Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płyty ażurowe w Bydgoszczy się sprawdzają. Będą na kolejnych ulicach

Redakcja
Wincentego Pola to jedna z bydgoskich ulic, na których ułożono ażurowe płyty
Wincentego Pola to jedna z bydgoskich ulic, na których ułożono ażurowe płyty Dariusz Bloch
Płyty gruntowe układane na gruntowych ulicach były swego rodzaju eksperymentem. Jak się okazało udanym. I dlatego program będzie kontynuowany również w przyszłym roku.

- Na podstawie dotychczasowych doświadczeń, opinii mieszkańców utwardzonych ulic oraz spotkań z przedstawicielami rad osiedli decydujemy się na kontynuację programu - oświadczyli bydgoscy drogowcy.

Jak dodają, pozytywnie oceniane są m.in. estetyka, funkcjonalność i krótki czasu prowadzenia prac.

Według danych z 2016 roku, na terenie Bydgoszczy znajdowało się 175 kilometrów dróg z nieutwardzoną nawierzchnią. Ich mieszkańcy mają już dosyć piachu i błota, marzą o twardej nawierzchni.

Jednak miasto ze względów finansowych nie jest w stanie nadążyć za ich oczekiwaniami. Dlatego w 2018 roku zdecydowano o wprowadzeniu pilotażowego programu utwardzania gruntówek płytami ażurowymi. - Koszty budowy tego typu dróg są niższe niż w przypadku nawierzchni asfalto-betonowych, a samo układanie płyt też trwa krócej - tłumaczył wtedy Jacek Witkowski, dyrektor zarządu dróg miejskich.

W tym roku ażurowymi płytami utwardzono następujące ulice: Władysława Warneńczyka (cz. północna); W. Pola (odcinek bez przejazdu); Spadochroniarzy; Pelikanową; Laskowicką; Osadę (sięgacz); Letniskową (fragment do szkoły), prace są na ukończeniu.

W ubiegłym roku tego typu prace prowadzono na: Łuckiej (część zachodnia); Przyłubskiej (część północna); Pelikanowej; Okopowej (sięgacz); Sybiraków; Władysława Warneńczyka (część południowa); Karasińskiej; Borowiackiej; Ornej (wraz z sięgaczami); Liściastej.

W przyszłym roku na stabilizacje ulic płytami ażurowymi zgodnie z projektem budżetu trafić może kwota około 3 milionów złotych. Na razie jednak nie wiadomo, na których konkretnie ulicach gruntowych się pojawią. - Listę ulic opracujemy w pierwszej połowie nowego roku po rozmowach z radami osiedli - informują w zarządzie dróg miejskich.

- Ważne jest też zachowanie ciągłości z innymi drogami o twardej nawierzchni i zachowanie warunków technicznych. Chodzi między innymi o przepuszczalność gruntu, brak ruchu ciężkiego.
Płyty ażurowe są zawsze stabilizowane krawężnikami, a część utwardzanej ulicy przeznaczonej dla pieszych, jest wykładana kostką betonową. Przed ułożeniem przygotowywana jest 20-centymetrowa podbudowa.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płyty ażurowe w Bydgoszczy się sprawdzają. Będą na kolejnych ulicach - Gazeta Pomorska

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto