiak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych.

W bieżącym i przyszłym roku programem objęte są dziewczynki urodzone w latach 2010 i 2011. Dzieci mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, którego koszt wynosi 844 złote. Schemat szczepienia obejmuje dwie dawki.

- Łącznie zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 400 tysięcy złotych. Dodatkowo w ramach programu prowadzone są działania informacyjno-edukacyjne, skierowane zarówno do dziewcząt, jak i chłopców w wieku 13 lat uczęszczających do naszych szkół podstawowych -

informuje Urząd Miasta Piły.

Rak szyjki macicy - warto podkreślić - jest drugim na świecie najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet.

Prawie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakażenia onkogennym typem wirusa HPV, który jest jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych drogą płciową (choć również przez kontakt ze śliną, krwią osoby zakażonej lub drogą wertykalną podczas porodu). Nie opracowano dotąd skutecznego leku na wirus HPV, powodujący ten nowotwór, kluczowa jest więc profilaktyka i szczepienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto